Jak dobrać łożysko?

Jak dobrać łożysko?

Jak dobrać łożysko? Sama procedura składa się z wielu kroków i nierzadko sprawia pewne problemy. Dlatego zawsze poleca się, by poprosić o pomoc ekspertów. Jeśli jednak jesteś zainteresowany tematem, dziś w skrócie opowiemy, na co należy zwracać uwagę, dobierając łożyska toczne.

 

  1. Jak prawidłowo dobrać łożysko?
  2. Jak dobrać łożysko kulkowe?

 

O tym, jak dobrać łożysko, pisaliśmy już wielokrotnie. W dalszym ciągu jednak pojawiają się pytania, dlatego dziś w skrócie przypomnimy, na co należy zwracać uwagę, dobierając komponenty tego rodzaju. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie internetowej hurtowni technicznej. Jeśli w dalszym ciągu będziesz mieć problem z dobraniem łożyska, skontaktuj się z ekspertami wspomnianego sklepu Zaopatrzenie24. Specjaliści pomogą Ci znaleźć optymalne rozwiązanie dla Ciebie.

 

Jak prawidłowo dobrać łożysko?

dobor-lozyskProces, jakim właściwie jest dobór łożysk składa się w kilku etapów. Podczas wybierania optymalnego rozwiązania należy wziąć pod uwagę wszystkie warunki pracy. Musimy określić rodzaj występujących obciążeń, temperaturę roboczą, prędkość oraz środek smarny, jaki najlepiej sprawdzi się w danym środowisku. Aplikacje te stawiają również pewne wymagania, dotyczące trwałości, cichobieżności, drgań czy dokładności ustawienia wału. Równie istotne są warunki wstępne, dokładniej dostępna przestrzeń w promieniowym czy osiowym kierunku i średnica wału.

A zatem w pierwszej kolejności musimy określić wszystkie warunki, które pomogą nam wytypować, jaki typ łożyska tocznego potrzebujemy. Tu zwracamy uwagę na wspomnianą prędkość, sztywność, obciążenie, niewspółosiowości, wibracje, tarcie, hałas i przestrzeń. Następnie na precyzję, luz i obróbkę cieplną oraz materiałową. Każdy z tych wspomnianych podpunktów składa się oczywiście z kilku/kilkunastu warunków, które należy wziąć „pod lupę”, dobierając łożysko. Do nich zalicza się między innymi zużycie, napięcie wstępne, pasowanie, stabilność wymiarową, temperaturę roboczą, korozję czy zanieczyszczenia.

 

Jak dobrać łożysko kulkowe?

Z reguły dobór łożysk kulkowych niczym nie różni się od doboru łożyska tocznego ogólnie. Również należy zwracać uwagę na wyżej wymienione parametry. Jedyną różnicą jest to, że wiemy, jaki typ komponenty wybrać. W tej sytuacji przeprowadzamy dobór łożyska po wymiarach, koncentrując się na średnicy otworu, średnicy zewnętrznej, szerokości oraz wysokości komponentu. Średnicę otworu oznacza się symbolem d, średnicę zewnętrzną – D, szerokość natomiast jako B (łożyska poprzeczne) lub T (łożyska skośne). Wysokość łożyska zaś określa się literą H (dot. komponentów wzdłużnych).

Znalezienie łożyska kulkowego po wymiarach nie jest trudne. Wystarczy określić owe wymiary i skorzystać – na przykład – z filtrów na stronie internetowej hurtowni technicznej. Jest to oczywiście możliwe tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy wymiary łożyska tocznego są Ci znane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *