Czym jest sorbent?

Czym jest sorbent? Czy w każdym miejscu pracy materiał tego rodzaju powinien być powszechnie dostępny? W jakich sytuacjach stosuje się sorbenty? Jeśli szukasz informacji na ten temat, zapraszamy do przeczytania niniejszego artykułu.

 

  1. Czym są sorbenty?
  2. Jakie są rodzaje sorbentów?
  3. Kiedy stosujemy sorbenty?

 

Sorbenty wykorzystywane są najczęściej przez strażaków. Szczególnie przy wypadkach samochodowych, kiedy dochodzi między innymi do rozlania się na przykład oleju. Jednakże okazuje się, że sorbenty są również świetnym rozwiązaniem dla różnych zakładów pracy. Kiedy zastosujemy sorbent? Odpowiedzi szukaj w dzisiejszym wpisie.

 

Czym są sorbenty?

Sorbent jest materiałem wchłaniającym różnego rodzaju ciecze. Produkt ten najczęściej tworzy się z tworzywa naturalnego lub sztucznego i wykorzystuje w momencie wycieku niebezpiecznych materiałów. Standardowe sorbenty doskonale radzą sobie zarówno z wodą, jak i z paliwem, olejem czy substancjami ropopochodnymi. Jeśli w porę zareagujemy i użyjemy w odpowiedni sposób sorbentu, nie tylko z łatwością usuniemy rozlany materiał, ale i zapobiegniemy jego rozprzestrzenianiu się.

Sorbenty produkuje się z odpowiednich tworzyw, dzięki którym są materiałami niepalnymi i wyróżniają się wysoką chłonnością.

 

Jakie są rodzaje sorbentów?

sorbent-sypkiNajpopularniejszym sorbentem są oczywiście materiały sypkie. To tego rodzaju rozwiązanie najczęściej wykorzystują różne branże przemysłowe. Służą do usuwania substancji ropopochodnych, oleistych, a także wody. Produkuje się je w formie granulatu. Wystarczy cienka warstwa produktu, by ten skutecznie wchłoną rozlaną ciecz.

Na rynku można znaleźć także specjalne rękawy sorpcyjne. Produkty tego rodzaju poleca się przede wszystkim laboratoriom oraz halom produkcyjnym. Doskonale sprawdzą się w miejscach, do których mamy utrudniony dostęp.

Ponadto u wielu producentów znajdziesz również sorpcyjne maty. Rozwiązanie to stosuje się przy wycieku bardzo agresywnych substancji. Produkuje się je z odpowiednich materiałów, które gwarantują wysoką odporność na ścieranie, a także optymalną trwałość.

 

Kiedy stosujemy sorbenty?

Sorbenty znajdą zastosowanie właściwie w każdej branży. Ze względu na to, że są materiałem niepalnym, produkty te często wykorzystują strażacy. Dzięki temu można używać ich również w strefach zagrożonych wybuchem.

Odpowiedni sorbent stosuje się bezpośrednio na wycieku (np. spowodowanym awarią układów hydraulicznych) lub – jeśli dysponujemy rękawem absorpcyjnym – dookoła niego. TO skuteczna i szybka metoda, dzięki której bezpiecznie i precyzyjnie usuniemy niebezpieczny materiał i zapobiegniemy jego dalszemu rozprzestrzenianiu się.

W przypadku sorbentów sypkich wystarczy rozsypać cienką warstwę na ciecz. Kiedy produkt zmieni kolor, uznaje się proces absorpcji za zakończony. Wtedy możemy zamieść sorbent zutylizować.

Zastanawiasz się, na którą markę sorbentów zwrócić uwagę? Sprawdź rozwiązania firmy Tolsa, która cieszy się dużą popularnością na polskim rynku.

One Reply to “Czym jest sorbent?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *