Jak prawidłowo przechowywać łożyska? Kiedy należy robić przeglądy pracujących komponentów? Czy łożyska toczne można myć? Dziś warunki ogólne związane z użytkowaniem łożysk. Zapraszamy do lektury!
Ogólne wytyczne związane z użytkowaniem łożysk obowiązują właściwie wszystkie produkty tego rodzaju. W niniejszym artykule omówimy jednak pewne kwestie, posiłkując się informacjami podanymi przez producenta FŁT Kraśnik. Zatem niniejsze dane sprawdzą się również w przypadku łożysk PBF. Pamiętaj, że sprawa przechowywania łożysk również ma wpływ na ich jakość i trwałość. Jeśli nie będziemy przestrzegać pewnych wytycznych, komponenty mogą szybciej się zużyć, a wartość środka smarnego mocno się obniżyć.
Jak prawidłowo przechowywać łożyska?
Łożyska toczne to komponenty, które są podatne na korozję. Dlatego należy przechowywać je w odpowiednich warunkach. Nie poleca się, by wyciągać łożysko toczne z oryginalnego pudełka, jeśli nie będziemy praktycznie od razu go montować. Specjaliści polecają, by w miejscu, w którym trzymamy produkty tego rodzaju, utrzymywać stałą temperaturę, bez żadnych dużych dobowych wahań. Zakres temperatury odpowiedniej do przechowywania łożysk wynosi między 15 a 25 stopni Celsjusza. Wahania dobowe natomiast nie powinny przekraczać 3 stopni Celsjusza. Należy zwrócić uwagę również na wilgotność powietrza. Poziom względnej wilgotności nie może przekraczać 70%.
Tak jak wspominaliśmy, łożysk tocznych nie powinniśmy rozpakowywać. W przypadku uszkodzonego opakowania lub jego braku komponenty przed montażem musimy wyczyścić i poddać konserwacji. Przy przechowywaniu łożysk należy również pamiętać o tym, by chronić je przed zanieczyszczeniami oraz wszelkimi czynnikami atmosferycznymi. Nie poleca się trzymać produktów w pomieszczeniu, w którym przechowuje się środki chemiczne, szczególnie te agresywnie działające na stal.
Przeglądy łożysk
Z reguły łożyska toczne należy poddawać regularnym przeglądom. To ważne, ponieważ dzięki temu będziemy w stanie w porę zareagować, jeśli komponent zacznie się zużywać. A reagując w odpowiednim czasie, zmniejszamy ryzyko awarii. Okresowe przeglądy powinniśmy przeprowadzać również przy łożyskach, które magazynujemy. W takiej sytuacji należy sprawdzać, czy na komponentach nie ma żadnych nalotów korozji. Produkty, które przechowujemy w oryginalnych opakowaniach, poleca się przeglądać co średnio 12 miesięcy. Te, które przepakowaliśmy do innych pudełek co 6 miesięcy.
Ważne jest, przy podczas przeglądu zachować ostrożność. Nie poleca się dotykać łożysk gołą dłonią, ponieważ mokra ręka – na przykład od potu – może spowodować pojawienie się korozji na danym produkcie. Uważaj też, by nie zanieczyścić sprawdzanego łożyska.
Konserwacja i mycie łożysk
Łożyska toczne można myć, ale tylko w pewnych przypadkach. Dotyczy to głównie produktów, które składujemy przez długi czas w uszkodzonym opakowaniu oraz w sytuacji, gdy czas trwałości środków zabezpieczających już minął. Po każdym czyszczeniu łożyska toczne musimy poddać odpowiedniej konserwacji.
Nowe łożysko toczne, które wypakowujemy z oryginalnego opakowania nie wymaga ani czyszczenia ani konserwacji. Komponent ten jest już odpowiednio zabezpieczony odpowiednią warstwą preparatu czasowej ochrony.