Użytkowanie łożysk – warunki ogólne

Użytkowanie łożysk - warunki ogólne

Jak prawidłowo przechowywać łożyska? Kiedy należy robić przeglądy pracujących komponentów? Czy łożyska toczne można myć? Dziś warunki ogólne związane z użytkowaniem łożysk. Zapraszamy do lektury!

 

  1. Jak prawidłowo przechowywać łożyska?
  2. Przeglądy łożysk
  3. Konserwacja i mycie łożysk

 

Ogólne wytyczne związane z użytkowaniem łożysk obowiązują właściwie wszystkie produkty tego rodzaju. W niniejszym artykule omówimy jednak pewne kwestie, posiłkując się informacjami podanymi przez producenta FŁT Kraśnik. Zatem niniejsze dane sprawdzą się również w przypadku łożysk PBF. Pamiętaj, że sprawa przechowywania łożysk również ma wpływ na ich jakość i trwałość. Jeśli nie będziemy przestrzegać pewnych wytycznych, komponenty mogą szybciej się zużyć, a wartość środka smarnego mocno się obniżyć.

 

Jak prawidłowo przechowywać łożyska?

przechowywanie-lozyskŁożyska toczne to komponenty, które są podatne na korozję. Dlatego należy przechowywać je w odpowiednich warunkach. Nie poleca się, by wyciągać łożysko toczne z oryginalnego pudełka, jeśli nie będziemy praktycznie od razu go montować. Specjaliści polecają, by w miejscu, w którym trzymamy produkty tego rodzaju, utrzymywać stałą temperaturę, bez żadnych dużych dobowych wahań. Zakres temperatury odpowiedniej do przechowywania łożysk wynosi między 15 a 25 stopni Celsjusza. Wahania dobowe natomiast nie powinny przekraczać 3 stopni Celsjusza. Należy zwrócić uwagę również na wilgotność powietrza. Poziom względnej wilgotności nie może przekraczać 70%.

Tak jak wspominaliśmy, łożysk tocznych nie powinniśmy rozpakowywać. W przypadku uszkodzonego opakowania lub jego braku komponenty przed montażem musimy wyczyścić i poddać konserwacji. Przy przechowywaniu łożysk należy również pamiętać o tym, by chronić je przed zanieczyszczeniami oraz wszelkimi czynnikami atmosferycznymi. Nie poleca się trzymać produktów w pomieszczeniu, w którym przechowuje się środki chemiczne, szczególnie te agresywnie działające na stal.

 

Przeglądy łożysk

Z reguły łożyska toczne należy poddawać regularnym przeglądom. To ważne, ponieważ dzięki temu będziemy w stanie w porę zareagować, jeśli komponent zacznie się zużywać. A reagując w odpowiednim czasie, zmniejszamy ryzyko awarii. Okresowe przeglądy powinniśmy przeprowadzać również przy łożyskach, które magazynujemy. W takiej sytuacji należy sprawdzać, czy na komponentach nie ma żadnych nalotów korozji. Produkty, które przechowujemy w oryginalnych opakowaniach, poleca się przeglądać co średnio 12 miesięcy. Te, które przepakowaliśmy do innych pudełek co 6 miesięcy.

Ważne jest, przy podczas przeglądu zachować ostrożność. Nie poleca się dotykać łożysk gołą dłonią, ponieważ mokra ręka – na przykład od potu – może spowodować pojawienie się korozji na danym produkcie. Uważaj też, by nie zanieczyścić sprawdzanego łożyska.

 

Konserwacja i mycie łożysk

Łożyska toczne można myć, ale tylko w pewnych przypadkach. Dotyczy to głównie produktów, które składujemy przez długi czas w uszkodzonym opakowaniu oraz w sytuacji, gdy czas trwałości środków zabezpieczających już minął. Po każdym czyszczeniu łożyska toczne musimy poddać odpowiedniej konserwacji.

Nowe łożysko toczne, które wypakowujemy z oryginalnego opakowania nie wymaga ani czyszczenia ani konserwacji. Komponent ten jest już odpowiednio zabezpieczony odpowiednią warstwą preparatu czasowej ochrony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *