Jakie łożyska do walców maszyn do ciągnienia drutu stalowego?

Jakie łożyska do walców maszyn do ciągnienia drutu stalowego

W przemyśle efektywność oraz niezawodność to kluczowe aspekty bowiem to właśnie od nich zależy, czy dana firma będzie rentowna i lepsza od swojej konkurencji. Tę efektywność i niezawodność maszyn zapewniają przede wszystkim pracujące w nich łożyska. Jakie łożyska do walców maszyn do ciągnienia drutu stalowego wybrać? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

 

  1. Problemy i wyzwania fabryki drutu stalowego
  2. Jakie łożyska do walców maszyn do ciągnienia drutu stalowego kupić? Rozwiązanie od NSK
  3. Korzyści z montażu łożysk NSK w walcach maszyn do ciągnienia drutu stalowego

 

Współczesne wyzwania przemysłowe wymagają nie tylko samej innowacyjności, ale również efektywności. Przykładem udanego wykorzystania optymalnych rozwiązań są łożyska NSK, które przyczyniają się do znacznych oszczędności rocznych w przeróżnych zakładach produkcyjnych — między innymi w fabryce drutu stalowego. A dokładniej w walcach maszyn do ciągnienia drutu stalowego, o których w dzisiejszym artykule będzie mowa. Szukasz wydajnych komponentów do tego rodzaju aplikacji? W poniższym wpisie podpowiadamy, jakie produkty wybrać. Zanim jednak przejdziemy do konkretnego tematu, omówimy kwestię problemów i wyzwań, z jakimi zmagała się pewna fabryka drutu stalowego, która zwróciła się o pomoc do inżynierów z NSK.

 

Problemy i wyzwania fabryki drutu stalowego

łożyska do walców maszyn do ciągnienia drutuW kontekście produkcji drutu stalowego uszkodzenia łożysk tocznych mają bezpośredni wpływ na efektywność procesu produkcyjnego. Częste awarie komponentów tego rodzaju prowadzą do przestojów i tym samym generują ogromne straty finansowe oraz czasowe. Konieczność zatrzymywania maszyn w celu wymiany uszkodzonego łożyska ma z reguły negatywny wpływ na cały harmonogram produkcji.

Skrupulatna analiza awarii ujawniła, że standardowe metody smarowania łożysk zamontowanych w walcach maszyn do ciągnienia drutu stalowego nie spełnia oczekiwań. Ciężkie obciążenia oraz specyfika warunków pracy wymagają wykorzystania innowacyjnych rozwiązań. Standardowe środki smarne nie radzą sobie z wymaganiami, jakie stawia to specyficzne środowisko. W związku z tym pewna fabryka drutu stalowego musiała poszukać nowego podejścia do kwestii smarowania. Potrzebna była taka metoda, która zapewni trwałość oraz wydajność łożysk pracujących w ekstremalnych warunkach. W tym właśnie celu zgłoszono się do specjalistów z NSK.

 

Jakie łożyska do walców maszyn do ciągnienia drutu stalowego kupić? Rozwiązanie od NSK

Smarowanie na bazie grafitu — mimo dużej popularności — w fabryce drutu stalowego okazało się niewystarczające. Właściwości smarowania tego rodzaju nie spełniały oczekiwań w zakresie trwałości. A to z kolei prowadziło do szybszego zużywania się łożysk, co wymuszało konieczność ich częstego zmieniania.

Specjaliści z NSK przeprowadzili dokładną analizę warunków pracy i wymagań. Na tej podstawie zaproponowali innowacyjne rozwiązanie, które miało wyeliminować problemy wiążące się ze standardowym smarowaniem. Przedstawiono klientowi pełną ofertę obejmującą nie tylko same specjalne łożyska, ale także nowoczesne środki smarne, przystosowane do warunków pracy i specyfiki aplikacji.

Jakie rozwiązanie zaproponowano? Otóż były to uszczelnione łożyska walcowe dwurzędowe — produkty z uszczelnieniem stykowym, które skutecznie chroni wnętrze zarówno przed ciałami obcymi, jak i wodą. Jednocześnie niniejsze produkty wyróżniają się wysoką wytrzymałością na obciążenia.

Zaproponowano także specjalny smar litowy, przystosowany do wymagań ciężkiego procesu ciągnięcia drutu stalowego. Zoptymalizowano nieco jego skład pod kątem warunków pracy, co przełożyło się na wydłużenie okresu eksploatacji łożyska.

 

Korzyści z montażu łożysk NSK w walcach maszyn do ciągnienia drutu stalowego

Po montażu proponowanego rozwiązania przeprowadzono oczywiście szczegółowe testy w warunkach rzeczywistego produkcyjnego procesu. Wyniki przekroczyły oczekiwania — sama żywotność łożysk zwiększyła się o aż 40%.

Kolejną korzyścią montażu łożysk NSK była eliminacja przerw produkcyjnych. Fabryka drutu stalowego, która zastosowała się do zaleceń inżynierów z NSK zauważyła radykalne ograniczenie produkcyjnych przestojów. Eliminacja problemów związanych niegdyś z łożyskami zapewniła płynniejszy przebieg procesu.

Skumulowane korzyści z zastosowania nowego rozwiązania sprawiły, że firma produkcyjna zaoszczędziła rocznie aż 1.202.455 euro, uwzględniając redukcję kosztów konserwacji, napraw oraz utraconych zysków związanych z przestojami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *