Żywotność łożysk tocznych

Żywotność łożysk tocznych

Żywotność łożysk tocznych może być znacznie krótsza, niż podaje producent. I najczęściej sami doprowadzamy do szybszego zużycia się mechanizmu. Jak?

 

  1. Rodzaje uszkodzeń łożysk
  2. Jak nie uszkodzić łożyska?
  3. Łożyska toczne a ekstremalne warunki

 

Każde łożysko ma określoną żywotność zmęczeniową. I z reguły nie powinno ulec uszkodzeniu wcześniej niż po czasie wyznaczonym przez producenta. W takim układzie, dlaczego łożysko może wymagać szybszej wymiany?

 

Rodzaje uszkodzeń łożysk

Najczęściej łożyska ulegają uszkodzeniu w wyniku następujących sytuacji:

  • niepoprawny montaż, nie wykorzystywanie odpowiednich narzędzi, ułatwiających  i przyspieszających instalację
  • niepoprawne smarowanie
  • niepoprawne ustawienie
  • uszkodzenie jakiegoś elementu podczas montażu
  • brak współosiowości
  • korozja cierna
  • pęknięcia na bocznych powierzchniach, co pojawia się przy montażu bez dedykowanych narzędzi
  • drgania
  • zanieczyszczenia
  • zmęczenie – nadmierne przeciążenie, za ciasne pasowanie
  • przegrzanie
  • nieprawidłowe przechowywanie łożysk
  • niewłaściwa obsługa łożysk

Oczywiście sytuacji, które mogą doprowadzić do przedwczesnego uszkodzenia, jest znacznie więcej. Te wyżej wymienione są po prostu najczęściej popełnianymi błędami przez pracowników. Przecież źle dobrane łożysko również szybko ulegnie awarii, zmuszając do nieplanowanych przestojów i tym samym generując wyższe koszty eksploatacyjne. Dlatego jeszcze przed zakupem warto zastanowić się nad warunkami pracy, zestawiając je między innymi z własnościami i parametrami konkretnego rodzaju łożyska.

Pamiętaj, że dobrze dobrane łożysko toczne, odpowiednio zamontowane i poprawnie konserwowane będzie efektywne tak długo, jak określił producent. Jeśli natomiast awaria pojawi się znacznie szybciej, znaczy to, że w którymś kroku został popełniony błąd.

 

Jak nie uszkodzić łożyska?

Przede wszystkim należy w poprawny sposób zamontować łożysko na wale. Warto korzystać z odpowiednich akcesoriów i narzędzi, które nie tylko ułatwiają instalację, ale znacznie ją przyspieszają. Dzięki narzędziom tego rodzaju będziesz mieć pewność, że łożysko toczne zostało poprawnie zamontowane w danym miejscu i że żadna jego część nie została uszkodzona.
Ponadto przy pracy łożyska ważne jest poprawne smarowanie. Należy wybrać odpowiednią substancję – smar lub olej – i metodę smarowania. Aby znacząco poprawić stan techniczny łożyska tocznego, warto poświęcić uwagę poprawnemu montażowi, redukcji drgań, a także współosiowości. Podczas pracy łożyska należy również w odpowiedni sposób kontrolować jego stan, na przykład za pomocą analizatorów drgań czy specjalistycznych mierników.

Mając na uwadze sytuacje, które mogą doprowadzić do przedwczesnego zużycia się łożyska, zadbaj o to, by czas jego żywotności był w szczytowej wydajności najdłużej, jak to tylko możliwe. Dzięki temu zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, które musiałbyś wydać na zakup nowego produktu i wymianę, ale także zaoszczędzisz sporo czasu.

 

Łożyska toczne a ekstremalne warunki

Łożysko pracujące w ekstremalnych warunkach musi być do nich odpowiednio przygotowane. Nie wystarczy dobrać konkretnego rodzaju do aplikacji. Należy zwrócić uwagę na wszystkie parametry, szczególnie, czy dany produkt charakteryzuje się odpornością na wysokie temperatury, na korozję, substancje chemiczne czy zanieczyszczenia. Lista czynników, które określane są jako ekstremalne, może być dłuższa lub krótsza – zależy od miejsca pracy. Ważne by łożysko było przystosowane do tych czynników. W innym przypadku szybciej ulegnie awarii i będziesz zmuszony wymienić je na nowe. Pamiętaj, że postój w produkcji – szczególnie nieplanowany – może sporo Cię kosztować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *