Zastosowanie łożysk hybrydowych

Zastosowanie łożysk hybrydowych

Kolejny wpis z naszego nowego cyklu i w dalszym ciągu odpowiadamy na pytanie, dlaczego łożyska hybrydowe są lepszym wyborem, aniżeli modele konwencjonalne.

  1. Sprzęt elektryczny
  2. Żywność i napoje – sprawdzone łożyska
  3. Farmacja i chemikalia
  4. Łożyska stosowane przy obróbce materiałów

Dziś opowiemy nieco o zastosowaniu łożysk hybrydowych. Do jakich aplikacji? W jakich warunkach mogą pracować? Czy faktycznie warto w nie inwestować?

Sprzęt elektryczny

Sprzęt elektrycznyZ racji tego, że azotek krzemu nie przewodzi prądu, łożyska hybrydowe są doskonałe do pracy w sprzęcie elektrycznym. Ich zdolność izolacyjna wynosi aż 15 kV na mm, podczas gdy w modelach konwencjonalnych jest to maksymalnie 1 kV – oczywiście tylko w przypadku, jeśli nie uszkodzimy powłoki na przykład podczas montażu. Jako że bardzo dobra izolacja jest spowodowana właściwościami kulki, a nie dodatkowymi powłokami, inwestycja w łożyska hybrydowe CeramicSpeed jest gwarancją braku ryzyka wystąpienia erozji elektrycznej. A jak wiadomo, prądy błądzące są niepożądane, ponieważ tworzą między innymi wżery na łożyskach i tym samym je uszkadzają. Wiąże się to oczywiście z potrzebą wymiany i wyższymi kosztami eksploatacyjnymi. Dlatego warto zainwestować w łożyska ceramiczne, które zapewniają płynną pracę od 4 do 8 razy dłużej, niż modele konwencjonalne.

Żywność i napoje – sprawdzone łożyska

ŻywnośćW przypadku branży spożywczej, odnotowano spadek o minimum 60% w przypadku przestojów. Łożyska ceramiczne nie muszą być tak często wymieniane, jak modele standardowe, a dodatkowo minimalizują ryzyko wystąpienia przestojów nieplanowanych, co zostało potwierdzone już specjalnymi raportami duńskich firm przemysłowych.
Oferta CeramicSpeed obejmuje łożyska hybrydowe LongLife Corrotec, przystosowane do pracy w gałęzi spożywczej. Do dyspozycji mamy dwa modele łożysk tego rodzaju:
LongLife Corrotec FDA – są to łożyska z zatwierdzonym przez FDA smarem, dopuszczony do wykorzystywania w przemyśle spożywczym.
LongLife Corrotec FDA+ – to łożyska, które dopuszczono do pracy przy bezpośrednim kontakcie z produktami spożywczymi. Wszystkie elementy – nie tylko smar – zatwierdzone zostały przez FDA.

Farmacja i chemikalia

Farmacja i chemikaliaSmary w łożyskach hybrydowych są dopuszczone również do maszyn i urządzeń wykorzystywanych w branży farmaceutycznej i przemyśle chemicznym. Środowisko to wymaga od łożysk tego, by charakteryzowały się zerowym lub niskim zapotrzebowaniem na smarowanie i tutaj modele CeramicSpeed spisują się znakomicie. Ponadto produkt jest w stanie zagwarantować łatwiejsze osiąganie dokładniejszych temperatur produkcji, ponieważ zapewniają niskie tarcie oraz odporność na wahania temperatury.

Łożyska stosowane przy obróbce materiałów

Obróbka materiałówBiorąc pod uwagę wszystkie właściwości łożysk ceramicznych, już wiemy, że są to modele przystosowane do specjalnych aplikacji. Doskonale sprawdzą się także w kamieniołomach, tartakach czy w przemyśle tworzyw sztucznych – tam, gdzie panują trudne warunki i ogromne zanieczyszczenia. Kulki ceramiczne są twardsze od kulek standardowych, dzięki czemu świetnie radzą sobie z kurzem, piaskiem czy opiłkami metalu, które mogę przedostać się do wnętrza łożyska. Dosłownie rozgniatają je w pył. Ich inne, równie bardzo dobre właściwości sprawiają, że łożysko hybrydowe CeramicSpeed jest przystosowane do pracy także w wilgotnym środowisku i w warunkach, gdzie panuje wysoka, wręcz ekstremalna temperatura.

PytanieCzy faktycznie warto inwestować w łożyska hybrydowe? I tak i nie. Jeśli aplikacja nie jest wymagająca, a standardowe łożyska radzą sobie na tyle dobrze, że nie wymagają częstej wymiany, generującej wysokie koszty, zakup łożysk ceramicznych jest raczej zbędny. Co innego w przypadku, gdy potrzebujemy długotrwałej efektywności i sprawności. Wtedy warto skorzystać z tego rozwiązania, dzięki któremu zminimalizujemy koszty eksploatacyjne, bo same planowane przestoje będą rzadsze niż do tej pory. Zaoszczędzone pieniądze możemy natomiast inwestować w rozwój naszej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *