Jak wybrać odpowiedni sposób ustalania? Jakie czynniki trzeba uwzględnić podczas doboru sposobu ustalania łożysk? Na czym polega promieniowe i osiowe ustalanie łożyska? Jeśli interesuje Cię taka kwestia, jak ustalanie łożysk, szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.
- Jak wybrać sposób ustalania łożysk?
- Co wpływa na promieniowe ustalanie łożyska?
- Osiowe ustalanie łożyska
Konstrukcja łożyskowań wiąże się z kilkoma aspektami, które warto znać. Chodzi nie tylko o ogólne zasady konstrukcji łożyskowania, ale także o uszczelnienia i ustalanie łożysk. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się tą ostatnią kwestią. Na co zwrócić uwagę, wybierając sposób ustalania łożysk? Co wpływa na promieniowe ustalanie łożyska? O czym warto wiedzieć przy osiowym ustalaniu łożyska? Na pytania odpowiadamy w dalszej części niniejszej treści. Jeśli jesteś zainteresowany tematem, zapraszamy do szybkiego zapoznania się z artykułem.
Jak wybrać sposób ustalania łożysk?
Zarówno ustalanie promieniowe, jak i ustalanie osiowe łożysk na wale, w otworze oprawy czy innego elementu, ma właściwie bezpośredni związek z całą konstrukcją danego układu. Jak wybrać sposób ustalania łożysk? Otóż – trzeba wziąć pod uwagę takie aspekty jak charakter działających w danym układzie sił, ich wielkość, temperaturę pracy, a także materiał, z którego wykonano współpracujące części. Określając wymiary elementów, które ze sobą współpracują, należy uwzględnić także metodę konserwacji, montażu oraz demontażu.
Co wpływa na promieniowe ustalanie łożyska?
Na współpracującym wale cylindrycznym oraz na powierzchni otworu w oprawie łożysko ustala się promieniowo. W niektórych przypadkach można wykorzystaj wciągane lub wciskane tuleje podczas montażu lub zainstalować komponent bezpośrednio na stożkowym czopie. Dlaczego prawidłowe ustalenie promieniowe danego łożyska na wale jest aż tak kluczowe? Otóż ma to ogromny wpływ na poprawne działanie w układzie oraz na wykorzystanie takiego parametru łożyska, jak nośność. Ważne jest, aby ustalenie było bezpieczne i zapewniało równomierne oparcie dla zamontowanego łożyska. Ponadto lista ta obejmuje łatwy montaż oraz demontaż i możliwość przemieszczania się nieustalającego łożyska w osiowym kierunku.
Przy wyborze odpowiedniego ustalenia promieniowego, należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak:
- wielkość obciążenia,
- obciążenie obwodowe,
- obciążenie punktowe,
- obciążenia nieokreślone,
- wielkość i typ łożyska,
- wydzielanie się ciepła,
- materiał oraz konstrukcja współpracujących elementów
- dokładność pasowania,
- montaż oraz demontaż łożysk,
- możliwość przesuwania pierścieni należących do nieustalającego łożyska.
Osiowe ustalanie łożyska
Za pomocą tarczy krańcowej, nakrętki ustalającej lub sprężynującego pierścienia ustala się w kierunku osiowym wewnętrzny pierścień łożyska z cylindrycznym otworem, który jest ciasno pasowany na czopie danego wału. W takiej sytuacji przeciwległa strona najczęściej opiera się o tak zwane osadzenie wału. Elementy sąsiadujące nierzadko stosuje się jak oporowe powierzchnie dla wewnętrznych pierścieni. Jeśli jest taka potrzeba, między wspomniane elementy a pierścień wewnętrzny montuje się jeszcze odległościowe pierścienie.