Tworzywa domieszkowane – czy warto?

Tworzywa domieszkowane - czy warto?

W asortymencie marki Ensinger dostępne są tworzywa sztuczne w różnych wariantach. Na uwagę zasługują szczególnie materiały domieszkowane, które sprawdzą się w specjalnych zastosowaniach. Czy warto kupić tworzywa domieszkowane?

 

  1. Czym jest tworzywo domieszkowane?
  2. Tworzywa domieszkowane Ensinger

 

Jeśli zastanawiasz się, czy tworzywa domieszkowane są dobre, sprawdź dokładnie właściwości każdego rozwiązania. Dzięki temu będziesz mieć pewność, czy wybrany materiał spełnia Twoje oczekiwania i faktycznie sprawdzi się w tym, do czego go potrzebujesz.

 

 

Czym jest tworzywo domieszkowane?

Tworzywa domieszkowane to właściwie nic innego, jak tworzywa sztuczne modyfikowane. Inaczej są to materiały, które wzmacnia się dodatkami różnego typu. Dzięki tym dodatkom jesteśmy w stanie poprawić lub zmienić pewne parametry mechaniczne, termiczne, optyczne czy elektryczne. Do najpopularniejszych dodatków, które stosuje się jako wzmocnienie dla tworzyw sztucznych, zalicza się włókna szklane, węglowe i aramidowe. Dla zmniejszenia tarcia i ścierania na przykład często wykorzystuje się grafit, polietylen, politetrafluoroetylen czy dwusiarczek molibdenu.

 

Tworzywa domieszkowane Ensinger

tworzywo-domieszkowaneOferta Ensinger obejmuje przede wszystkim tworzywa sztuczne domieszkowane z dodatkiem włókna szklanego. Tego rodzaju wzmacniający materiał przede wszystkim poprawia wytrzymałość. Im więcej włókna szklanego w danym produkcie, tym wyższą mechaniczną wytrzymałość możemy uzyskać. Do zalet materiałów z włóknami szklanymi zalicza się także świetną stabilność wymiarową, doskonałą odporność na rozciąganie, ściskanie, obciążenia dynamiczne, a także optymalną sztywność. Rozwiązania te nie sprawdzają się jednak w ślizgowym zastosowaniu. Włókna szklane najczęściej łączy się z nylonami oraz poliamidami. Warto zwrócić uwagę na tworzywa Ensinger, szczególnie popularne serie, do których zalicza się np. TECAMID 66 GF black, PA 66 GF30 czy TECADUR PBT GF30 natural.

W ofercie wspomnianej marki dostępne są także tworzywa domieszkowane, w których stosuje się włókna węglowe. W porównaniu do materiałów z włóknem szklanym, produkty z włóknem węglowym między sobą mogą różnić się bardziej. Dlatego tak ważne jest, by precyzyjniej przyjrzeć się parametrom poszczególnych serii. Jeśli potrzebujesz tworzywa Ensinger do zastosowania ślizgowego, materiały z włóknem węglowym będą lepszym rozwiązaniem. Produkty te często wykorzystuje się także w branży lotniczej. Materiały z włóknami węglowymi wyróżniają się przede wszystkim zdolnością do tłumienia drgań i świetną stabilnością temperaturową. Ponadto charakteryzują się wysoką sprężystością, dzięki czemu doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie wymaga się stosowania rozwiązań sztywnych. Z popularnych rozwiązań poleca się szczególnie tworzywa Ensinger TECAPEEK CF 30 black oraz TEMID 66 CF 20 black.

Asortyment obejmuje także inne tworzywa domieszkowane. Marka Ensinger stosuje w materiałach także dodatki w formie włókien ceramicznych czy wzmacnia je aramidem. Na te rozwiązania również warto zwrócić swoją uwagę, szczególnie jeśli powyższe produkty nie do końca spełniają Twoje wymagania. Więcej informacji na temat rodzajów tworzyw domieszkowanych znajdziesz w artykule opublikowanym na stronie hurtowni Sped. Zapraszamy do lektury!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *