Technologia RFID to system identyfikacji, który pozwala na kontrolowanie przepływu towarów wykorzystując do tego fale radiowe.
RFID jest skrótem od angielskiej nazwy Radio-frequency identification. Technologia ta w sposób bezprzewodowy jest w stanie rozpoznać produkty, miejsce lub osoby, które zostały oznakowane specjalnym mikroprocesorem o mikroskopijnej wielkości.
Technologia RFID
Aktualnie technologia RFID uznawana jest na następcę kodów kreskowych. Do bezdotykowej identyfikacji, którą możemy dokonać w odległości nawet do kilku metrów, wykorzystuje się specjalny czytnik RFID, który wysyła elektromagnetyczną wiązkę, aktywującą tak zwany TAG, umieszczony w etykiecie.
Zalety technologii RFID
Innowacyjna technologia RFID ma wiele zalet. Przede wszystkim może być wykorzystywana tam, gdzie nie sprawdza się tradycyjny system związany z kodami kreskowymi. Ponadto charakteryzuje się doskonałą odpornością na niekorzystne warunki środowiska, na przykład pył, ekstremalne temperatury czy wilgoć. Dużym atutem tego rozwiązania jest również to, że w przypadku zabrudzenia się tagu, poziom odczytu nie ulega pogorszeniu – w przypadku kodów kreskowych wystąpiłby taki problem. Informacje RFID mogą być odczytywane na odległość, nawet do 12 metrów. Inne materiały, które przesłaniają etykietę, nie są w tym przypadku żadną przeszkodą.
Dzięki tej technologii każdy proces logistyczny jest szybszy. Rozwiązanie to automatyzuje pracę i przede wszystkim zwiększa jej efektywność. RFID jest w stanie zagwarantować także bezpieczeństwo zapisanych danych. Pozwala również na łatwą identyfikację pojazdów, produktów czy zwierząt i bezproblemowe śledzenie ruchu konkretnych towarów. To oczywiście nie wszystkie zalety, jakimi można opisać technologię RFID. Więcej tak szczegółowych informacji można znaleźć bezpośrednio pod interesującym nas produktem.
Zastosowanie technologii RFID
Zastosowanie tej innowacyjnej technologii jest ogromne. Czytniki oraz etykiety RFID doskonale sprawdzą się w każdej branży – nie tylko przemysłowej. Już teraz wykorzystywane są w handlu detalicznym, na magazynach, w automatycznej produkcji, instytucjach rządowych, w zarządzeniu energią czy przy systemach transportu. RFID możemy znaleźć nawet na opaskach identyfikacyjnych pacjentów niektórych szpitali oraz jako pomoc w identyfikacji sprzętu medycznego. Doskonale sprawdzi się także w lotnictwie, do nadzorowania na przykład przewożonego towaru czy bagażów. Technologia RFID znalazła również zastosowanie przy śledzeniu przesyłek pocztowych, rejestrując ich każdy krok – od wydania z centrali po otrzymanie paczki przez odbiorcę.
Temat związany z technologią RFID jest bardzo obszerny. Dziś staraliśmy się przekazać najważniejsze informacje w pigułce. Na pewno powrócimy jeszcze z tekstem, szczegółowo opisującym zastosowanie, ponieważ na bieżąco lista ta znacznie się wydłuża. Technologia RFID to innowacyjne rozwiązanie przyszłości, na którym każda branża – w tym przemysłowa – może dużo zyskać i przede wszystkim zaoszczędzić czasu. Aby nie przegapić nowego wpisu, zapraszamy na naszego Facebooka!