Zastanawiasz się, czy warto zamienić kody kreskowe na technologię RFID? Co daje właściwie technologia RFID w magazynie? W jaki sposób należy wdrożyć system RFID w takiej lokalizacji? Szczegóły znajdziesz w niniejszym artykule. Już teraz zapraszamy do szybkiego zapoznania się z tematem.
- Technologia RFID w magazynie — czy warto ją wdrożyć?
- Jakie korzyści daje system RFID w magazynach?
- Jak wdrożyć technologię RFID w magazynie?
Każdy magazyn produkcyjny czy handlowy wymaga tego, aby w odpowiedni sposób oznaczyć przechowywane towary. Z reguły stosuje się kody kreskowe, ale wraz z rozwojem technologii RFID coraz więcej firmy decyduje się na przejście na ten system. Czy warto? Jakie korzyści daje technologia RFID? Jak wdrożyć system w magazynie? Odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.
Technologia RFID w magazynie — czy warto ją wdrożyć?
Jeszcze do niedawna kody kreskowe były wykorzystywane do identyfikacji produktów trzymanych w magazynach produkcyjnych lub handlowych. Oczywiście, w dalszym ciągu stosuje się tę formę znakowania, ale coraz więcej przedsiębiorców decyduje się zamienić kody kreskowe na technologię RFID. Dlaczego? Okazuje się, że chociaż kody kreskowe są relatywnie tanie, to jednak wiążą się z nimi niekiedy pewne problemy. Przede wszystkim oznaczenia tego rodzaju są nietrwałe, podatne na mechaniczne uszkodzenia oraz utratę tak zwanej czytelności. Z kodami kreskowymi nie ma możliwości na automatyzację skanowania. Konieczny jest ręczny i przede wszystkim pojedynczy odczyt. Inwentaryzacje wśród towarów oznaczonych kodami kreskowymi na etykietach często trwają długo. Są nie tylko męczące, ale jest także większe ryzyko, że pracownicy popełnią jakieś błędy. Jak wyeliminować tego rodzaju problemy? Wykorzystując technologię RFID!
Jeśli chcesz wejść na wyższy poziom związany z organizacją pracy swoich pracowników na magazynie, system RFID będzie dla Ciebie optymalną opcją. Czym jest technologia RFID, wspominaliśmy już na naszej stronie. W celu zapoznania się z podstawowymi informacjami na ten temat odsyłamy do artykułu, który opublikowaliśmy już jakiś czas temu (klik!).
Skuteczne rejestrowanie i kontrolowanie ruchu produktów na magazynie zapewniają nie tylko stacjonarne czytniki, ale i mobilne terminale ze skanerami znaczników RFID oraz bramki RFID. Wiele procesów dzięki systemowi RFID możemy bez problemu zautomatyzować, co nie tylko przyspieszy, ale i ułatwi pracę magazynu.
Jakie korzyści daje system RFID w magazynach?
System RFID ma wiele zalet. Przede wszystkim umożliwia automatyzację w wielu procesach — w tym przy rejestracji obrotów. Dzięki temu w szybki i prosty sposób pracownicy będą mogli wystawić takie dokumenty jak Wz, Pz czy Rw. Ponadto technologia RFID gwarantuje czytelne i przede wszystkim trwałe znakowanie produktów. Tagi, które używa się do znakowania, wyróżniają się odpowiednią odpornością na mechaniczne uszkodzenia oraz wydłużoną żywotnością w porównaniu ze standardowymi kodami kreskowymi.
Dzięki technologii RFID szybko i sprawnie przeprowadzić inwentaryzację magazynowych stanów. System jest nie tylko łatwy, ale i precyzyjny. Ponadto nie wymaga od pracowników zbyt wielkiego zaangażowania. Jeśli zależy Ci na dokładnej rejestracji produktów oraz na tym, aby jak najmniej błędów zostało popełnionych, gwarantujemy, że RFID spełni Twoje oczekiwania.
System RFID umożliwia także dokładne śledzenie towarów znajdujących się i „poruszających” wewnątrz zakładu. Chodzi o drogę, którą na magazynie produkcyjnym zaczynają towary od etapu produkcyjnego, przez magazynowanie, pakowanie czy załadunek na dostawczy samochód. Ponadto w samym znaczniku RFID można zakodować dużo więcej danych niż na standardowej etykiecie, na której wydrukowano kod kreskowy. Bramki RFID natomiast mogą pełnić jeszcze jedną funkcję — a mianowicie zabezpieczyć firmę przed nieuczciwym zachowaniem pracowników, czyli przed ewentualnymi kradzieżami.
Jak wdrożyć technologię RFID w magazynie?
Jak wdrożyć technologię RFID w magazynie? Najlepszą opcją będzie zwrócenie się do firmy zewnętrznej, która pomoże Ci wdrożyć system RFID do Twojej firmy. Dlaczego? Chociażby dlatego, że każda taka technologia jest dopasowywana do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Lepiej poprosić o pomoc doświadczonego specjalistę w celu dobrania odpowiednich rozwiązań.