Tanie łożyska oporowe

Tanie łożyska oporowe

Interesują Cię tanie łożyska oporowe? Zastanawiasz się, który producent spełni Twoje oczekiwania? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszym artykule.

 

  1. Czym są łożyska oporowe?
  2. Gdzie kupić tanie łożysko oporowe?

 

Łożyska oporowe to komponenty, które należą do obszernej grupy łożysk tocznych. I chociaż najczęściej mechanizmy wyróżniamy na podstawie kształtu elementów tocznych – gdzie w nazwach na próżno szukać słowa „oporowy” – to klienci kierują się także innymi podziałami. Jeden z nich dotyczy kierunku sił, które dane łożysko przenosi. I z tym kryterium jest właśnie związane tytułowe łożysko oporowe, o którym dziś będziemy mówić.

Czym są łożyska oporowe?

Aby w pełni odpowiedzieć na pytanie – czym są łożyska oporowe – musimy przypomnieć, jakie siły działają podczas pracy na łożyska ogólnie. W teorii wyróżnia się dwie siły: poprzeczną (promieniową) oraz wzdłużną (osiową). Na tytułowe łożysko oporowe działa siła osiowa, zatem modele tego rodzaju nazywa się także łożyskami wzdłużnymi. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że modele oporowe są łożyskami ściśle osiowymi. To znaczy, że kąt alfa w ich przypadku wynosi 90 stopni, podczas gdy przy standardowych komponentach alfa < 90 stopni.

Z reguły na łożyska oporowe nie działa siła poprzeczna. Są jednak aplikacje, w których ta siła występuje. W takim przypadku siła promieniowa zwykle jest mniejsza albo równa sile wzdłużnej.

 

Popularne łożyska oporowe

Do najpopularniejszych modeli oporowych zalicza się łożyska kulkowe w wariancie jednokierunkowym lub dwukierunkowym. Oczywiście na rynku możesz znaleźć także komponenty baryłkowe czy igiełkowe w wersji wzdłużnej, ale te są nieco rzadziej wykorzystywane.
Standardowe łożysko kulkowe oporowe jednokierunkowe ma zdolność do przenoszenia obciążeń wzdłużnych w jednym kierunku. Zbudowane są z pierścienia ruchomego i drugiego nieruchomego. Rozwiązanie tego rodzaju nie nadaje się do aplikacji, w których działają jakiekolwiek siły promieniowe.
Dwukierunkowe łożyska kulkowe oporowe mają podobną budowę do komponentów jednokierunkowych. Różnica polega na ilości pierścieni: łożysko tego rodzaju ma dwa pierścienie nieruchome i jeden ruchomy. Często w modelach dwukierunkowych montuje się dwa koszyki wypełnione elementami tocznymi. Tak skonstruowany mechanizm nazywa się łożyskiem złożonym.

 

Zastosowanie łożysk oporowych

Łożyska oporowe najczęściej montuje się na wałach, które mają dużo mniejszą średnicę. Świetnie sprawdzają się tam, gdzie muszą osiągać bardzo duże prędkości obrotowe. Komponenty oporowe zagwarantują płynną pracę wielu maszynom rolniczym czy urządzeniom wykorzystywanych w branżach maszynowych.

 

Gdzie kupić tanie łożysko oporowe?

Ogólnie tanie łożyska toczne można znaleźć szczególnie w internetowych hurtowniach technicznych. W sklepach stacjonarnych ceny te często bywają dużo wyższe. Pamiętaj jednak, by nie inwestować w najtańsze rozwiązanie, jeśli potrzebujesz wydajnego komponentu, który będzie musiał radzić sobie z trudniejszymi warunkami. Nieprzystosowane do takich okoliczności łożysko szybciej się zużyje, co z kolei przełoży się na konieczność kupienia nowego elementu i tym samym wzrosną koszty eksploatacyjne.

Warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na rozwiązania popularnych producentów. Wieloletnie współprace z cenionymi markami sprawiają, że internetowe hurtownie techniczne są w stanie zaproponować swoim klientom atrakcyjne ceny, nawet przy łożyskach ze średniej bądź wyższej półki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *