Szwedzkie łożyska kulkowe samonastawne

Szwedzkie łożyska kulkowe samonastawne

Poszukujesz łożysk kulkowych w wariancie samonastawnym? Sprawdź koniecznie szwedzkie łożyska kulkowe samonastawne! To stosunkowo niedrogie, ale bardzo wydajne rozwiązania, które spełniają oczekiwania najbardziej wymagających klientów.

 

  1. Jakie łożyska kulkowe samonastawne produkuje SKF?
  2. Czym wyróżniają się łożyska kulkowe samonastawne SKF?
  3. Zastosowanie łożysk kulkowych samonastawnych

 

W niniejszym artykule przedstawiamy podstawowe informacje na temat łożysk kulkowych samonastawnych produkowanych przez popularną szwedzką markę SKF. Szczegółowe dane techniczne znajdziesz oczywiście w katalogu producenta. Koniecznie pobierz broszurę, przed złożeniem zamówienia w hurtowni! Pamiętaj, że łożyska kulkowe samonastawne – zresztą jak każde inne łożysko toczne – muszą być prawidłowo dobrane do wymagań maszyny, warunków pracy i środowiska.

 

Jakie łożyska kulkowe samonastawne produkuje SKF?

lozysko-kulkowe-samonastawneStandardowe łożyska kulkowe samonastawne charakteryzują się przede wszystkim prostą budową. Do najpopularniejszych zalicza się modele poprzeczne jednorzędowe, które mają uszczelnienie techniczne umieszczone po obu stronach. Ustala się je osiowo na wale. Dzięki kulistej powierzchni zewnętrznej łożysko kulkowe samonastawne wykazuje sporą tolerancję na wszelkie wahania współosiowości. Do zalet niniejszych komponentów zalicza się także niski hałas oraz niski poziom drgań.

W ofercie szwedzkiej marki SKF znajdziesz łożyska kulkowe samonastawne w kilku konstrukcjach. Modele serii Y bazują na zwykłych łożyskach kulkowych serii 62 oraz 63 w wersji uszczelnionej. Szwedzkie komponenty samonastawne składają się z wypukłej (kulistej) powierzchni zewnętrznej oraz poszerzonego pierścienia wewnętrznego. Między sobą różnią się metodą zamocowania. Asortyment SKF obejmuje następujące modele łożysk kulkowych samonastawnych:

  • komponenty mocowane za pośrednictwem dociskowych wkrętów,
  • łożyska mocowane za pomocą pierścienia mimośrodowego mocującego,
  • produkty mocowane za pośrednictwem specjalnej technologii SKF ConCentra,
  • łożyska mocowane na wciąganej tulei,
  • ciasne pasowanie.

 

W ofercie SKF znajdziesz rozwiązania wyprodukowane ze stali nierdzewnej lub mające odpowiednio ocynkowane pierścienie. Te drugie doskonale sprawdzą się w branży spożywczej. Ponadto dostępne są modele przeznaczone do pracy w przemyśle rolniczym, przystosowane do ekstremalnych temperatur czy komponenty z wypełnieniem typu Solid Oil. Na specjalne zamówienie klient może kupić łożyska kulkowe samonastawne z walcowym pierścieniem zewnętrznym, z otworem kwadratowym lub sześciokątnym, ze specjalnym koszykiem czy ze specjalnymi powłokami.

 

Czym wyróżniają się łożyska kulkowe samonastawne SKF?

Zanim rozpoczniesz poszukiwania optymalnego wariantu łożyska kulkowego samonastawnego, zapoznaj się z każdą wersją dostępną w ofercie marki SKF. Szczegółowe informacje znajdziesz oczywiście w katalogu producenta. Niżej przedstawiamy garść podstawowych danych technicznych na temat najpopularniejszych rozwiązań.

 

Łożyska kulkowe samonastawne z wkrętami dociskowymi

W niniejszych komponentach pierścień wewnętrzny jest unieruchamiany na wale za pośrednictwem dwóch mocujących wkrętów. Modele te doskonale sprawdzą się w aplikacjach, w których występuje stały lub zmienny kierunek obrotów. Seria ta obejmuje dwa warianty łożysk, oznaczonych symbolem YAT2 oraz YAR2. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z poszerzonym pierścieniem wewnętrznym z jednej strony, w drugim z pierścieniem wewnętrznym poszerzonym obustronnie. W niniejszych produktach stosuje się uszczelnienie, wyróżniające się dużą odpornością mechaniczną oraz tarcze odrzutnikowe wykonane z blachy stalowej (2F). Na pierścieniu zewnętrznym natomiast umieszcza się dwa otwory smarowe, dzięki którym łożyska kulkowe samonastawne można bez problemu dosmarowywać.

 

Łożysko kulkowe samonastawne z mimośrodowym pierścieniem mocującym

Modele tego rodzaju świetnie sprawdzą się w aplikacjach, w których kierunek obrotów jest stały. Mimośrodowe poszerzenie znajduje się po jednej stronie pierścienia wewnętrznego. Element ten wykorzystuje się do mocowania pierścienia mocującego. Ta seria również obejmuje dwa rodzaje łożysk – YET 2 oraz YEL2. Pierwsze rozwiązanie ma pierścień wewnętrzny poszerzony tylko z jednej strony, drugie – z obu stron.

 

Zastosowanie łożysk kulkowych samonastawnych

Z reguły łożyska kulkowe samonastawne stosuje się w maszynach rolniczych, górniczych oraz budowlanych. Komponenty tego rodzaju doskonale sprawdzą się również w przenośnikach czy branży spożywczej. Ponadto często wykorzystuje się je tam, gdzie mamy do czynienia z bardzo trudnymi warunkami środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *