Łożyska kulkowe dostępne dostępne są w postaci jednorzędowej oraz dwurzędowej. Pomimo wyjątkowo prostej budowy mogą pracować z dużymi prędkościami obrotowymi, co wynika z niskiego momentu tarcia.
Prosta konstrukcja umożliwia łatwą konserwację tego typu łożysk. a dzięki ogromnej dostępności licznych rozmiarów i wykonań są one najczęściej stosowanymi łożyskami tocznymi.
Obciążalność łożyska kulkowego
Geometria bieżni i zastosowanie kulek pozwala łożyskom kulkowym zwykłym przenosić obciążenia promieniowe oraz obciążenia osiowe (w obu kierunkach). Jednocześnie należy pamiętać, że ich zdolność do wychyleń kątowych nie jest zbyt wysoka, przez co warto zadbać o dobrą zbieżność węzłów łożyskowych.
Uszczelnienia łożysk kulkowych
W kwestii uszczelnienia łożyska kulkowe dostępne są w trzech wariantach. Pierwszym są łożyska kulkowe otwarte, które wymagają nasmarowania smarem. Kolejnym łożyska z dodatkowym symbolem 2Z w nazwie, które charakteryzują się dwustronnym uszczelnieniem bezstykowym metalowym. Trzecim natomiast łożyska kulkowe 2RSR, które oznaczają łożyska z uszczelnieniem wargowym wykonanym z tworzywa. W zależności od nazw stosowanych przez konkretnego producenta powyższe oznaczenia mogą wyglądać nieco inaczej, dlatego w razie wątpliwości warto przed zakupem skontaktować się z doświadczonym sprzedawcą łożysk.
Ceny łożysk kulkowych
Ze względu na jakość zastosowanych materiałów oraz dokładność wykonania, ceny łożysk o takich samych wymiarach mogą być bardzo zróżnicowane. Przykładem może być łożysko 7016, które w zależności od wykonania oraz marki może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Ciekawa sprawa z tymi uszczelnieniami.
Przez te różnice w cenach trudno się na coś zdecydować ^^