Smarowanie łożysk – najczęściej popełniane błędy

Smarowanie łożysk - najczęściej popełniane błędy

Na żywotność łożyska wpływ ma wiele czynników. Jednym z nich jest odpowiednie smarowanie łożysk. Oto najczęściej popełniane błędy, których należy się wystrzegać!

 

  1. Nieodpowiedni środek smarny
  2. Smarowanie łożysk – błędy

 

W większości przypadków łożyska wymagają stosowania środka smarnego. Substancja tego rodzaju dba nie tylko o żywotność komponentu, ale zapewnia również jego bezawaryjną pracę, zmniejszając między innymi tarcie. Ponadto chroni mechanizm przed negatywnymi czynnikami, podnosząc jednocześnie trwałość nasmarowanych części. Aby łożysko nie zużywało się szybko, a także by przez cały okres pracowało skutecznie i precyzyjnie, zawsze należy wybierać odpowiednie środki smarne. Istotna jest także metoda smarowania oraz ilość substancji, która musi być optymalna dla danego rozwiązania.

 

Nieodpowiedni środek smarny

Decydując się na konkretne łożysko toczne, musimy dobrać do niego odpowiedni środek smarny. Dokonujemy tego, uwzględniając pewne czynniki. Istotna jest wiedza na temat:

  • obciążenia łożysk
  • zakres temperatury pracy
  • obrotowa prędkość
  • poziom wilgotności
  • wibracje
  • rodzaj zanieczyszczeń
  • agresywne substancje i chemiczne media, jeśli występują

 

Dlaczego należy wybierać odpowiedni smar

Odpowiedź jest bardzo prosta! Środek smarny ma za zadanie zabezpieczyć łożysko przed powstawaniem korozji czy rdzy. Czasami – jeśli jest taka potrzeba – chłodzi łożysko podczas pracy. Z reguły ma również wpływ na tarcie, znacząco je zmniejszając.

 

Nieodpowiedni środek smarny

A co, jeśli zastosujemy nieodpowiedni środek smarny? Wtedy okres żywotności naszego łożyska znacząco się skróci. Komponent nie będzie tak skuteczny, jak być powinien i może ulegać różnym awariom. Poziom trwałości i wytrzymałości pewnych elementów łożyska również będzie obniżony.

 

Smarowanie łożysk – błędy

Zastosowanie nieodpowiednio dobranego środka smarnego to najczęściej popełniany błąd przez pracowników. Ale nie jedyny. Kiedy już mamy optymalną substancję, musimy zdecydować, jaką metodę smarowania należy zastosować. Tu również możemy popełnić błąd, przez który łożysko szybciej się zużyje.
Oprócz metody ważna jest również ilość środka smarnego. Zły wpływ na łożysko ma zarówno podanie za dużej ilości substancji, jak i za małej. Albo wykorzystanie oleju zamiast smaru plastycznego. Równie rażącym błędem często popełnianym jest mieszanie środków smarnych, które w swoich składach mają inne zagęszczacze. Albo stosowanie uniwersalnego rozwiązania, które wcale nie sprawdza się w każdej sytuacji!
Warto pamiętać także o tym, że decydując się na konkretny środek smarny, nie powinno się zwracać uwagi tylko na jego konsystencję. Równie ważna – jeśli nie ważniejsza – jest lepkość oleju bazowego.

Każdy środek smarny jest inny. Odznacza się innymi parametrami i możliwościami. Dlatego warto mieć, chociaż podstawową wiedzę na ten temat i dobrać substancję na podstawie wskazanych wyżej czynników, by mieć gwarancję, że otrzymamy optymalne rozwiązanie. Jeśli masz problem z wybraniem odpowiedniego smaru do łożysk, koniecznie skorzystaj z pomocy specjalistów z danego sklepu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *