Najlepszym i właściwie jedynym słusznym systemem ochrony wnętrza łożyska są specjalne uszczelnienia. Dlatego, jeśli zależy nam na długiej żywotności elementów tocznych, nie powinniśmy uszczelek ignorować.
- Co dają nam uszczelnienia?
- Rodzaje uszczelnień
Wybór odpowiedniego uszczelnienia może sprawiać problemy, dlatego warto wtedy zwrócić się do specjalistów z Działu Obsługi Klienta.
Co dają nam uszczelnienia
Zadaniem uszczelnień jest przede wszystkim zabezpieczenie wnętrza łożysk tocznych przed zanieczyszczeniami, które mogą do niego przeniknąć. Ponadto zapobiegają wyciekania środka smarnego, co zwykle w takiej sytuacji skutkuje zalaniem innych mechanizmów i tym samym, uszkodzeniem ich. Dlatego uszczelki są tak bardzo istotne i muszą być dokładnie dobrane do łożyska.
Wybór uszczelki może sprawiać problemy. Zawsze przed każdym zakupem trzeba kierować się następującymi czynnikami:
- Jaki rodzaj smaru jest stosowany w łożysku – na przykład czy jest to olej, czy smar plastyczny;
- Jakie są warunki eksploatacyjne – między innymi, z jakimi zanieczyszczeniami ma do czynienia łożysko (stał czy płynne);
- Jaka jest prędkość obrotowa miejsca uszczelnienia;
- Jaka jest współosiowość, również w miejscu uszczelnienia;
Rodzaje uszczelnień
Oferty w sklepach są zwykle rozbudowane. Najczęściej jednak tak jak w jednej z wrocławskich hurtowni technicznych, spotkać można następujące uszczelnienia:
- Bezsprężynkowe gumowe;
- Bezsprężynkowe metalowe;
- Jednowargowe;
- Dwuwargowe;
- Ciśnieniowe jednowargowe;
- Ciśnieniowe dwuwargowe;
Dużą popularnością cieszą się także uszczelnienia zwane simering. To nic innego jak pierścienie gumowe, usztywnione specjalną, metalową wkładką. Kupując simering można również spotkać z pokrywą blaszaną. Ten rodzaj świetnie sprawdzi się przede wszystkim tam, gdzie mamy olej, wodę, smar czy paliwo. Zakres temperatury wysokiej jakości pierścienia Simmera wynosi od -30 stopni do 110 stopni Celsjusza. Ponadto w zależności od rodzaju, są odporne na wiele czynników, takich jak oleje, smary mineralne, oleje silnikowe i hydrauliczne, trudnopalne ciecze czy wodę, której temperatura nie przekracza 100 stopni Celsjusza. Oczywiście lista odporności jest zależna od tego, z jakiego materiału został wytworzony pierścień Simmera. Podczas kupna musimy wziąć pod uwagę tworzywo, dopasowując je do warunków środowiska pracy.
Czy uszczelki typu simmering są dobrym rozwiązaniem? Tak. Wystarczy dobrać odpowiednią wielkość do aplikacji oraz tworzywo dostosowane do konkretnych warunków i możemy cieszyć się doskonałym zabezpieczeniem.