Rodzaje przekładni łańcuchowych

Rodzaje przekładni łańcuchowych

Przekładnie łańcuchowe to popularne systemy, które od setek lat wykorzystuje się w celu przenoszenia napędu. Chociaż dziś mamy nowsze rozwiązania, to w dalszym ciągu wykorzystuje się elementy łańcuchowe. Dziś przedstawiamy rodzaje przekładni łańcuchowych.

 

  1. Co to jest przekładnia łańcuchowa?
  2. Jakie przekładnie łańcuchowe się wyróżnia?

 

Interesują Cię przekładnia łańcuchowa? Zastanawiasz się, czy sprawdzi się w Twojej maszynie? Aby odpowiedzieć na te pytania, należy w pierwszej kolejności zapoznać się z podstawowymi informacjami. Ponadto warto poznać wszystkie rodzaje przekładni łańcuchowych, by mieć pewność, że ostatecznie wybierzmy optymalną opcję dla naszego urządzenia. Czym zatem jest przekładnia łańcuchowa? Jakie rodzaje przekładni znajdziemy na rynku?

 

Co to jest przekładnia łańcuchowa?

przekladnia-lancuchowaStandardowa przekładnia łańcuchowa składa się z kół z zębami oraz łańcucha i jest stosowana w celu przekazywania energii między elementami danego mechanizmu. Wspomniane zęby na kołach zazębiają się z łańcuchem i w ten sposób właśnie przekazują napęd. Z reguły łańcuch zbudowany jest z ogniw, które łączy się ze sobą przegubowo.

Do zalet przekładni łańcuchowej zalicza się przede wszystkim zdolność do przenoszenia energii na dosyć dużą odległość. Świetnie przenoszą ogromne siły w sytuacji, gdy wały oraz łożyska są mało obciążone. Ponadto w trakcie pracy nie występuje żaden poślizg. Przekładnie łańcuchowe w większości przypadków są niewrażliwe na ciepło, a także wykazują wysoką odporność na różnego rodzaju zanieczyszczenia.

Przekładnie łańcuchowe mają jednak pewne wady. Do najważniejszych zalicza się wyciąganie się łańcuchów, możliwa nierównomierność pracy, a także wysoki poziom hałasu. Ponadto przekładnie te wymagają smarowania i nierzadko są po prostu droższe. Łańcuchowe przekładnie są również wrażliwe na nierównoległość osi współpracujących z nią kół. Przy większym przeciążeniu łańcuchy mogą także się zerwać.

 

Jakie przekładnie łańcuchowe się wyróżnia?

Wśród przekładni łańcuchowych wyróżnia się łańcuchy sworzniowe. Są to jednak rozwiązania mało wydajne, przez co rzadko się je stosuje. Lepszą opcją i na pewno trwalszą będą tak zwane łańcuchy tulejkowe. W przekładniach tych stosuje się dodatkowo obrotowe tulejki, które osadza się na sworzniach. Tego rodzaju system może osiągać maksymalną prędkość około 15 m/s.

Do popularnych przekładni łańcuchowych zalicza się rozwiązania rolkowe. To trwałe i wydajne rozwiązania, w których oprócz tulejki stosuje się dodatkowy element, a mianowicie rolkę. Świetnie sprawdzą się tam, gdzie występują duże obciążenia.

Najcichszą pracę gwarantują łańcuchy zębate. W komponentach tych stosuje się trapezowe występy, które bez problemu zazębiają się ze współpracującymi z nimi kołami. Płytki prowadzące natomiast zapobiegają ewentualnego zsuwania się podczas pracy łańcucha. Tego rodzaju system wyróżnia się nie tylko sprawnością, ale i dużą wytrzymałością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *