Rodzaje opraw łożyskowych

Rodzaje opraw łożyskowych

Dlaczego warto wykorzystywać oprawy łożyskowe? Jakie rodzaje opraw łożyskowych można znaleźć na rynku? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy!

  1. Co dają oprawy łożyskowe?
  2. Rodzaje opraw łożyskowych

Oprawy łożyskowe mają wiele zalet. W połączeniu z odpowiednio dobranym łożyskiem tworzą zespół łożyskowy, który wyróżnia się wydajnością i świetnie sprawdza się w mocno zapylonym otoczeniu. Jeśli szukasz rozwiązania do wysoko zanieczyszczonego środowiska, gwarantujemy, że łożyska toczne z odpowiednią oprawą łożyskową spełnią Twoje wymagania.

 

Co dają oprawy łożyskowe?

Prawidłowo dobrana oprawa łożyskowa ma korzystny wpływ na żywotność komponentów. Poza tym, że możemy skutecznie wydłużyć okres eksploatacyjny łożyska, to obudowy stanowią doskonałe zabezpieczenie przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami, a nawet i uszkodzeniem. Oprawa łożyskowa z łożyskiem tworzy popularny zespół łożyskowy, który pełni funkcję łożyska ustalającego lub swobodnego. Rozwiązanie swobodne poleca się szczególnie aplikacjom, w których występują niskie prędkości obrotowe oraz równie małe obciążenia. Tak złożony zespół łożyskowy jest gotowym do zabudowy rozwiązaniem, gwarantującym prosty i szybki montaż.

Oprawy łożyskowe produkuje się z różnych materiałów, ale do najpopularniejszych produktów zalicza się obudowy żeliwne. Każde rozwiązanie przystosowane jest do pracy w mocno zapylonych i zanieczyszczonych środowiskach. Na oprawach umieszcza się specjalne rowki, które ułatwiają dosmarowywanie pracujących w środku łożysk.

Obudowy współpracują przede wszystkim z łożyskami tocznymi. Poza modelami kulkowymi samonastawnymi na rynku można znaleźć także zespoły łożyskowe z komponentami stożkowymi lub baryłkowymi.

 

Rodzaje opraw łożyskowych

oprawa-lozyskowaOprawy łożyskowe dzieli się przede wszystkim na modele dzielone i niedzielone. Te pierwsze stosuje się na wałach o średnicy większej niż 5 cali. Ich zaletą jest fakt, że w sytuacji uszkodzenia się jakiegoś elementu, mamy możliwość przeprowadzenia naprawy tej konkretnej części. Niedzielone oprawy natomiast stosuje się przy wałach o średnicy do 5 cali. Tu w przypadku uszkodzenia musimy wymienić cały komponent.

Ponadto wyróżnia się oprawy blaszane, stojąco-wiszące i kołnierzowe. Zarówno blaszane, jak i kołnierzowe mogą przybierać różne kształty. Podgrupy te obejmują oprawy kwadratowe, okrągłe, owalne oraz trójkątne. Warto zwracać również uwagę na ilość otworów montażowych. Na oprawach stosuje się przeważnie dwa lub cztery otwory.

Sprawdź koniecznie oprawy LCB, jeśli szukasz niezawodnych rozwiązań. W asortymencie wspomnianej marki znajdziesz obudowy w różnych wersjach, przystosowane do większości aplikacji. Jeśli masz problem z dobraniem oprawy, skorzystaj z pomocy specjalistów danego sklepu technicznego, w którym będziesz składał zamówienie. Pamiętaj, by dokładnie zapoznać się z parametrami interesujących Cię rozwiązań. Właściwości tego rodzaju znajdziesz między innymi w katalogu producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *