Rodzaje obciążeń pierścieni

Rodzaje obciążeń pierścieni

Wpływ na prawidłową pracę łożyska tocznego ma nie tylko wybór odpowiedniego wariantu. Ważny jest także poprawny montaż oraz pasowanie. Dobór odpowiedniego pasowania należy poprzedzić dokładną analizą techniczną warunków pracy. Dziś omawiamy jeden z czynników, a mianowicie rodzaje obciążeń pierścieni. Zapraszamy!

 

 

Zanim przejdziemy do omawiania rodzajów obciążeń pierścieni, w pierwszej kolejności przypomnimy co nieco o pasowaniu. Szczególnie że rodzaj obciążenia pierścieni należy brać pod uwagę, dobierając odpowiednie pasowanie. Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, zapraszamy do lektury.

 

Co wpływa na dobór pasowania łożyska tocznego?

lozyska-tocznePasowanie ma oczywiście ogromny wpływ na pracę łożyska tocznego. Oczywiście poprawne pasowanie podczas osadzania go na wale oraz w oprawie zagwarantuje równie prawidłową pracę wspomnianego komponentu. Dodatkowo zapewnia łatwość montażu, a także odpowiednią ochronę przed obracaniem się pierścieni względem oprawy lub wału.

Do podstawowych zasad doboru pasowania zalicza się zabezpieczenie łożyskowych pierścieni przed ślizganiem się tam, gdzie się je osadza. Dlatego często zaleca się stosować ciasne pasowanie. Dzięki temu pierścienie będą przylegać całym obwodem, a to z kolei umożliwia wykorzystywanie pełnej nośności łożyska tocznego. Są oczywiście pewne sytuacje, w których ciasne pasowanie się nie sprawdza. Dotyczy to głównie łożysk nierozłącznych.

Dobór odpowiedniego pasowania powinien zależeć także od warunków pracy. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę rodzaj obciążeń pierścieni, charakter oraz wartość obciążenia, temperaturę pracy, typ i wielkość łożyska oraz wymaganą dokładność pracy. Ważna jest także budowa i materiał oprawy oraz wału, łatwość montażu oraz demontażu i ewentualna możliwość wzdłużnego przesuwu łożyska swobodnego.

Dziś w skrócie przedstawimy wspomniane wyżej rodzaje obciążeń pierścieni.

 

Jakie wyróżnia się rodzaje obciążeń pierścieni?

Aktualnie wyróżnia się trzy rodzaje obciążeń pierścieni. A mianowicie obciążenie miejscowe, wirujące oraz oscylujące. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje na ich temat.

 

Co to jest obciążenie miejscowe?

Obciążeniem miejscowym nazywa się to obciążenie, które ciągle przyjmuje ten sam odcinek bieżni. Tego rodzaju obciążenie pojawia się w sytuacji, gdy pierścień nie obraca się względem działającego na niego obciążenia nieruchomego. Obciążenie miejscowe ma miejsce również w momencie, gdy pierścień i obciążenie razem wirują.

 

Czym jest obciążenie wirujące?

Z obciążeniem wirującym mamy do czynienia w sytuacji, gdy przez linię jego działania przechodzą wszystkie położone na obwodzie bieżni punkty. Zdarza się to na przykład w momencie, gdy obciążenie wiruje względem nieruchomego pierścienia lub gdy pierścień obraca się względem stałego (w swoim kierunku) obciążenia.

 

Obciążenie oscylujące – co to?

Obciążenie oscylujące to nic innego jak obciążenie, które w sposób nawrotny zmienia kierunek działania. Z obciążeniem tego rodzaju mamy do czynienia także, gdy pierścienie wykonują nawrotne ruchy oraz gdy bez względu na miejscowe obciążenie występuje po prostu obciążenie wirujące.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *