Rodzaje łożysk kulkowych

Rodzaje łożysk kulkowych

Potrzebujesz łożyska kulkowego, ale nie jesteś pewny, jaką wersję komponentu wybrać? Koniecznie zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat poszczególnych rozwiązań. Dziś omówimy poszczególne rodzaje łożysk kulkowych.

  1. Łożyska kulkowe zwykłe
  2. Charakterystyka łożysk kulkowych skośnych
  3. Łożysko kulkowe wahliwe
  4. Samonastawne łożyska kulkowe
  5. Łożyska kulkowe wzdłużne

 

Łożyska kulkowe to najpopularniejsza grupa łożysk tocznych. Komponenty tego rodzaju można wykorzystać właściwie wszędzie – nie tylko w przemyśle, ale i w urządzeniach, którymi otaczamy się w domowym zaciszu. Różnorodność aplikacji sprawia, że dziś produkty kulkowe dostępne są w wielu wariantach. W niniejszym artykule przedstawiamy rodzaje łożysk kulkowych wraz z krótką charakterystyką.

 

Łożyska kulkowe zwykłe

Standardowe łożyska kulkowe składają się z dwóch pierścieni i elementów tocznych. W wersji zwykłej produkuje się rozwiązania jednorzędowe oraz dwurzędowe. Do cech pierwszego modelu zalicza się przede wszystkim zwartą konstrukcję. Wyróżniają się cichobieżnością, nierzadko niskim tarciem, a także precyzyjnym biegiem. Jako uniwersalne rozwiązanie, stosowane są w wielu aplikacjach. W dwurzędowych natomiast montuje się dwa rzędy kulek. Komponenty tego rodzaju przenoszą obciążenia osiowe i świetnie sprawdzają się tam, gdzie występują duże prędkości obrotowe. Dodatkowo gwarantują optymalną sztywność łożyskowania.

W obu przypadkach mamy do czynienia z uniwersalnymi łożyskami. Uniwersalność ta sprawia, że łożyska kulkowe zwykłe są tanie w porównaniu z innymi rozwiązaniami.

 

Charakterystyka łożysk kulkowych skośnych

lozyska-kulkowe-skosneNa rynku można znaleźć także łożyska kulkowe skośne. Podobnie, jak modele zwykłe, również i ten wariant produkuje się w wersji jedno- lub dwurzędowej. Te pierwsze przenoszą obciążenia wzdłużne w jednym kierunku. Kulkowe łożyska skośne jednorzędowe produkuje się z różnymi kątami działania. Rozwiązania o kącie 15 lub 25 doskonale sprawdzą się tam, gdzie występują wysokie prędkości obrotowe. Produkty, w których kąt działania wynosi 40 stopni, poleca się w sytuacji, gdy mamy do czynienia z nieco większymi obciążeniami. Na rynku można znaleźć również modele jednorzędowe dwukierunkowe.

Dwurzędowe łożyska skośne to komponenty, które przenoszą obciążenia wzdłużne w dwóch kierunkach. Ich pracę można porównać do pracy dwóch jednokierunkowych łożysk, zamontowanych w tak zwanym rozbieżnym układzie. Wyróżniają się przede wszystkim wrażliwością na przekoszenia i są nieco ograniczone w przypadku kompensacji błędów.

 

Łożysko kulkowe wahliwe

Do zalet łożysk kulkowych wahliwych zalicza się przede wszystkim niskie tarcie, równie niską temperaturę pracy, wysoką sztywność oraz świetną odpornością na ewentualne błędy współosiowości – zarówno statycznej, jak i dynamicznej. Na tle innych rozwiązań wyróżniają się także prostą budową. Wahliwe łożyska kulkowe składają się z dwóch pierścieni – zewnętrznego i wewnętrznego – oraz dwóch rzędów elementów tocznych. Standardowe komponenty przenoszą obciążenia poprzeczne, wzdłużne oraz złożone.

 

Samonastawne łożyska kulkowe

Jednorzędowe łożyska kulkowe samonastawne to komponenty poprzeczne, wyróżniające się kulistą zewnętrzną powierzchnią. Skutecznie kompensują wszelkie niewspółosiowości występujące podczas pracy. W standardowych modelach samonastawnych zakres temperatury pracy wynosi -30 – 100 stopni Celsjusza. Na tle innych rozwiązań łożyska samonastawne wyróżniają się niższym poziomem drgań i równie niższym hałasem. Często produkuje się je z powiększonym luzem promieniowym.

Modele samonastawne montuje się zwykle na krótkich wałach. Doskonale sprawdzą się zarówno w maszynach rolniczych, jak i urządzeniach budowlanych czy górniczych.

 

Łożyska kulkowe wzdłużne

lozyska-kulkowe-wzdluzneWiększość łożysk kulkowych to modele poprzeczne. Ale są pewne aplikacje, które wymagają wysokiej zdolności do przenoszenia obciążeń osiowych. W takiej sytuacji zwykle wybiera się łożyska wzdłużne kulkowe. Najczęściej modele te współpracują z innymi rozwiązaniami, przenoszącymi obciążenia poprzeczne.

Wśród łożysk wzdłużnych wyróżnia się komponenty jedno- oraz dwukierunkowe. W obu przypadkach otrzymujemy produkty charakteryzujące się wysoką sztywnością. Jednokierunkowe łożyska przenoszą obciążenia w jednym kierunku wzdłuż osi, dwukierunkowe natomiast w obu kierunkach. W przypadku dwukierunkowego rozwiązania warto wspomnieć, że łożyska wzdłużne są najczęściej modelem rozłącznym.

Produkty tego rodzaju poleca się szczególnie aplikacjom, w których mamy do czynienia z małymi wałami i jednocześnie dużymi prędkościami obrotowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *