Pierścień Segera jest swego rodzaju zabezpieczeniem, stosowanym między innymi w maszynach przemysłowych. Czym się charakteryzuje? W jakich wariantach jest dostępny? I jak poprawnie go zamontować?
- O pierścieniu Segera słów kilka
- Pierścień osadczy sprężynujący – zastosowanie
- Jak poprawnie zamontować pierścień Segera?
Pierścienie Segera mają ważne zadanie do spełnienia. Montuje się je w odpowiednich miejscach w celu ochrony konkretnych elementów w maszynach i urządzeniach przemysłowych. Jakich? Odpowiedzi znajdziesz w dzisiejszym artykule!
O pierścieniu Segera słów kilka
Pierścień Segera – zwany również pierścieniem osadczym sprężynującym – to pewien element o kształcie mimośrodowym (kształtem przypominają literę „C”), który umieszcza się na wałach, osiach lub w otworach. Tym sposobem blokujemy pewne części maszyny, które podczas pracy nie powinny się ruszać. W innym przypadku, gdy te elementy nie zostaną odpowiednio zablokowane, zaczną się zużywać, wyrabiać i będą wymagały wymiany.
Nie bez powodu zastosowano ten specyficzny kształt. Dzięki temu pierścień osadczy sprężynujący idealnie przylega do każdego miejsca, w którym zostanie zainstalowany.
Na rynku można znaleźć pierścień Segera w dwóch rodzajach:
- pierścień zewnętrzny
- pierścień wewnętrzny
Pierścień osadczy sprężynujący – zastosowanie
Z reguły pierścień Segera nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o branżę przemysłową. Z powodzeniem można go wykorzystywać w każdej gałęzi, w wielu aplikacjach, oczywiście, jeśli jest do nich odpowiednio przystosowany i faktycznie jego zastosowanie ma sens. Często możemy spotkać pierścienie osadcze sprężynujące w branży motoryzacyjne, w której stają się częścią sworzni w przegubach tłokowych i napędowych. Komponenty tego rodzaju są projektowane z myślą o zabezpieczaniu tarcz, tulei, łożysk czy kół zębatych. Oczywiście pierścienie Segera są skuteczne także w ochronie innych części, które zostały zamontowane na osiach, wałach lub w otworach. Możliwości jest wiele, wystarczy dobrać odpowiednio komponent do aplikacji.
Jak poprawnie zamontować pierścień Segera?
Aby poprawnie zamontować pierścień Segera, należy posłużyć się odpowiednim narzędziem. Najlepszym i jedynym właściwie rozwiązaniem są szczypce do Segerów.
Warto mieć na uwadze, że nie ma tak naprawdę uniwersalnych szczypiec. To znaczy, tymi klasycznymi wariantami nazywa się narzędzia krótkie, mające rozwarty stożek ramion i nadający się tylko i wyłącznie do montowania czy demontowania pierścieni, do których mamy łatwy dostęp.
Na rynku można znaleźć także szczypce Segera długie, które są świetnym rozwiązaniem do pierścieni z utrudnionym dostępem. Od „uniwersalnego” narzędzia różnią się długością szczypiec oraz łagodniejszym stożkiem.
Do najtrudniejszych aplikacji, do manipulowania pierścieniami, które są słabo widoczne, proponuje się używanie szczypiec Segera kątowych. Mają zagięte ramiona i sama ich obsługa wymaga wprawy.
Jeśli potrzebujesz szczypiec do Segera dedykowanych właściwie do różnych aplikacji, w tym do pierścieni wewnętrznych czy zewnętrznych, warto zainwestować w urządzenie, umożliwiające na wymianę samej głowicy. Dzięki tej ewentualności będziesz zawsze przygotowany na każdą sytuację.
Sam temat szczypiec do Segera jest zdecydowanie obszerniejszy. Dlatego dokładniejszą analizę narzędzi przeprowadzimy w następnym artykule.