Paszporty dla roślin to dokumenty, którymi powinni zainteresować się zarówno producenci, ogrodnicy, jak i osoby handlujące produktami tego rodzaju. Prawo weszło w życie w grudniu ubiegłego roku. Sprawdź, czy nowe rozporządzenia dotyczą również Ciebie!
W grudniu ubiegłego roku weszły w życie nowe rozporządzenia dotyczące roślin. Mają na celu nie tylko chronienie roślin przed szkodliwymi organizmami, ale także ujednolicenie paszportów obowiązujących w całej Unii Europejskiej. Jak zatem będą wyglądały nowe paszporty?
Czym są paszporty dla roślin?
Paszporty dla roślin to dokumenty, które informują, że dany produkt jest wolny od tak zwanych kwarantannowych agrofagów, czyli od szkodników, różnego rodzaju patogenów i innych chwastów, które znacząco obniżają zdrowotność roślin uprawnych. W celu zwalczenia agrofagów stosuje się między innymi kwarantannę. Jeśli dana roślina ma takowy paszport, oznacza to, że jest – prostym językiem mówiąc – zdrowa.
Nowe prawo, które zostało wprowadzone w grudniu 2019 roku ma na celu między innymi ujednolicenie paszportów dla roślin, które w całej Unii Europejskiej mają być takie same.
Wszystkie paszporty roślin, które zostały wydane jeszcze przed wejściem w życie nowego prawa, a mianowicie przed 14 grudnia 2019 roku, są ważne do 2023 roku, ale tylko w przypadku, gdy zmianie nie uległ fitosanitarny stan produktów.
Kogo nie obowiązuje prawo?
Jeśli jesteś ogrodnikiem-amatorem lub zajmujesz się sprzedażą gotowych już produktów w małej ilości ostatecznym klientom, nie musisz przejmować się paszportami dla roślin.
Jakie rośliny muszą mieć paszport
Przygotowano specjalną listę produktów, które muszą mieć paszporty dla roślin. Są to między innymi:
- nasiona
- drzewa, krzewinki, krzewy, rośliny zarówno w doniczkach, jak i pojemnikach, sadzonki, materiały szkółkarskie
- szczepy, pąki, sadzeniaki ziemniaka, cebule, korzenie, bulwocebule, okulanty, bulwy, rozłogi, kłącza, stolony, zrazy, podkładki, sadzonki
Jak przygotować paszport roślin?
W każdym państwie należącym do Unii Europejskiej, paszporty roślin zostały już ujednolicone. Etykiety o kształcie prostokątnym lub kwadratowym muszą zawsze w lewym górnym rogu mieć wydrukowaną flagę Unii Europejskiej w kolorze, lub czarno-białą (ewentualnie biało-czarną), w prawym zaś nazwę dokumentu w danym języku i po angielsku. W przypadku polski nazwa ta będzie wyglądać następująco: Paszport roślin/Plant passport. W dolnej części etykiety pod konkretnymi punktami oznaczonymi literami alfabetu muszą znajdować się kolejne informacje:
- po literze A – nazwa botaniczna lub przedmiotu. Opcjonalnie można dodać nazwę odmiany
- po B – kod państwa (dwuliterowy) – w przypadku Polski jest to PL. Dodatkowo w tym podpunkcie należy podać numer rejestracyjny podmiotu, który wydaje PIORiN. Aby go uzyskać, należy w tej instytucji się zarejestrować
- po C – numer identyfikacyjny danej rośliny. Kod nadawany jest przez producenta lub przez instytucję PIORiN (jeśli to Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa wydaje paszport roślin)
- po D – w tym miejscu podajemy nazwę państwa, z którego roślina pochodzi
Wspomniane kody identyfikacyjne można dodatkowo uzupełnić hologramem, kodem kreskowym, mikroprocesorem lub kodem QR.
Gdzie umieścić paszport roślin?
Każdy paszport roślin należy umieścić w odpowiednim miejscu. Prawo daje kilka możliwości, a mianowicie opakowanie, pojemnik, wiązka lub – jeśli dotyczy do roślin trzymanych w doniczkach – doniczka. W przypadku tej ostatniej każdy okaz (każda doniczka) musi mieć swoją etykietę.
Skąd wziąć paszporty roślin?
Wszystko zależy od tego, czy planujemy samodzielnie paszporty dla roślin przygotowywać i drukować, czy chcemy zlecić do zewnętrznej firmie. W obu przypadkach polecamy zgłosić się do dystrybutora drukarek Zebra. Dzięki wieloletniej obecności w branży, jest w stanie wykonać przygotowanie paszportów roślin szybko i profesjonalnie, a w dodatku cena będzie odpowiednia na każdą kieszeń. Bogata oferta marki Zebra obejmuje zarówno tanie drukarki do etykiet, jak i rozbudowane i typowo przemysłowe modele. Jeśli więc szukasz urządzenia do indywidualnej produkcji paszportów dla roślin, skorzystaj z pomocy ekspertów z serwisu Zebra, którzy po krótkim wywiadzie, przygotują odpowiednią do Twoich wymagań i oczekiwań ofertę na drukarkę i materiały eksploatacyjne. Ta rozmowa jest istotna, ponieważ w jej trakcie może wyniknąć, że tańszą opcją dla Ciebie i korzystniejszą, będzie zlecenie dystrybutorowi Zebra wykonanie takowych etykiet. W obu przypadkach wrocławski Serwis Zebra jest dla Ciebie świetnym rozwiązaniem.