Odkurzacze przemysłowe

Odkurzacze przemysłowe

Odkurzacze to doskonałe rozwiązanie, wykorzystywane nie tylko w domowym zakątku. Przy trudnych zanieczyszczeniach, często są najlepszą i jedyną wręcz receptą na szybkie i skuteczne ich usunięcie. Dlatego coraz częściej wykorzystywane są w miejscach pracy.

  1. 1. Działanie odkurzacza przemysłowego
  2. Jak wybrać odpowiedni model?
  3. Inne czynniki, które warto wziąć pod uwagę
  4. Zastosowanie odkurzacza przemysłowego

Jak wiadomo, domowy odkurzacz nie sprawdzi się jako urządzenie dla firm z branży przemysłowej, chyba że będzie wykorzystywany do odkurzenia biura prezesa. Jeśli szukasz urządzenia, które będzie musiało poradzić sobie z trudnymi do usunięcia zanieczyszczeniami, koniecznie zwróć swoją uwagę na odkurzacze przemysłowe.

Działanie odkurzacza przemysłowego

Odpowiedź na pytanie, czym jest odkurzacz przemysłowy, jest prosta. To model, który został stworzony z myślą o usuwaniu trudniejszych zanieczyszczeń, z którymi nie poradziłby sobie rodzaj domowy. Wysokiej jakości odkurzacz przemysłowy wykorzystywany jest głównie w branży budowlanej oraz w różnego rodzaju zakładach produkcyjnych. Jeśli chodzi o samo działanie tego urządzenia – nie różni się ono praktycznie niczym od mniejszego brata.

Jak wybrać odpowiedni model?

Zanim zdecydujemy się na konkretny model odkurzacza przemysłowego, musimy zastanowić się, do jakiego rodzaju zanieczyszczeń będzie on stosowany. Następnie ważna jest informacja na temat mocy, pojemności zbiornika, trwałości, a także zasięgu kabla zasilającego oraz długość węża. Kiedy już określimy te warianty, powinniśmy zwrócić uwagę także na jego trwałość oraz ewentualne akcesoria i dodatkowe wyposażenie, które może okazać się niezbędne.

Z rodzajami zanieczyszczeń związane są klasy odkurzaczy przemysłowych. Zwykle dzielone są w następujący sposób:
* Odkurzacze klasy L – przystosowane do usuwania zanieczyszczeń pyłowych i drobnych kruszyw. Doskonały na przykład dla branży stolarskiej.
* Odkurzacze klasy M – świetnie sprawdzą się do usuwania pyłów, a także wszelkiego rodzaju odpadów z gipsu oraz farb.
* Odkurzacze klasy H – odkurzacze tej klasy to zaawansowane urządzenia. Tylko one są w stanie poradzić sobie z naprawdę trudnymi zanieczyszczeniami, takimi jak pleśń, ołów czy azbest. Modele te wyposażone są w znacznie lepsze filtry niż odkurzacze innych klas. Dzięki temu oczyszczanie danej powierzchni nie powoduje żadnego zagrożenia dla zdrowia osoby używającej odkurzacza oraz innych, które znajdują się w pobliżu. Oczywiście odkurzacze klasy H stosowane są także do łatwiej usuwalnych zanieczyszczeń.

W kwestii mocy sprawa jest prosta. Logiczne jest, że im większa, tym mocniejsze ssanie. Z reguły wybierane są odkurzacze przemysłowe o zakresie mocy od 1200W do 1600W.
Pojemność zbiornika, w którym lądują odpadki, jest kwestią indywidualną. Z racji tego, że nie zawsze mamy czas na częste opróżnianie zbiornika, warto zaopatrzyć się w duże modele. Najczęściej kupowane są urządzenia wyposażone w 40 litrowe zbiorniki. Większa pojemność może okazać się za duża.

Kolejną dosyć istotną kwestią jest oczywiście zasięg kabla zasilającego oraz węża. Oczywiście im dłuższe są te elementy, tym lepiej. To znacznie ułatwia pracę, gdyż możemy sięgnąć dalej, bez konieczności odłączania i podłączania odkurzacza w innym miejscu.

Trwałość jest ważna, szczególnie, że odkurzacze przemysłowe mogą być wykorzystywane w trudnych warunkach zewnętrznych. Warto wybierać modele charakteryzujące się odpornością na zanieczyszczenia. Ponadto powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Oprócz konstrukcji wewnętrznej warto zwrócić uwagę również na wnętrze odkurzacza. Jeśli wiemy, że urządzenie będzie wykorzystywane do zbierania na przykład metalowych wiórów, zbiorniki oraz węże powinny być odporne na ścieranie, a koła i przewody – na olej.

I na koniec warto sprawdzić, jakie akcesoria są zapewniane przez producenta w zestawie. Jeśli wiemy, że jakaś końcówka będzie nam potrzebna, a jej brakuje, warto od razu domówić.

Inne czynniki, które warto wziąć pod uwagę

Istotne są także czynniki zewnętrzne. Trzeba zastanowić się przede wszystkim nad tym, jak często i jak długo odkurzacz przemysłowy będzie pracował. Jeśli ma to być praca ciągła, warto inwestować w modele z trwałymi silnikami, które doskonale radzą sobie szczególnie przy dużych obciążeniach. W takich przypadkach wybierane są rodzaje ze wbudowanymi turbinami boczno-kanałowymi, co zapewnia ciągłość procesu produkcyjnego.

Do czynników zewnętrznych zaliczamy także środowisko pracy. Jest to mocno związane z trwałością odkurzacza. Jeśli sprzęt nie będzie przystosowany do zewnętrznych warunków, takich jak obecność olejów czy wysokie zapylenie, różne jego elementy – na przykład kable zasilające, wąż czy koła – mogą zostać uszkodzone.

Na rynku można znaleźć odkurzacze przemysłowe stacjonarne oraz mobilne. Te pierwsze zwykle wbudowane są w linię produkcyjną lub wykorzystywane są przy stole monterskim. Niektórzy producenci projektują rodzaje mobilne w ten sposób, że gdy jest taka potrzeba, można zamontować je w odpowiednim miejscu i również traktować jako model stacjonarny.

Zastosowanie odkurzacza przemysłowego

Odkurzacz przemysłowy, jak już wcześniej wspomnieliśmy, przystosowany jest do pracy w każdej branży przemysłowej. Doskonale sprawdzi się zarówno w segmencie budowlanym, motoryzacyjnym, drzewnym, jak i w przemyśle metalowym, chemicznym, spożywczym i farmaceutycznym. Trzeba tylko wybrać model, który będzie odpowiednio dostosowany do danego sektora.

Wbrew pozorom, wybór odpowiedniego odkurzacza nie jest wcale trudny. Jeśli masz wątpliwości, czy dany model będzie odpowiedni w Twojej branży, zawsze możesz skorzystać z pomocy specjalistów z Działu Obsługi Klienta danego sklepu.

One Reply to “Odkurzacze przemysłowe”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *