O łożyskach hybrydowych słów kilka

Łożyska hybrydowe CeramicSpeed

Dziś rozpoczynamy cykl związany z łożyskami hybrydowymi. W pierwszym wpisie postaramy się przybliżyć Wam główne informacje, dotyczące konstrukcji tego rozwiązania.

  1. Konstrukcja łożysk hybrydowych
  2. Ceramiczne elementy toczne?

Cena łożysk hybrydowych jest znacznie wyższa niż modeli standardowych. Czy warto w nie inwestować? Na to pytanie będziemy odpowiadać stopniowo, prezentując wszystkie wady i zalety łożysk ceramicznych CeramicSpeed w tym właśnie cyklu.

Konstrukcja łożysk hybrydowych

Konstrukcja łożyska ceramicznego jest prosta – składa się z elementu tocznego, koszyka, bieżni i oczywiście uszczelnienia. Jak widać, niczym nie różni się od budowy łożyska standardowego. Gdzie zatem leży ta innowacja, o której wszyscy mówią? Pierścienie są z reguły wyprodukowane ze stali nierdzewnej, natomiast to elementy toczne – czyli w tym przypadku kulki – stworzone zostały z azotku krzemu (Si3N4). W przypadku smarowania wykorzystywane są substancje zatwierdzone przez FDA, dzięki czemu łożyska hybrydowe CeramicSpeed mogą być wykorzystywane w branży spożywczej i farmaceutycznej.

Ceramiczne elementy toczne?

Co daje nam azotek krzemu? Wiele!

Nie przewodzi prąduPrzede wszystkim jest to tworzywo, które nie przewodzi prądu. Dzięki temu łożyska hybrydowe zyskują doskonałe właściwości elektroizolacyjne, co sprawia, że są świetnie przystosowane do pracy w sprzętach elektrycznych, gdzie prądy błądzące często dotykają samego łożyska, skracając tym samym jego żywotność.

Łożyska hybrydowe Kulki ceramiczne mają mniejszą gęstość niż modele stalowe. Zapewnia to lepszą pracę, szczególnie kiedy mamy do czynienia z gwałtownym zatrzymaniem czy rozruchem maszyny. Mniejsza gęstość pozwala także na osiąganie wyższych prędkości.

Łożyska ceramiczneKulki ceramiczne są także znacznie twardsze niż elementy toczne wykonane ze stali. Dzięki temu są one bardziej odporne na zużycie i mogą pracować nie tylko w trudnych warunkach, ale również i w zanieczyszczonym środowisku. W momencie, gdy do wnętrza łożyska przedostaną się niepożądane ciała obce, takie jak opiłki metalu, piasek czy kurz, kulki ceramiczne są w stanie rozgnieść je – kolokwialnie mówiąc – w pył.

Temperatura łożysk hybrydowychElementy toczne łożyska hybrydowego charakteryzują się również niskim współczynnikiem, jeśli chodzi o rozszerzalność cieplną. To pozwala na bezproblemowe wykorzystywanie ich tam, gdzie występują bardzo niskie lub bardzo wysokie temperatury. W ofercie CeramicSpeed można znaleźć również odpowiednio przystosowane łożyska, zwane LongLife HighTemp. Gwarantują prawidłowe działanie do 350 stopni Celsjusza.

 

Jak widać, łożyska hybrydowe to łożyska do zadań specjalnych. Jeśli potrzebujesz rozwiązania, które nie zawiedzie Cię w wymagających aplikacjach, pozwoli zmniejszyć koszty eksploatacyjne, a także zagwarantuje brak nieplanowanych przestojów, łożyska ceramiczne są odpowiedzią na Twoje potrzeby. Według raportów inwestycja zwraca się do 13-14 miesięcy, a żywotność tego produktu jest od 4 do 8 razy dłuższa, niż w przypadku łożysk konwencjonalnych.

W kolejnym artykule ukażą się informacje na temat zastosowanie łożysk hybrydowych. Znajdź nas na Facebook’u, aby być na bieżąco!

3 Replies to “O łożyskach hybrydowych słów kilka

  1. Namówiłem szefa jakiś czas temu na łożyska ceramiczne i jak narazie bez zarzutów. Mam nadzieje ze za parę miesięcy zdanie nie ulegnie zmianie 🙂 Zobaczymy 🙂

  2. Nigdy nie słyszałem o takich łożyskach ani o firmie CeramicSpeed. Pewnie cena jest wysoka skoro są takie wyjątkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *