Niezawodne łożyska w obudowie

Niezawodne łożyska w obudowie

Zastanawiasz się, gdzie kupić niezawodne łożyska w obudowie? Na jaką markę warto zwrócić uwagę? Który produkt spełni Twoje oczekiwania? Odpowiedzi znajdziesz w dzisiejszym artykule!

 

  1. Łożyska w obudowie
  2. Popularne łożyska w oprawie
  3. Zastosowanie zespołów łożyskowych

 

Łożyska w obudowie są niczym innym jak zespołami łożyskowymi. Na rynku można znaleźć gotowe do zabudowy komponenty, a także samodzielnie dopasować poszczególne części składowe. Przygotowane już łożysko w oprawie jest często tańszą opcją, dlatego w większości przypadków rekomendowaną przez ekspertów. Oczywiście, jeśli tylko zainteresowany znajdzie odpowiednie rozwiązanie dla swojej aplikacji.

 

Łożyska w obudowie

Popularne łożyska w obudowie są nieco zaawansowanymi konstrukcyjnie łożyskami, które po wypakowaniu, można od razu zamontować na danym wale. Komponenty tego rodzaju składają się z następujących części:

  • łożysko
  • oprawa
  • smarowniczka
  • gniazdo kuliste
  • osłona wykonana ze stali lub tworzywa konstrukcyjnego

W większości przypadków zespoły łożyskowe wyposażone są w łożyska samonastawne. Jednakże na rynku można znaleźć także rozwiązania z modelami baryłkowymi lub stożkowymi. Te ostatnie doskonale sprawdzą się przy łożyskowaniu pionowych wałów oraz w aplikacjach, które wymagają od komponentu wysokiej sztywności przy ograniczonym poosiowym ruchu.

Zespoły łożyskowe mają wiele zalet, ale ta jedna jest najbardziej istotna. A mianowicie chodzi o oprawę, która stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla łożyska. Doskonale chroni komponent przed zanieczyszczeniami.

 

Rodzaje opraw zespołów łożyskowych

Gotowe zespoły łożyskowe dostępne są z oprawami dzielonymi oraz niedzielonymi. Te pierwsze montuje się na wałach, których średnica jest większa niż 5 cali. Niedzielone natomiast są idealnym rozwiązaniem dla wałów mniejszych niż 5 cali. Minusem opraw niedzielonych jest to, że gdy jakiś element ulegnie uszkodzeniu, wymianie podlega cały komponent. W przypadku wariantu dzielonego – bez problemu można zamienić tylko zepsutą część.

 

Rodzaje opraw – samodzielnych komponentów

Jeśli samodzielnie chcemy zaprojektować łożysko w obudowie, do dyspozycji mamy szeroką gamę opraw. Na uwagę zasługuje szczególnie oferta marki LCB. Asortyment obejmuje oprawy naciągowe, stojące, blaszane, kołnierzowe, dzielone i stojąco-wiszące. Popularne oprawy łożyskowe LCB dostępne są w różnych wariantach i kształtach – kwadrat, okrąg, owal, trójkąt.

 

Popularne łożyska w oprawie

Wśród łożysk w oprawie klienci chętnie sięgają po zespoły łożyskowe UCF 207 FAG i UCF 208 MGK. W obu przypadkach mamy do czynienia z komponentem wyposażonym w łożysko samonastawne i przenoszącym obciążenia poprzeczne. Zarówno UCF 207 FAG, jak i UCF 208 MAG mają kwadratowe żeliwne oprawy z czterema otworami przygotowanymi do mocowania.
W przypadku UCF 208 nieco tańszą opcją jest komponent wyprodukowany przez markę SNR. Od produktu MGK różni się głównie wagą.
Pamiętaj, by przed zakupem dokładnie przeanalizować parametry każdego rozwiązania i zestawić je z wymaganiami Twojej aplikacji. Dzięki temu będziesz miał pewność, że Twój ostateczny wybór jest właściwy.

 

Zastosowanie zespołów łożyskowych

Zespoły łożyskowe znajdą zastosowanie w każdej branży przemysłowej. Najczęściej montuje się je w maszynach rolniczych oraz górniczych. Gwarantują skuteczną i płynną pracę także systemom wentylacyjnym, systemom przenośników czy urządzeniom, które wykorzystuje się do transportowania materiałów. Świetnie sprawdzą się również tam, gdzie wymagana jest zdolność przenoszenia bardzo dużych obciążeń, mimo niskich prędkości obrotowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *