Łożyska wieńcowe bez tajemnic

Łożyska wieńcowe bez tajemnic

Czym są łożyska wieńcowe? W jakich aplikacjach znajdą zastosowanie? Jakie mają zalety? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

 

  1. Łożyska wieńcowe – charakterystyka
  2. Zastosowanie łożysk wieńcowych
  3. Łożyska wieńcowe SKF

 

Standardowe łożyska wieńcowe należą do grupy łożysk tocznych. Dostępne są w wielu wersjach, różniących się między sobą na przykład kształtem elementów tocznych, ilością zębów czy umiejscowieniem wieńca na komponencie. Znajdą zastosowanie w wielu aplikacjach. W jakich?

 

Łożyska wieńcowe – charakterystyka

Wspomniane łożyska wieńcowe są niczym innym jak łożyskami wielkogabarytowymi. Ich średnica wewnętrzna wynosi więcej niż 0,3 m. Pierścienie mechanizmu mają specjalny kształt, który umożliwia zamontowanie ich za pośrednictwem śrub do nośnych elementów maszyny, w tym części obrotowej i stałej. Nazwa łożyska wzięła się z tego, że w standardowym łożysku tego rodzaju często wykorzystuje się pierścień w postaci zębatego wieńca.

 

Zalety łożysk wieńcowych

Łożyska wieńcowe mają wiele zalet. W pierwszej kolejności należy zauważyć, że ich konstrukcja jest zwarta, a opory ruchu małe. W zależności od modelu przenoszą zarówno obciążenia promieniowe, jak i osiowe. Mają także zdolność przenoszenia momentów, które działają na płaszczyznach przechodzących przez wzdłużną oś komponentu. Do cech charakterystycznych rozwiązania wieńcowego zalicza się także niską prędkość obrotową oraz wysoką obciążalność.

 

Rodzaje łożysk wieńcowych

Biorąc pod uwagę kształt elementów tocznych, wśród łożysk wieńcowych wyróżniamy następujące modele:

  • kulkowe
  • wałeczkowe
  • specjalne
  • kombinowane

Na rynku możemy znaleźć oczywiście łożyska wieńcowe w wersji jedno-, dwu- lub wielorzędowej. Równie ważnym podziałem jest ten, który opiera się na metodzie umieszczenia wieńca na komponencie. I w takiej sytuacji możemy wyszczególnić:

  • łożyska z wieńcem o uzębieniu zewnętrznym lub wewnętrznym
  • modele wyposażone w monolityczne bieżnie
  • wariant wyposażony w bieżnie wykonane z wkładek specjalnych

 

Zastosowanie łożysk wieńcowych

Łożyska wieńcowe jako modele wielkogabarytowe znajdą zastosowanie w wielu aplikacjach. Najczęściej jednak wykorzystywane są w koparkach, turbinach wiatrowych, samojezdnych żurawiach, bojach morskich, napędach okrętowych, tunelowych wiertniczych maszynach czy w turbinach pływowych. Ponadto montuje się je w maszynach pracujących w hutnictwie, transporcie bliskim, w systemach nadzoru, sprzęcie medycznym, a także w pojazdach szynowych czy leśnych. Równie doskonale sprawdzą się w systemach butelkowania czy w dźwigach pokładowych oraz portowych. Możliwości jest wiele. Wystarczy dobrać odpowiedni model do aplikacji, w tym również do warunków pracy i otoczenia, by cieszyć się bezawaryjną i wydajną pracą maszyny.

 

Łożyska wieńcowe SKF

Jeśli szukasz niezawodnych łożysk wieńcowych, koniecznie sprawdź ofertę marki SKF. W zależności od modelu łożyska wieńcowe SKF odznaczają się przede wszystkim niskim tarciem, długim okresem eksploatacyjnym, wysoką odpornością na korozję, równie wysoką sztywnością i zdolnością do przenoszenia bardzo dużych obciążeń. W asortymencie marki SKF komponenty dostępne są w następujących wersjach:

  • łożysko wieńcowe z modelem kulkowym mającym styk czteropunktowy lub ośmiopunktowy
  • łożysko wieńcowe z krzyżowym łożyskiem walcowym
  • łożysko z komponentem wałeczkowym w wersji trójrzędowej
  • model z łożyskiem mającym drutową bieżnię

Oczywiście w zależności od potrzeb, marka SKF może zaprojektować i przygotować specjalne łożysko na zamówienie klienta. Dlatego, jeśli nie znajdziesz optymalnego rozwiązania, koniecznie skontaktuj się z przedstawicielem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *