Łożyska stożkowe Timken – co obejmuje oferta?

Łożyska stożkowe Timken - co obejmuje oferta?

Chcesz kupić wydajne i niezawodne łożyska stożkowe? Nie wiesz, jaką markę wybrać? Polecamy zwrócić uwagę na rozwiązania proponowane przez Timken. Jakie łożyska stożkowe Timken proponuje swoim klientom? Podstawowe informacje znajdziesz w poniższej treści.

 

  1. Czym wyróżniają się jednorzędowe łożyska stożkowe Timken?
  2. Jakie zalety mają dwurzędowe łożyska stożkowe Timken?
  3. Gdzie znajdą zastosowanie łożyska metryczne parowane?

 

W rozbudowanej ofercie marki Timken znajdziesz łożyska stożkowe w przeróżnych wariantach. W dzisiejszym artykule omawiamy podstawowe informacje na temat najpopularniejszych rozwiązań. Szczegółowe dane techniczne wszystkich serii znajdziesz w katalogu producenta. Tymczasem zapraszamy do szybkiego zapoznania się z treścią niniejszego wpisu.

 

Czym wyróżniają się jednorzędowe łożyska stożkowe Timken?

lozyska-stozkoweJednorzędowe łożyska stożkowe to najpopularniejsze rozwiązania tego rodzaju, które składają się z pierścienia zewnętrznego i zespołu wewnętrznego. Warto wiedzieć, że marka Timken opatentowała pierwsze łożyska stożkowe już w 1898 roku. Aktualnie natomiast oferuje swoim klientom najszerszą na rynku ofertę produktów tej kategorii zarówno w rozmiarach metrycznych, jak i calowych. Czym wyróżniają się poszczególne modele?

 

Jednorzędowe łożysko stożkowe TS

Kategoria ta obejmuje podstawowe łożyska stożkowe jednorzędowe, zbudowane z zespołu pierścienia wewnętrznego i zewnętrznego. Jednoczęściowy stalowy kosz skutecznie utrzymuje elementy toczne na wewnętrznym pierścieniu w odpowiednim i przede wszystkim równym odstępie. Produkty dostępne są także z koszem sworzniowym. Niniejsze łożysko stożkowe znajdzie zastosowanie głównie we wrzecionach obrabiarek, przednich kołach samochodowych, zębnikach, przekładniach różnicowych, kołach przyczep czy rolkach przenośników.

 

Łożyska stożkowe zmniejszające zużycie paliwa

W asortymencie marki Timken znajdziesz także specjalne rozwiązania, które zaprojektowano z myślą o zmniejszeniu zużycia paliwa. Dzięki zaawansowanej konstrukcji komponenty gwarantują nawet do 30% mniejsze zużycie energii. Odpowiednia struktura materiału natomiast sprawia, że łożyska stożkowe tego rodzaju wyróżniają się o 10-15% niższą masą. Produkty znajdą zastosowanie przede wszystkim w osiach pojazdów, które pracują pod małym obciążeniem.

 

Jakie zalety mają dwurzędowe łożyska stożkowe Timken?

Poza jednorzędowymi rozwiązaniami asortyment Timken obejmuje również stożkowe łożyska dwurzędowe. To modele zbudowane z pierścienia zewnętrznego i dwóch pojedynczych wewnętrznych zespołów. Dostępne są w wielu konfiguracjach, dzięki czemu bez problemu dobierzesz odpowiednią opcję do zastosowania w branży przemysłowej czy motoryzacyjnej.

 

Łożyska stożkowe dwurzędowe TDO

Modele typu TDO to rozwiązania składające się z dwóch pojedynczych zespołów wewnętrznych i podwójnego zewnętrznego pierścienia. Można wykorzystywać je jako ustalone lub swobodne łożyska, np. tam, gdzie potrzebna jest zdolność kompensowania rozszerzalności wału. Z reguły dostarczane są jako złożenie kompletne razem z dystansowymi pierścieniami wewnętrznych pierścieni.

 

Dwurzędowe łożysko stożkowe typu TDI

Typ TDI obejmuje dwurzędowe łożyska stożkowe z podwójną bieżnią wewnętrzną i dwiema pojedynczymi bieżniami zewnętrznymi. To doskonałe rozwiązanie, które znajdzie zastosowanie w żurawiach, maszynach przemysłowych czy w przekładni. W asortymencie dostępny jest również typ TDIT. To model z otworem stożkowym zbudowany z podwójnego pierścienia wewnętrznego i dwóch pojedynczych zewnętrznych pierścieni. Można wykorzystać go jako łożysko ustalone w aplikacjach z obracającym się wałem.

 

Łożyska stożkowe dwurzędowe TNA

TNA to typ łożysk stożkowych dwurzędowych nienastawnych. Przypominają nieco modele typu TDO, jednakże czołowe pierścienie wewnętrznych pierścieni w rozwiązaniu TNA są bardziej rozszerzone i przylegają do siebie nawzajem. Dzięki temu nie trzeba wykorzystywać osobnych dystansowych pierścieni jak w produktach typu TDO.

 

Stożkowe łożysko TNASW i TNASWE

Typ TNASW to łożysko stożkowe dwurzędowe, będące odmianą wspomnianego modelu TNA. Wyróżnia się sfazowaniami oraz szczelinami umieszczonymi na powierzchni mniejszego czoła wewnętrznego pierścienia. TNASWE natomiast obejmuje produkty charakteryzujące się poszerzonymi obrzeżami pierścienia wewnętrznego. Oba rozwiązania można wykorzystać jako łożysko ustalone lub swobodne.

 

Gdzie znajdą zastosowanie łożyska metryczne parowane?

W asortymencie marki Timken znajdziesz również łożyska metrycznie parowane. To zespoły parowanych stożkowych rozwiązań, zbudowane z dwóch komponentów jednorzędowych z dopasowanym pierścieniem dystansowym. Produkty te mają ustawiony fabrycznie luz wewnętrzny. Tak skonstruowane łożyska stożkowe doskonale sprawdzą się tam, gdzie ważna jest większa nośność lub tam, gdzie wał należy ustalić osiowo w dwóch kierunkach, przy równie określonym napięciu wstępnym czy luzie osiowym.

Łożyska metrycznie parowane przeznaczone są do pracy w młynach, suwnicach, przekładniach, przenośnikach węgla, układach przeniesienia napędu czy kalandrach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *