Łożyska samonastawne to doskonałe rozwiązanie dla aplikacji charakteryzujących się prostym łożyskowaniem.
Tak samo, jak w przypadku każdego rodzaju łożysk, również i samonastawne trzeba odpowiednio dobrać, biorąc pod uwagę ich wielkość oraz konstrukcję – by była dostosowana do danej aplikacji. W innym przypadku łożyska nie spełnią wymagań stawianych przez maszynę lub urządzenie, szybciej się zniszczą i zużyją. W konsekwencji wzrosną koszty eksploatacyjne, a same przestoje – szczególnie nieplanowane – będą o wiele częstsze.
Łożyska samonastawne
Najpopularniejsze łożyska samonastawne to modele kulkowe, jednorzędowe poprzeczne. Zapewniają bardzo łatwy montaż oraz demontaż, Łożyska samonastawne wykorzystuje się na przykład do łożyskowania prostego lub łożyskowania krótkich wałów.
Produkty gwarantują bezawaryjną i długą pracę, szczególnie gdy połączymy je z dobrze dobranym smarem. Zwykle są to modele odporne na korozje, co pozwala na wykorzystywanie ich w niekorzystnych warunkach, na przykład, gdy otoczenie odznacza się wyższym poziomem wilgotności.
Zalety łożysk samonastawnych
Do zalet łożysk samonastawnych zalicza się przede wszystkim szybką i prostą instalację, równie łatwą wymianę komponentu, szeroki zakres temperatury pracy (nawet do 350 stopni Celsjusza!) czy długą żywotność. Tego rodzaju produkt w połączeniu z odpowiednio dobraną oprawą daje bardzo dużo możliwości, jeśli chodzi o jego zastosowanie. Najczęściej jednak wykorzystuje się je w maszynach rolniczych, górniczych, budowlanych, tekstylnych, a także w branży spożywczej i w podnośnikach. Do zalet łożysk samonastawnych zalicza się jeszcze cichą pracę oraz niski poziom tarcia.
Oferta łożysk
Oferta łożysk samonastawnych jest bardzo rozbudowana. Do wyboru zwykle mamy łożyska wyposażone w zewnętrzny pierścień w kształcie zaokrąglonym lub płaskim. Ponadto producenci dostarczają modele z koszykiem stalowym albo wyprodukowanym z odpowiedniego tworzywa. Typ otworu jest cylindryczny, czterokątny, sześciokątny lub stożkowy. W przypadku uszczelnienia dostępne są modele samonastawne z uszczelnieniem dwustronnym metalowym lub gumowym albo produkty pozbawione całkowicie tego elementu.
Dosyć popularne są łożyska samonastawne FAG oraz łożyska Y SKF. W obu przypadkach produkty wyprodukowano z wysokiej jakości materiałów. Charakteryzują się przede wszystkim niskim tarciem, niezawodnością oraz długą żywotnością.
Dobranie łożyska może sprawiać problemy i zwykle też tak się dzieje. Dlatego, jeśli nie posiadasz wiedzy na ten temat, nie wiesz, który typ produktu będzie dla Ciebie odpowiedni, skorzystaj z pomocy fachowców. Zwykle mają oni wieloletnie doświadczenie i dzięki temu będziesz mieć pewność, że łożysko zostało dobrane odpowiednio.