Łożyska NSK do wentylatorów

Łożyska NSK do wentylatorów

Które łożyska NSK do wentylatorów będą optymalne? Jakie modele komponentów sprawdzą się w dmuchawach? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury. Dziś przedstawiamy popularne łożyska, które znajdą zastosowanie w wentylatorach oraz dmuchawach, wykorzystywanych w branżach przemysłowych.

 

  1. Jakie łożyska do wentylatorów?
  2. Rozwiązania dla napędów bezpośrednich
  3. Łożyska do silników elektrycznych – sprzęgła
  4. Komponenty dla napędów pasowych

 

Japońska marka NSK cieszy się dużą popularnością wśród klientów, którzy cenią sobie dobrą jakość, skuteczność i atrakcyjną cenę. W niniejszym artykule znajdziesz łożyska toczne polecane wentylatorom i dmuchawom, podzielone ze względu na sposób łączenia napędów elektrycznych z wirnikiem urządzenia.

 

Jakie łożyska do wentylatorów?

Wentylatory i dmuchawy większych rozmiarów najczęściej wykorzystuje się w branżach przemysłowych. Stanowią istotny element mięzy innymi w górnictwie, kopalnictwie, w przemyśle cementowym, petrochemicznym, stali, a nawet i spożywczym. Równie często odgrywają ważną rolę przy usuwaniu odpadów. Aby mieć pewność, że dmuchawy i wentylatory spełniają swoje zadanie, warto kupować wydajne i niezawodne komponenty. Dotyczy to również łożysk.

Przy wentylatorach należy pamiętać, że aktualnie można znaleźć dwa rodzaje urządzeń tego rodzaju. Są to modele osiowe oraz odśrodkowe i różnią się między sobą kierunkiem, w którym płynie powietrze czy gaz.

Wentylatory mogą posiadać różnorodne systemy napędowe. Wyróżnia się napędy pasowe, bezpośrednie oraz sprzęgła. W niniejszym artykule przedstawimy popularne łożyska toczne, biorąc pod uwagę te systemy.

 

Rozwiązania dla napędów bezpośrednich

W napędach bezpośrednich pracujące elementy mają do czynienia z dużymi prędkościami, wysokimi temperaturami, nierzadko wahaniami napięcia, a także z zanieczyszczeniem. W systemach bezpośrednich najczęściej montuje się łożyska kulkowe w wersji zwykłej i jednorzędowej. W oferty NSK poleca się szczególnie ceramiczne komponenty, zaprojektowane z myślą o wentylatorach. To seria przygotowana między innymi na wahania napięcia, dzięki czemu ryzyko wystąpienia korozji elektrycznej jest minimalny. W łożyskach kulkowych zastosowano specjalne powlekane elementy toczne, które skutecznie chronią przed elektrycznymi wyładowaniami.

 

Łożyska do silników elektrycznych – sprzęgła

lozysko-barylkowe-nskTam, gdzie łączy się silnik elektryczny z wentylatorem za pomocą sprzęgła, poleca się łożyska baryłkowe NSKHPS. Komponenty te świetnie sprawdzają się przy wysokich obciążeniach, równie dużych prędkościach, ekstremalnych temperaturach i przemieszczeniach osiowych. Dodatkowo są przystosowane do różnego rodzaju zanieczyszczeń. Kompaktowe łożyska NSK NSKHPS wyróżniają się wyjątkową żywotnością, szczególnie we wspomnianych trudnych warunkach pracy. W komponentach stosuje się wzmocnione koszyki – mosiężne lub stalowe. Wykazują doskonałą stabilność temperaturową nawet w 200 stopniach Celsjusza.

 

Komponenty dla napędów pasowych

W wentylatorach, w których silnik elektryczny zainstalowany jest równolegle względem wirnika, poleca się stosować łożyska NSK w dzielonych oprawach. Komponenty te narażone są na obciążenia bardzo duże i jednocześnie nierównomiernie rozmieszczone, wysokie temperatury i prędkości, a także na zanieczyszczenia. Seria SNN obejmuje kilka wariantów odpowiednio uszczelnionych, które doskonale sprawdzają się w powyższych warunkach. Popularne oprawy łożyskowe posiadają po dwa otwory smarownicze i jeden spustowy. Kształtem przypominają kwadrat, a na obudowie znajdują się także specjalne znaki centrujące. Charakteryzują się wysoką sztywnością i doskonale odprowadzają ciepło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *