Szukasz dobrego rozwiązania, które zagwarantuje precyzyjne i skuteczne przenoszenie obciążeń złożonych? Koniecznie sprawdź łożyska kulkowe skośne.
- Łożyska kulkowe skośne
- Cechy charakterystyczne łożysk skośnych
- Kąt przeniesienia w łożyskach kulkowych skośnych
- Zastosowanie łożyska kulkowego skośnego
Najpopularniejsze łożyska toczne to niewątpliwie te modele, które mają elementy toczne w kształcie kulek. Mimo że jest to wariant najbardziej uniwersalny, to bywa, że ten standardowy, zwykły nie jest dostatecznie dopasowany do danej aplikacji. Dlatego na rynku dostępne są łożyska kulkowe w różnych wariantach. Jednym z nich jest model skośny.
Łożyska kulkowe skośne
Łożyska kulkowe skośne to nic innego, jak łożyska toczne, które mają elementy toczne w postaci kulek. Model skośny jest jednym z wielu wariantów kulkowych, jakie można znaleźć na rynku. Rodzaj ten stworzono z myślą o złożonych obciążeniach, czyli osiowo-promieniowych. Co oznacza, że łożyska te przenoszą obciążenia zarówno poprzeczne (promieniowe), jak i wzdłużne (osiowe).
Łożyska kulkowe skośne dzielą się na kilka wariantów. I tym samym wyróżniamy:
- łożysko kulkowe skośne jednorzędowe, przenoszące obciążenie osiowe tylko w jednym kierunku. Najczęściej model ten montuje się w układach zdwojonych, wielokrotnych oraz we wrzecionach obrabiarek
- łożysko kulkowe skośne dwurzędowe, które w przeciwieństwie do jednorzędowego wariantu, przenoszą obciążenie wzdłużne w dwóch kierunkach. Stanowią alternatywę dla skośnych jednorzędowych, gdy te się nie sprawdzają w danej aplikacji
- łożysko kulkowe skośne jednorzędowe dwukierunkowe, charakteryzujące się dzieloną budowę pierścienia wewnętrznego. Jak sama nazwa wskazuje, przenoszą obciążenia w dwóch kierunkach. Do zalet tego wariantu zalicza się między innymi doskonałą nośność
Cechy charakterystyczne łożysk skośnych
Dobrej jakości łożyska kulkowe skośne mają wiele zalet. Do najważniejszych eksperci zaliczają przede wszystkim zdolność do osiągania bardzo wysokich prędkości obrotowych. Ponadto charakteryzują się równie wysoką dokładnością biegu, sztywnością i oczywiście – wspomnianą już – możliwością przenoszenia obciążeń ściśle osiowych oraz promieniowych. Przy wariancie kulkowym skośnym dwurzędowym mamy do czynienia z pewnymi ograniczeniami w przypadku kompensowaniu błędów. Ponadto modele te są wrażliwe na tak zwane przekoszenia, negatywnie wpływające na żywotność łożysk. Natomiast łożyska do wrzecion odznaczają się bardzo krótkim czasem obróbki.
Kąt przeniesienia w łożyskach kulkowych skośnych
Kąt działania obciążenia jest ważny, ponieważ parametr ten ma znaczący wpływ na prędkość graniczną, trwałość kulek komponentu czy sztywność osiową. Wybierając łożysko mające mały kąt działania, otrzymujemy część, która potrafi przenosić wyższe prędkości przy obciążeniach poprzecznych, w przeciwieństwie do wariantu z większym kątem. Odwrotnie rzecz wygląda przy obciążeniach wzdłużnych, ponieważ na bieżnię i elementy toczne łożyska mającego mniejszy kąt, działa wyższa siła, niż na komponenty pracujące pod większymi kątami.
Zastosowanie łożyska kulkowego skośnego
Większość łożysk kulkowych skośnych pracuje w centrach obróbczych, wiertarkach, tokarkach czy szlifierkach. Doskonale sprawdzają się w aplikacjach, które wymagają od komponentów płynnej pracy i precyzyjnego obrotu, szczególnie przy wysokich prędkościach. Większość modeli nazywana jest również łożyskami wrzecionowymi, ponieważ są najlepszym rozwiązaniem dla wrzecion obrabiarek. Łożysko mające dzielony wewnętrzny pierścień często jest wykorzystywany także w branży motoryzacyjnej – montuje się go jako piastę w jezdnych kołach.