Łożyska kulkowe dla wymagających

Łożyska kulkowe dla wymagających

Niewątpliwie łożyska kulkowe są najpopularniejszym rozwiązaniem komponentów tocznych. Na rynku można je znaleźć w różnych wersjach konfiguracyjnych i wymiarowych, dzięki czemu mechanizmy są odpowiednio dopasowywane do aplikacji. Ponadto w wielu ofertach modele kulkowe dostępne są zarówno jako tanie łożyska, jak i droższe alternatywy dla wymagających. Jeśli szukasz wytrzymałych i wydajnych rozwiązań, koniecznie sprawdź, na jakie firmy warto zwrócić uwagę.

 

    1. Garść informacji o łożyskach kulkowych
    2. Producenci łożysk kulkowych
    3. Gdzie kupić łożyska kulkowe?

 

Przy łożyskach producent ma znaczenie. Otóż większość tanich łożysk jest produkowana przez firmy azjatyckie. Co nie oznacza, że są to rozwiązania gorszego sortu. W mniej wymagających aplikacjach jak najbardziej się sprawdzą. Jednakże, jeśli zależy Ci na wysokiej jakości, wytrzymałości i przede wszystkim świetnej odporności na negatywnie wpływające na zużycie czynniki, z którymi często komponenty mają do czynienia w trudniejszych warunkach, koniecznie sprawdź propozycje marek, o których dziś co nieco opowiemy.

 

Garść informacji o łożyskach kulkowych

Klasyczne – to znaczy zwykłe – łożyska kulkowe składają się z pierścienia wewnętrznego, zewnętrznego, elementów tocznych w postaci kulek i koszyka, który utrzymuje wspomniane kulki w odpowiednich odległościach od siebie. Na rynku znajdziesz komponenty kulkowe w różnych wariantach, które między sobą mogą różnić się pewnymi parametrami i możliwościami. Poza wersją zwykłą jednorzędową i dwurzędową wyróżniamy następujące rozwiązania:

  • łożyska kulkowe wzdłużne
  • wahliwe
  • samonastawne
  • skośne, również w wersji jedno-, dwu- lub wielorzędowej

W zależności od wariantu łożysko kulkowe może przenosić zarówno obciążenia osiowe, jak i promieniowe.

Łożyska kulkowe jak każde inne mechanizmy toczne czy ślizgowe mają swoją określoną żywotność. To normalne, że po pewnym czasie ulegają zużyciu i wymagają wymiany. Są jednak pewne sytuacje, gdy przez błąd pracownika ta żywotność zostaje skrócona. Przed zakupem produktu warto sprawdzić artykuły omawiające błędy, których konsekwencją jest zużyte łożysko kulkowe, ponieważ dzięki temu zminimalizujesz ryzyko wystąpienia podobnych pomyłek w swojej firmie.

 

Producenci łożysk kulkowych

Jeśli szukasz rozwiązań, które mają dobre opinie łożyska SKF, marki FAG czy FŁT Kraśnik na pewno spełnią Twoje oczekiwania. Asortyment wspomnianych producentów obejmuje zarówno rozwiązania zaawansowane, przygotowane do ekstremalnych warunków, jak i tańsze odpowiedniki, które sprawdzą się w nieco mniej wymagającym otoczeniu. Równie na uwagę zasługują łożyska Timken, będące nieco tańszą opcją od wspomnianych wyżej firm.
Dla tych, których interesują japońskie łożyska polecamy szczególnie rozwiązania marki Nachi oraz NSK. Obaj producenci od ponad 100 lat zajmują się produkcją łożysk i dziś mogą pochwalić się nie tylko rozbudowaną ofertą, ale i odpowiednio dostosowanymi komponentami do konkretnych aplikacji.

 

Gdzie kupić łożyska kulkowe?

Zastanawiasz się, gdzie kupić niezawodne łożyska kulkowe, które spełnią oczekiwania? Najlepszym rozwiązaniem są stacjonarne hurtownie techniczne. Jeśli interesują Cię zakupy online, również możesz skorzystać z internetowych hurtowni technicznych. Pamiętaj jednak, by nie kierować się jedynie ceną i na jej podstawie wybierać jednego dostawcę. Często bywa tak, że sprzedawca oferuje nam produkt taniej, który okazuje się jedynie podrobionym łożyskiem renomowanej firmy. Ten fakt ma znaczenie w momencie, gdy szukamy mechanizmu, który będzie pracował w ekstremalnych warunkach. A z trudnym otoczeniem tanie łożysko kulkowe na ogół sobie nie radzi i ulega awarii lub szybciej się zużywa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *