Łożyska igiełkowe – podstawowe informacje

Łożyska igiełkowe - podstawowe informacje

Łożyska igiełkowe to modele toczne, które należą do grupy komponentów wałeczkowych. Czym się wyróżniają i gdzie znajdą zastosowanie? Zapraszamy do dalszej lektury!

 

  1. Z czego składa się łożysko igiełkowe?
  2. Rodzaje łożysk igiełkowych
  3. Gdzie stosuje się łożyska igiełkowe?

 

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem łożysk igiełkowych, ale nie jesteś pewny, czy będą dobrym wyborem, koniecznie zapoznaj się z podstawowymi informacjami na ich temat. Polecamy również ściągnąć katalog łożysk producenta, którego produkty chciałbyś nabyć, by sprawdzić dokładnie wszystkie parametry konkretnych rozwiązań. Pamiętaj, że łożyska toczne należy poprawnie dobierać do aplikacji, a zatem muszą to być modele, które spełniają wymagania danej maszyny. W innym przypadku komponenty szybciej się zużyją lub w ogóle nie będą prawidłowo pracowały. Dziś w skrócie omawiamy łożyska igiełkowe.

 

Z czego składa się łożysko igiełkowe?

zlozenia-igielkoweKlasyczne łożyska igiełkowe składają się z pierścieni – zewnętrznego i wewnętrznego, koszyka oraz złożenia igiełkowego. Elementy toczne wyróżniają się tym, że ich średnica z reguły nie przekracza 5 mm. A zatem jest mniejsza od długość – od 3 do 10 razy. Często również końce igiełek są delikatnie zataczane, co skutecznie zapobiega powstawaniu szczytowych naprężeń i korzystnie wpływa na trwałość całego komponentu. Łożyska igiełkowe podukuje się w różnych wariantach. Dostępne są zarówno modele pozbawione pierścienia wewnętrznego, jak i rozwiązania wyposażone w kilka pierścieni.

Do cech charakterystycznych łożysk igiełkowych zalicza się mały przekrój i wysoką nośność. Są idealnym rozwiązaniem dla aplikacji, w których występuje ciągła praca przy bardzo dużych prędkościach. Ponadto charakteryzują się świetną odpornością na brak osiowości i niskim tarciem.

 

Rodzaje łożysk igiełkowych

Jak już wspominaliśmy, produkuje się je w różnych wersjach. Łożyska igiełkowe dzieli się na modele cienkościenne, przelotowe, nieprzelotowe, nastawne, zespolone, wzdłużne oraz przelotowe wyposażone w pełną liczbę elementów tocznych.

Igiełkowe łożyska cienkościenne to komponenty, które wyróżniają się wysokim przekrojem poprzecznym i równocześnie dużą nośnością. Na rynku możesz znaleźć zarówno modele przelotowe (otwarte z dwóch stron), jak i nieprzelotowe (zamknięte z jednej strony). Produkty cienkościenne mogą pracować przez wewnętrznego pierścienia.

Tam, gdzie występują większe obciążenia osiowe w jednym kierunku, poleca się stosować łożyska wzdłużne igiełkowe. Zespolone natomiast to rozwiązanie, które ma w sobie zarówno komponenty poprzeczne, jak i wzdłużne. Mogą jednocześnie przenosić obciążenia osiowe i promieniowe. Doskonale sprawdzą się tam, gdzie mamy ograniczoną w kierunku poprzecznym przestrzeń.

Nastawne łożyska igiełkowe to takie rozwiązanie, w którym stosuje się pierścień zewnętrzny o wypukłej i kulistej powierzchni. Charakteryzują się niższą wysokością przekroju, ale jednocześnie dużą zdolnością do przejmowania obciążeń.

Więcej informacji na temat poszczególnych komponentów znajdziesz w katalogu każdego producenta. Ściągnij broszurę i znajdź najbardziej dopasowane łożysko igiełkowe dla siebie!

 

Gdzie stosuje się łożyska igiełkowe?

Łożyska igiełkowe to komponenty, które poleca się stosować tam, gdzie mamy do czynienia z niewielką przestrzenią oraz dużymi obciążeniami wzdłużnymi i równie wysokimi prędkościami. Najczęściej montuje się je w silnikach oraz sprzędzie, wykorzystywanym w gospodarstwie domowym. Ponadto znajdą zastosowanie w urządzeniach pneumatycznych czy narzędziach elektrycznych. Nierzadko pojawiają się także w wirnikach alternatorów oraz maszynach drukarskich. W większości przypadków są to oczywiście aplikacje w urządzeniach o nieco mniejszych gabarytach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *