Tuż obok pasów napędowych istnieją łańcuchy napędowe, które w niektórych aplikacjach okazują się bardziej skuteczne, niż paski. W jakich?
Aby odpowiedzieć na postawione wyżej pytanie, w pierwszej kolejności należy przytoczyć podstawowe informacje na temat łańcuchów przemysłowych. Warto uwzględnić także rodzaje komponentów i wykazać, które z nich najlepiej sprawdzą się w przemyśle. Jeśli jesteś zainteresowany inwestycją w łańcuch przemysłowy, zapraszamy do lektury.
Co to jest łańcuch przemysłowy?
Typowe łańcuchy napędowe odpowiadają między innymi za to, by dana maszyna prawidłowo funkcjonowała. Aby jednak ich działanie było optymalne, należy dobrać odpowiedni rodzaj do aplikacji. Zanim jednak przejdziemy do charakterystyki poszczególnych łańcuchów przemysłowych, na samym początku odpowiedzmy na pytanie, czym właściwie one są.
Klasyczny łańcuch przemysłowy zbudowany jest z pewnej ilości połączonych ze sobą ogniw, które – w zależności od komponentu – mogą różnić się kształtem. Najczęściej jednak wykorzystuje się ogniwa okrągłe.
Rodzaje łańcuchów napędowych
Aktualnie ma rynku znajdziesz kilka wariantów łańcuchów napędowych. Do najpopularniejszych zaliczamy komponenty drabinkowe, pierścieniowe i płytkowe. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę wspomnianych produktów.
Łańcuch drabinkowy
Rozwiązanie drabinkowe jest świetną opcją dla układów napędowych. Dodatkowo łańcuchy drabinkowe mogą być wykorzystywane jako dźwigniowe cięgna. Kategoria ta obejmuje komponenty w różnych wariantach. Jednym z nich jest na przykład łańcuch rolkowy, składający się z zewnętrznych oraz wewnętrznych ogniw. Dzięki naprzemiennemu ułożeniu tego rodzaju łańcuch odznacza się wyjątkową elastycznością. Do zalet łańcucha drabinkowego zalicza się także wysoką odporność na zerwanie, trwałość i optymalną wytrzymałość. Komponenty zapewniają precyzyjną oraz cichą pracę.
Kolejnym równie popularnym łańcuchem drabinkowym jest komponent tulejkowy, zbudowany z płytek, tulejek i sworzni. Na rynku znajdziesz także łańcuch zębaty, który na tle poprzednich modeli wyróżnia się przede wszystkim wysoką stabilnością, płytkami w kształcie trapezu oraz cichą pracą.
Łańcuch pierścieniowy
Pierścieniowy komponent składa się wyłącznie z połączonych ogniw. Jest idealnym rozwiązaniem do łańcuchowych wciągników oraz do wiązania ciężkich przedmiotów i produktów. Nie nadaje się do układu napędowego.
Łańcuch płytkowy
Typowy łańcuch płytkowy składa się z płytek połączonych przegubowo razem ze sworzniem. Rozwiązanie tego rodzaju nie nadaje się do układów napędowych, ale w samych branżach przemysłowych znajdzie zastosowanie w innych aplikacjach. Najczęściej wykorzystuje się go w przemyśle stoczniowym oraz ciężkim do podnoszenia ciężarów. Ciasne ułożenie sprawia, że łańcuch płytkowy odznacza się wyjątkową sztywnością. Kategoria ta obejmuje także rozwiązania skrętne i prostobieżne.
Łańcuchy sworzniowe
Na rynku znajdziesz także łańcuchy sworzniowe. To komponenty, które składają się z płytek zewnętrznych i wewnętrznych. Ze względu na to, że zbyt szybko się zużywają, nie stosuje się ich w systemach przenoszących napęd.
Kiedy zastosujemy łańcuch przemysłowy?
Różnorodne konstrukcje i tym samym parametry sprawiają, że łańcuchy napędowe znajdą zastosowanie praktycznie w każdej gałęzi przemysłowej. Muszą być jedynie odpowiednio dobrane do danej aplikacji. Komponenty drabinkowe poleca się szczególnie branży rolniczej, spożywczej, lekarskiej czy paliwowo-energetycznej. Rolkowe modele natomiast są doskonałym rozwiązaniem dla maszyn drukarskich, urządzeń do pakowania czy po prostu w transporcie. Skuteczne łańcuchy pierścieniowe świetnie sprawdzą się we wspomnianych już wciągnikach łańcuchowych. Można wykorzystać je także jako wiązadła dla cięższych produktów.