Konserwacja okresowa metodą na dłuższą eksploatację maszyn

Konserwacja okresowa metodą na dłuższą eksploatację maszyn

Każda maszyna oraz urządzenie, nawet jeżeli zostało wykonane z najwyższej jakości materiałów porządnych części, po pewnym czasie przestaje działać i ulega awarii.

  1. Dlaczego warto wykonywać regularną konserwację okresową?
  2. Co jest wskazane podczas wykonywania konserwacji okresowej?

Aby wydłużyć żywotność i zapobiec zbyt szybkiemu uszkodzenia maszyn, należy dokonywać regularnych konserwacji okresowych.

Dlaczego warto wykonywać regularną konserwację okresową?

Długa żywotność łożyska jest jednym z kluczowych elementów dla prawidłowego funkcjonowania całej maszyny. Aby była jak najdłuższa, niezbędna jest okresowa konserwacja. Dzięki temu unikniemy nieprzewidzianych awarii poszczególnych części urządzeń i przestojów maszyn produkcyjnych.

Co jest wskazane podczas wykonywania konserwacji okresowej?

Przed rozpoczęciem wszelkich działań fizycznych prowadzących do przeprowadzenia konserwacji okresowej, tworzony jest grafik regularnie wykonywanych czynności konserwacyjnych, na które składają się kompleksowe czyszczenie, naprawa zniszczonych części sprzętu oraz ogólna inspekcja maszyny.

Jednym z kluczowych elementów konserwacji jest temperatura w jakiej pracują łożyska maszyn produkcyjnych. Jeżeli jest za wysoka, nadmiernie wyprodukowane ciepło zaczyna ogrzewać części tłoczne łożyska, co prowadzi do stopniowego niszczenia. Ostatecznie proces destrukcji dochodzi do elementów zewnętrznych. Skutecznym sposobem na pomiar temperatury jest zamontowanie w otworze olejowym specjalnego czujnika.

Należy pamiętać, że podczas oczyszczania elementów tocznych z różnych zanieczyszczeń, nie można ich dotykać gołą ręką, ponieważ w przyszłości może to być przyczyną powstawania korozji.

Ważną czynnością jest także kontrola wielkości szumu obrotowego łożyska. Można wówczas stwierdzić czy występują inne parametry głośności, które mogłyby świadczyć o potencjalnym uszkodzeniu łożyska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *