Koła zębate

Koła zębate

Do przenoszenia napędu wykorzystywane są między innymi koła zębate. Jednakże, aby mechanizm był efektywny, trzeba dopasować koło do danej aplikacji i wybrać produkt tylko wysokiej jakości.

 1. Budowa i zalety koła zębatego
 2. Zastosowanie kół zębatych
 3. Koła zębate producent

Dlaczego tak ważne jest, aby koło zębate pasowe było wysokiej jakości? Ponieważ w innym przypadku narażasz się na niepotrzebne dodatkowe koszty eksploatacyjne, na które składa się zakup nowego produktu, wymiana i straty poniesione podczas przestoju.

Budowa i zalety koła zębatego

Budowa koła zębatego nie jest skomplikowana. Składa się z wieńca zębatego, piasty i łącznika, który łączy oba elementy. Na rynku dostępne są także koła o małej średnicy, zwane zębnikami, w których brakuje łącznika, a wieniec spełnia również rolę piasty. Warto również wspomnieć o budowie samego wieńca zębatego – jak nazwa wskazuje, złożony jest z zębów i wieńca. Przestrzeń między zębami nazywa się wrębami.
Koła zębate dzielimy ze względu na kształt całego wieńca:

 • Koła walcowe:
  → Z zębami prostymi
  → Z zębami skośnymi
  → Z zębami daszkowymi
  → Z zębami łukowymi
 • Koła stożkowe:
  → Z zębami prostymi
  → Z zębami skośnymi
  → Z zębami łukowymi

W obu przypadkach uzębienie może być wewnętrzne, jak i zewnętrzne.
Koła zębate pracujące w przekładniach zębowych mają wiele zalet. Do większości z nich zaliczamy głównie:

 • równomierne i stałe przenoszenie ruchu
 • niezawodny i pewny ruch
 • brak hałasu
 • ogromne możliwości eksploatacyjne
 • łatwa obsługa
 • gwarancja sprawności  mechanizmów

Przekładnie zębowe mają także swoje minusy. Do wad zaliczamy, chociażby brak zabezpieczenia działającego w sposób naturalny przed przeciążeniem, sztywna geometria, brak elastyczności oraz niskie przełożenie na stopień.

Zastosowanie kół zębatych

Koła pasowe zębate znajdą zastosowanie w wielu obszarach. Najczęściej spotykamy je na co dzień w zegarach, samochodach czy urządzeniach AGD, wykorzystywanych w domu. Ponadto wykorzystywane są w maszynach rolniczych, ogromnych turbinach, głównych napędach okrętowych czy w samolotach.

Koła zębate producent

W branżach przemysłowych efektywna praca maszyn jest bardzo istotna. Aby zapewnić wydajność produkcji, warto korzystać z wysokiej jakości komponentów. Do tych komponentów właśnie zaliczamy między innymi koła pasowe zębate. Oczywiście można zaoszczędzić na elementach napędowych, ale wiąże się to wtedy z większymi kosztami eksploatacyjnymi, ponieważ będą wymagały od nas częstej wymiany i straty spowodowane przestojami. Lepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w porządny produkt i zaoszczędzone pieniądze na eksploatacji wydać na rozwój firmy.

Asortyment koła zębate Wrocław bazuje głównie na produktach niemieckiej marki Optibelt. Producent cieszy się ogromną popularnością wśród naszych klientów, ponieważ gwarantuje wysoką jakość, niezawodność, trwałość i efektywną pracę. Wydajne koła zębate Optibelt zapewniają płynność oraz stabilność każdemu mechanizmowi.

One Reply to “Koła zębate”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *