Zastanawiasz się, kiedy stosujemy łożyska stożkowe? Aby w pełni odpowiedzieć na postawione pytanie, wywód należy rozpocząć od podstawowych informacji na temat komponentów tego rodzaju. Zatem zapraszamy do lektury!
Na rynku aktualnie możemy znaleźć łożyska toczne i łożyska ślizgowe. Niewątpliwie najpopularniejszymi rozwiązaniami są modele toczne, chociaż w dalszym ciągu mamy pewne aplikacje, w których ślizgowe sprawdzają się znacznie lepiej. Grupa łożysk tocznych jest bardzo rozbudowana i obejmuje komponenty różniące się między innymi kształtem elementów tocznych i tym samym właściwościami. Prym zdecydowanie wiodą łożyska kulkowe, jednakże inne modele również zasługują na uwagę. Dziś pokrótce omówimy komponenty stożkowe.
Łożyska stożkowe – budowa
Modele stożkowe to nic innego, jak łożyska toczne, w których zastosowano elementy toczne kształtem przypominające stożek. Podobnie jak wspomniane wałeczki, również i bieżnia – po której się toczą – jest produkowana w kształcie stożka.
Aktualnie łożyska stożkowe produkuje się w różnych wariantach. Każdy dystrybutor łożysk dysponuje modelami jednorzędowymi, dwurzędowymi czy wielorzędowymi. Łożyska w tych wersjach mogą różnić się między sobą pewnymi właściwościami.
Charakterystyka łożyska stożkowego
Z reguły wydajne i precyzyjne łożyska stożkowe przenoszą obciążenia osiowe oraz promieniowe. Modele jednorzędowe przejmują tylko i wyłącznie obciążenia z jednego kierunku. Aby uzyskać możliwość przenoszenia obciążeń wzdłużnych w obu kierunkach, poleca się montować dwa komponenty na wale. Dwurzędowe rozwiązanie składa się z dwóch pierścieni zewnętrznych i podwójnego wewnętrznego. Niekiedy można znaleźć modele wyposażone w dystansowe pierścienie. Rozwiązania dwurzędowe przenoszą obciążenia wzdłużne w dwóch kierunkach.
Łożysko stożkowe wielorzędowe są przeważnie modelami czterorzędowymi. Doskonale sprawdzają się przy niewielkich prędkościach. Ich konstrukcja sprawia, że należy montować je z obudową. Komponenty wielorzędowe przenoszą obciążenia poprzeczne oraz wzdłużne.
Gdzie montujemy łożyska stożkowe?
Okazuje się, że łożysko stożkowe jest idealną alternatywą tam, gdzie łożyska kulkowe się nie sprawdzają. A dokładniej w aplikacjach, które wymagają zdolności przenoszenia sił promieniowych i znacznych osiowych. Modele stożkowe najczęściej wykorzystuje się na przykład w przekładniach przemysłowych czy kolejowych, generatorach wiatrowych, betoniarkach, maszynach rolniczych i zgrabiarkach. Doskonale sprawdzą się przy wysokich prędkościach obrotowych, a także przy równie wysokich obciążeniach.