Uszczelnienia techniczne to elementy, które są istotne przy wielu komponentach maszyn i urządzeń przemysłowych, a mimo wszystko często klienci je ignorują. A nie powinni. Dlaczego? Odpowiedzi znajdziesz w dzisiejszym artykule!
Bywa, że w niektórych aplikacjach uszczelnienia techniczne nie są konieczne, ale specjaliści zwykle zalecają, by z nich korzystać. Dlaczego? Jakie korzyści daje uszczelnienie techniczne? I gdzie tak właściwie wypadałoby je zastosować?
Po co nam uszczelnienia przemysłowe?
W wielu przypadkach maszyny pracują w trudnym środowisku, które ma negatywny wpływ na komponenty danego urządzenia. Negatywny na takiej zasadzie, że części te ulegają szybszemu zużyciu lub awarii. Do niekorzystnych warunków zaliczamy przede wszystkim następujące czynniki:
- bardzo wysokie lub bardzo niskie temperatury
- substancje chemiczne, szczególnie te agresywne
- wysoki poziom wilgotności
- zanieczyszczenia różnego rodzaju
Jak te wspomniane czynniki wpływają na pewne komponenty maszyn przemysłowych? Otóż weźmy na przykład łożysko, które zaczyna pracować w zanieczyszczonym otoczeniu. Nie mając uszczelnień, zanieczyszczenia te z łatwością zaczną przenikać do wnętrza mechanizmu. Piasek czy kurz między elementami tocznymi oraz w środku smarnym koniec końców sprawiają, że łożysko ulega awarii. Znacznie szybciej będzie trzeba je wymienić, niż wskazuje na to jego żywotność podana przez producenta. W takim momencie jesteśmy narażeni nie tylko na nieplanowany postój, ale i wyższe koszty eksploatacyjne. Aby zapobiec takiej sytuacji, montuje się odpowiednio dobrane uszczelnienia techniczne.
Rodzaje uszczelnień technicznych
Uszczelnienia techniczne dostępne są w wielu wariantach. Każdy z nich jest przystosowany do konkretnych aplikacji. Najpopularniejszymi uszczelnieniami przemysłowymi bez wątpienia są simmeringi, czyli gumowe pierścienie, często wyposażone we wkładkę metalową i pokrywę blaszaną. Doskonale sprawdzą się tam, gdzie miałyby do czynienia z paliwem, środkami smarnymi, olejami, jak również wodą.
Oprócz simmeringów i o-ringów na rynku dostępne są również następujące typy uszczelnień technicznych:
- jednowargowe
- dwuwargowe
- uszczelnienia ciśnieniowe – w wariancie jednowargowym lub dwuwargowym
- uszczelnienia bezsprężynkowe, w tym metalowe lub gumowe
Rodzaje uszczelnień stosowanych w łożyskach
W przypadku łożysk tocznych na wybór danego rodzaju uszczelnienia, wpływ ma kilka czynników. Żadnego z nich nie należy ignorować, by mieć pewność, że uszczelnienie spełni Twoje wymagania. Zatem, co jest istotne przy wybieraniu uszczelnień dla łożysk?
- środek smarny – olej czy smar plastyczny
- uginanie się wału
- przestrzeń
- niewspółosiowość i współśrodkowość
- temperatura pracy – jaka występuje?
- zanieczyszczenia – czy są stałe, mieszane, a może płynne?
- tarcie uszczelnienia, które może wystąpić
- warunki otoczenia – na przykład czy uszczelnienie musi być odporne na korozję
Po analizie powyższych czynników, należy wybrać rodzaj uszczelnienia. Wyróżniamy następujące typy uszczelnień do łożysk:
- uszczelnienie bezstykowe – między częścią nieruchomą a ruchomą mamy małą przestrzeń. Idealne rozwiązanie dla łożysk, które muszą osiągać bardzo duże prędkości obrotowe. Na rynku można znaleźć modele szczelinowe i labiryntowe. Te pierwsze sprawdzą się tylko ze smarami plastycznymi.
- uszczelnienie stykowe – przylegające do elementów ruchomych. Na rynku można znaleźć je w różnych modelach, na przykład jako uszczelnienie mechaniczne, osiowe – inaczej zaciskane, promieniowe uszczelnienie wału czy uszczelniający pierścień typu V.
- uszczelnienie statyczne – montowane między elementami nieruchomymi.
Zastosowanie uszczelnień technicznych
Jak już wspomnieliśmy, uszczelnienia techniczne stosowane są na przykład w łożyskach tocznych. Rozwiązanie to daje również inne możliwości i tym samym równie często możemy spotkać się z nim w układach hydraulicznych, w częściach, w których mamy do czynienia z wysokim ciśnieniem, przy pompach czy wałkach obrotowych. Bez względu na miejsce, w którym uszczelnienie zostaje użyte, w dalszym ciągu pełni tę samą rolę – chroniącą i zabezpieczającą. To bardzo istotne zadanie, dlatego należy dobierać odpowiedni rodzaj uszczelnienia do aplikacji, warunków pracy i środowiska.