Jakie sprzęgła kłowe?

Jakie sprzęgła kłowe?

Zastanawiasz się, jakie sprzęgła kłowe będą najlepszym rozwiązaniem? A może szukasz odpowiedniej firmy? Dziś przedstawiamy propozycje popularnej marki KTR!

 

  1. Co to jest sprzęgło kłowe?
  2. Sprzęgła kłowe KTR

 

Standardowe sprzęgła kłowe to najpopularniejsze komponenty z całej grupy sprzęgieł przemysłowych. Wyróżniają się między innymi konstrukcją i znajdą zastosowanie w wielu aplikacjach. W jakich? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy w pierwszej kolejności sprawdzić parametry interesujących nas sprzęgieł.

 

Co to jest sprzęgło kłowe?

sprzeglo-klowePopularne i wydajne sprzęgła kłowe to rozwiązanie elastyczne, które skutecznie przenosi wszelkie momenty obrotowe. Najczęściej komponenty tego zbudowane są z dwóch piast wyprodukowanych ze stali, żeliwa lub aluminium. Między obiema piastami umieszcza się łącznik. Skuteczne sprzęgło kłowe posiada na dwóch połówkach zaokrąglone „kły” – stąd też nazwa tego modelu. Taka konstrukcja kłów sprawia, że każdy nacisk na krawędzie komponentu jest podczas pracy eliminowany.

Najczęściej sprzęgła kłowe mają niewielkie rozmiary. I mimo tego doskonale radzą sobie z przenoszeniem bardzo dużych momentów obrotowych. Do zalet komponentu zalicza się także niski moment bezwładności oraz zdolność do tłumienia drgań i redukowania udarów.

 

Sprzęgła kłowe KTR

Marka KTR produkuje niezawodne sprzęgła przemysłowe w różnych wariantach. Konkretne modele komponentów także dostępne są w nieco odmiennych wersjach. W przypadku sprzęgieł kłowych poleca się szczególnie trzy serie. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę każdej z nich.

 

Sprzęgło kłowe ROTEX

Seria ROTEX obejmuje najpopularniejsze sprzęgła kłowe KTR. To komponenty uniwersalne i wyróżniające się wysoką elastycznością. Bezobsługowe sprzęgło Rotex może pracować w temperaturze od -40 do 100 stopni Celsjusza – w porywach do 120. Ma zdolność do kompensowania odchyłek promieniowych, kątowych oraz poosiowych. Wyróżniają się niewielkim rozmiarem, lekką konstrukcją oraz niskim momentem bezwładności. Sprzęgła tej serii nie przenoszą udarów i są dostępne w wersji zaprojektowane z myślą o strefach zagrożonych wybuchem. Jeśli ten parametr jest dla Ciebie ważny, dokładnie sprawdź, czy wybrany produkt posiada odpowiedni certyfikat, umożliwiający wykorzystanie go w strefie Ex. Maksymalny moment obrotowy to 70000 Nm.
W sprzęgłach ROTEX zastosowano łącznik z poliuretanu. Element ten wykazuje przede wszystkim świetną odporność na wyższe temperatury.

 

Sprzęgła kłowe POLY-NORM

Odpowiednio dobrane sprzęgło POLY-NORM skutecznie redukuje powstałe podczas pracy wibracje. Zostało zaprojektowane tak, by gwarantować wysoki poziom bezpieczeństwa w przypadku jakiejkolwiek awarii. To świetne rozwiązanie dla aplikacji, w których odległość między wałami jest mała. Maksymalny moment obrotowy to 6127 Nm, a zakres temperatury pracy – od -30 do 80 stopni Celsjusza. Uniwersalne sprzęgło kłowe POLY-NORM skutecznie i bezpieczeni przenosi moment obrotowy, a także kompensuje wszelkie odchyłki – osiowe, promieniowe oraz kątowe. Składa się z dwóch piast oraz pierścienia elastomerowego. Doskonale pochłania wibracje oraz udary. Sprzęgło POLY-NORM znajdzie zastosowanie między innymi w siłowej hydraulice, w pompach, mechanicznych urządzeniach i kompresorach.

 

Sprzęgło kłowe ROTEX GS

ROTEX GS to seria obejmujące sprzęgła kłowe trzyczęściowe, elastyczne i bezłuzowe. Przenoszą momenty obrotowe wynoszące od 0,2 do 4800 Nm. Wyróżniają się przede wszystkim wysoką sztywnością i zdolnością do skutecznego kompensowania odchyłek. Rozwiązania tej serii znajdą zastosowanie przede wszystkim w drukarskich maszynach, obrabiarkach oraz windach.

Zanim zdecydujesz się na konkretne sprzęgło kłowe, koniecznie sprawdź dokładnie wszystkie informacje na jego temat. Przy wyborze warto posiłkować się informacjami, które obejmuje katalog KTR, ponieważ zwykle broszury tego rodzaju posiadają kompletne dane. Jeśli nie jesteś pewny swojej decyzji, skontaktuj się ze specjalistami. Dzięki temu będziesz mieć gwarancję, że inwestujesz w optymalne sprzęgło kłowe dla swojej aplikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *