Sprzęgła kłowe są jednym z najważniejszych rozwiązań, które montuje się w maszynach przemysłowych. Umożliwiają przede wszystkim przenoszenie momentu obrotowego między silnikiem a innymi elementami maszyny. Jakie sprzęgła kłowe do maszyn przemysłowych warto wybrać? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.
- Jakie są rodzaje sprzęgieł kłowych?
- Sprzęgła kłowe w maszynach przemysłowych
- Jak dobrać sprzęgło kłowe?
- Jakiej marki sprzęgło kłowe kupić?
Sprzęgło kłowe to kluczowy element maszyny przemysłowej, dzięki któremu moment obrotowy przenoszony jest z silnika na inne części urządzenia. Aby zagwarantować wysoką wydajność i niezawodność takiej maszyny, należy wybrać odpowiednie sprzęgło. Jakie są rodzaje modeli kłowych? Na co zwrócić uwagę, wybierając sprzęgło kłowe do swojej maszyny? Jakiej marki sprzęgła kłowe warto wybrać? Na pytania odpowiadamy poniżej.
Jakie są rodzaje sprzęgieł kłowych?
Standardowe sprzęgła kłowe uważa się za jedne z najpopularniejszych rozwiązań. Komponenty tego rodzaju przenoszą moment przez zazębianie się uzębionych czołowo tarcz, które dodatkowo są dociskane sprężyną. W takim sprzęgle mamy dwie tuleje, które tworzą człon czynny oraz bierny. Zęby obu tych tarcz są osiowo dociskane za pośrednictwem wspomnianej sprężyny.
Biorąc pod uwagę kąt nachylenia powierzchni bocznych zębów względem osi wałków, takie sprzęgło kłowe może pracować jako rozwiązanie sztywne, przeciążeniowe, rozłączalne oraz jednokierunkowe. W przypadku sprzęgła sztywnego mamy do czynienia, z tym że oba kąty nachylenia są nieco mniejsze od ogólnego kąta tarcia. Przy przeciążeniowym sytuacja jest odwrotna. Natomiast przy sprzęgłach jednokierunkowych jeden kąt jest mniejszy, a drugi większy od kąta tarcia.
Sprzęgła kłowe w maszynach przemysłowych
Sprzęgła kłowe wykorzystuje się w przeróżnych maszynach przemysłowych. Lista ta obejmuje między innymi walcarki, prasy czy obrabiarki. We wspomnianych walcarkach — na przykład kątowych — poleca się montować modele jednokierunkowe. Dzięki temu można kontrolować bez problemu prędkość walcowania. Jeśli natomiast chodzi o prasy, warto instalować w nich takie sprzęgła kłowe, które wyróżniają się odpowiednio dużą nośnością i są w stanie przenosić ogromne siły.
Jak dobrać sprzęgło kłowe?
Jak dobrać sprzęgło kłowe? Na początku trzeba sprawdzić wymagania techniczne maszyny. A mianowicie należy wziąć pod uwagę moment obrotowy, prędkość, moc silnika, rodzaj zamontowanego elementu napędowego oraz stopień tłumienia drgań. Warto także określić kwestię związaną z możliwością regulacji momentu obrotowego oraz prędkości obrotowej.
Wpływ na wybór sprzęgła mają także inne warunki pracy i czynniki zewnętrzne. Lista ta obejmuje między innymi informacje dotyczące wilgotności, temperatury otoczenia i ogólnie rodzaju pracy. W tym ostatnim przypadku mamy na myśli kwestie związane z tym, czy nasze sprzęgło kłowe będzie mieć kontakt ze środkami chemicznymi, olejami lub zanieczyszczeniami.
Właściwości materiałowe sprzęgieł kłowych, takie jak twardość, odporność na korozję i zużycie, wytrzymałość czy elastyczność także odgrywają istotną rolę w doborze komponentu. Właściwości tego rodzaju muszą być dostosowane do wymagań technicznych maszyny oraz warunków pracy.
Jakiej marki sprzęgło kłowe kupić?
Jakiej marki sprzęgło kłowe warto kupić? Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości i atrakcyjnej cenie, polecamy zwrócić uwagę na rozwiązania proponowane przez markę KTR. Sporą popularnością cieszą się szczególnie kłowe sprzęgła KTR serii ROTEX. Do zalet niniejszych produktów zalicza się wysoką elastyczność, dzięki czemu skutecznie absorbują drgania oraz wibracje, co ma oczywiście korzystny wpływ na trwałość maszyny i jej elementów. Dodatkowo sprzęgła ROTEX są odporne na uderzenia, co z kolei zwiększa ich niezawodność w pracy.
Sprzęgła kłowe ROTEX marki KTR znajdą zastosowanie w wielu maszynach i urządzeniach przemysłowych. Doskonale sprawdzą się przede wszystkim w obrabiarkach, wentylatorach, prasach, walcarkach, pompach czy kompresorach. Ich uniwersalność wynika z możliwości dopasowania komponentu do różnych warunków pracy oraz wymagań technicznych.