Jakie łożysko do silnika elektrycznego?

Jakie łożysko do silnika elektrycznego?

Łożyska pracujące w sprzętach elektrycznych narażone są między innymi na prądy błądzące. Te z kolei prowadzą do erozji elektrycznej i konieczności wymiany uszkodzonego komponentu. Zatem jakie łożysko do silnika elektrycznego wybrać?

 

  1. Łożyska do silników elektrycznych
  2. Innowacyjna technologia
  3. Inne zalety łożysk hybrydowych

 

Na początku warto zadać sobie pytanie, czy w ogóle na rynku znajdziemy rozwiązania, które doskonale sprawdzą się w sprzętach elektrycznych. Łożyska standardowe mimo stosowania odpowiednich powłok, w dalszym ciągu krócej pracują na przykład w silnikach elektrycznych, niż początkowo obiecuje producent. Okazuje się, że na rynku dostępne są nowocześniejsze produkty, które doskonale rozwiązują problem związany z erupcją elektryczną.

 

Łożyska do silników elektrycznych

O samych łożyskach hybrydowych pisaliśmy już kilkukrotnie. Wspominaliśmy również, że doskonale nadają się do pracy w ekstremalnych warunkach i między innymi w sprzętach elektrycznych. Dla silników elektrycznych polecamy przede wszystkim łożyska hybrydowe CeramicSpeed z serii LongLife Insulate.

Duńskie łożyska hybrydowe LongLife Insulate są modelami przystosowanymi konkretnie do pracy w sprzętach elektrycznych. Wyjątkowe parametry sprawiają, że są produktem przygotowanym i zapewniającym doskonałą ochronę przed ewentualnymi szkodami spowodowanymi przez prądy błądzące. Jak to możliwe?, zapytacie. Na rynku aktualnie można znaleźć wiele łożysk całostalowych, które również są przystosowane i odpowiednio zabezpieczone przed prądami błądzącymi, a mimo wszystko należy je częściej wymieniać. Odpowiedzią są między innymi elementy toczne!

 

Innowacyjna technologia

Łożyska hybrydowe mają elementy toczne wyprodukowane z azotku krzemu. Jest to materiał, który sam w sobie nie przewodzi prądu. I tym samym znacząco podnosi zdolność izolacyjną całego komponentu. W przypadku łożysk hybrydowych zdolność ta wynosi 15 kV, podczas gdy w modelach konwencjonalnych maksymalnie jest to 1 kV. I to tylko wtedy, gdy nie uszkodzimy powłoki na przykład przy montażu. Okazuje się, że nawet jeśli powłoki będą nietknięte, zdolność na poziomie 1 kV nie jest wystarczająca, by zabezpieczyć łożysko przed prądami błądzącymi, co z kolei prowadzi do erozji elektrycznej i konieczności wymiany komponentu.
Podsumowując – łożyska hybrydowe z ceramicznymi elementami tocznymi mają kilkukrotnie dłuższą żywotność – szacuje się, że od 4 do 8 razy dłuższą – niż łożyska standardowe, pracujące w tych samych, równie ekstremalnych warunkach.

 

Inne zalety łożysk hybrydowych

Ceramiczne elementy toczne znacząco podniosły również inne właściwości łożysk hybrydowych. Kulki są nie tylko twardsze i gładsze, ale także odznaczają się niższą masą od kulek stalowych. Dzięki temu obniżone zostało także odśrodkowe obciążenie bieżni przy obrocie i tym samym zredukowano zużycie komponentu. Do zalet ceramicznego rozwiązania można zaliczyć również niższe tarcie, niższą potrzebę smarowania, niższe zużycie energii oraz wysoką nośność, zdolność do osiągania bardzo dużych prędkości obrotowych czy wzrost wydajności całej produkcji.
I chociaż łożysko hybrydowe nie należy do najtańszych, warto w produkt inwestować, ponieważ sam zakup bardzo szybko się zwraca. Z racji tego, że mają dłuższą żywotność, planowane przestoje na wymianę zużytych komponentów są o wiele rzadsze, co z kolei wiąże się z niższymi kosztami eksploatacyjnymi. Zmniejszeniu ulega także ryzyko występowania awarii i tym samym przestojów nieplanowanych. Dzięki łożyskom hybrydowym każda produkcja jest w stanie zaoszczędzić sporo pieniędzy, które następnie można przeznaczyć na rozwój firmy.

Jeśli natomiast szukasz łożyska, które będzie pracowało w o wiele lżejszych warunkach, niż te ekstremalne, konwencjonalne rozwiązania na pewno spełnią Twoje oczekiwania. To ważna informacja, szczególnie gdy masz nieco ograniczony budżet na zakup tego rodzaju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *