Jakie łożyska ślizgowe produkuje Timken?

Jakie łożyska ślizgowe produkuje Timken?

Chcesz kupić łożyska ślizgowe? Interesują Cię rozwiązania proponowane przez markę Timken, ale nie wiesz, czy znajdziesz w ofercie odpowiednie komponenty? Już dziś w skrócie omawiamy dostępne w asortymencie Timken łożyska ślizgowe. Zapraszamy do lektury!

 

  1. Czym wyróżniają się łożyska ślizgowe przegubowe poprzeczne?
  2. Gdzie znajdą zastosowanie łożyska ślizgowe przegubowe poprzeczne uszczelnione?
  3. Jakie zalety mają łożyska ślizgowe wzdłużne oporowe?

 

W asortymencie marki Timken znajdziesz przede wszystkim łożyska ślizgowe przegubowe. To rozwiązania, które skutecznie przejmują duże obciążenia poprzeczne i wzdłużne przy małej przestrzeni, jeśli chodzi o zabudowę. Doskonale sprawdzą się tam, gdzie występuje ruch oscylacyjny — na przykład w branży górniczej czy maszynach budowlanych. Czym wyróżniają się poszczególne modele łożysk ślizgowych dostępnych w ofercie Timken? O szczegółach przeczytasz w poniższym wpisie.

 

Czym wyróżniają się łożyska ślizgowe przegubowe poprzeczne?

lozysko-slizgowe-przeguboweOferta Timken obejmuje między innymi łożyska ślizgowe przegubowe poprzeczne. Komponenty tego rodzaju składają się z wewnętrznego pierścienia sferycznego, który pracuje w dzielonym pierścieniu zewnętrznym. Pierścień zewnętrzny to element nie tylko — jak wspominaliśmy — dzielony, ale i sferycznie szlifowany. Oczywiście niniejsze łożyska ślizgowe nie mają elementów tocznych.

Produkty tej gamy wykonuje się z reguły ze stali hartowanej. Na zamówienie można kupić rozwiązania wyprodukowane ze specjalnych materiałów, z innym luzem, wykończeniem czy po prostu w innej konfiguracji. Fosforanowane pierścienie producent pokrywa specjalną powłoką z dwusiarczku molibdenu. Dzięki temu udało się zminimalizować skutecznie tarcie powierzchni, które ze sobą współpracują.

Niniejsze łożysko ślizgowe przegubowe poprzeczne będzie doskonałą opcją dla siłowników, ram, rozpórek przednich, tylnych oraz siłowników używanych w układzie kierowniczym górniczych pojazdów. Ponadto znajdą zastosowanie w siłownikach czerpaków hydraulicznych koparek, siłownikach wysięgników, drążkach stabilizacyjnych, kulach zaworów, ostrzach spycharek czy siłownikach podnoszenia oraz przechyłu.

 

Gdzie znajdą zastosowanie łożyska ślizgowe przegubowe poprzeczne uszczelnione?

Asortyment marki Timken obejmuje jeszcze łożyska ślizgowe przegubowe poprzeczne, wyposażone w pierścień uszczelniający. Element tego rodzaju producent montuje w pierścieniu zewnętrznym. Uszczelnienie wyróżnia się wysoką odpornością na ciśnienie smaru, które powstaje w trakcie smarowania. Ponadto gwarantuje prawidłowe rozprowadzanie środka smarnego na każdej powierzchni i skutecznie chroni całe wnętrze łożyska ślizgowego przed ewentualnymi zanieczyszczeniami.

Do zalet niniejszych produktów zalicza się fakt, że są precyzyjnie wyszlifowane. Produkuje się je ze stali hartowanej. W ofercie dostępne są zarówno w wymiarach calowych, jak i metrycznych. Zakres średnicy otworu wynosi 12,7 – 600 mm lub 5 – 23,622 cala. Używane pierścienie fosforanowane również pokryte są powłoką MoS2, co minimalizuje tarcie wszystkich współpracujących ze sobą powierzchni. Dzięki uproszczonej budowie oprawy oraz wału sam montaż jest bardzo szybki i prosty.

Łożyska ślizgowe przegubowe poprzeczne uszczelnione znajdą zastosowanie praktycznie w tych samych aplikacjach, co wyżej wspomniane rozwiązanie bez uszczelnienia technicznego. Dodatkowo będą doskonałym rozwiązaniem w ciężkich roboczych pojazdach oraz w niektórych miejscach na promie kosmicznym.

 

Jakie zalety mają łożyska ślizgowe wzdłużne oporowe?

Łożyska ślizgowe wzdłużne oporowe to komponenty zbudowane z pierścienia sferycznego wewnętrznego. Element ten pracuje w różnie sferycznie szlifowanym pierścieniu zewnętrznym, który jest rozwiązaniem dzielonym. Produkty nie posiadają elementów tocznych. Modele tej serii to precyzyjnie szlifowane komponenty, wyprodukowane z hartowanej stali. Konstrukcje SBT oraz SBDT mają dodatkowo otwór oraz rowek smarujący na pierścieniu zewnętrznym. Dzięki temu niniejsze łożyska ślizgowe wzdłużne oporowe można bez problemu dosmarowywać za pomocą smarowniczki w oprawie. Produkty dostępne są w wymiarach metrycznych z otworem o średnicy od 12,7 do 600 mm oraz w wymiarach calowych – 5 – 23,622 cala.

W przypadku cech konstrukcyjnych oraz zastosowania komponenty te nie różnią się praktycznie niczym od wyżej wspomnianych rozwiązań.

 

Jeśli jesteś zainteresowany niniejszymi produktami, pobierz katalog Timken już teraz i dokładnie zapoznaj się z pełną specyfikacją techniczną poszczególnych rozwiązań. W przypadku problemów z dobraniem łożyska ślizgowego skontaktuj się ze specjalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *