Jakie łożyska do wentylatorów w zakładzie przeróbki rudy?

Jakie łożyska do wentylatorów w zakładzie przeróbki rudy

Dla zwiększenia efektywności oraz redukcji kosztów kluczowa jest optymalizacja procesów w zakładach przemysłowych. Sprawa ta dotyczy również elementów, które pracują w poszczególnych maszynach. Chodzi między innymi o łożyska, które mają ogromne znaczenie dla niezawodności urządzeń. Jakie łożyska do wentylatorów pracujących w ekstremalnych warunkach warto wybrać? Już teraz sprawdź, które łożyska sprawdzą się w wentylatorach stosowanych w zakładach przeróbki rudy.

 

  1. Problem: przegrzewanie się łożysk wentylatora w zakładzie przeróbki rudy
  2. Jakie łożyska do wentylatorów?

 

W zakładach przeróbki rudy wyciągowe wentylatory odgrywają kluczową rolę. Wykorzystuje się je między innymi do usuwania cząstek stałych z powietrza, które w takim zakładzie powstają podczas kruszenia, mielenia, sortowania, suszenia czy filtrowania. Jeden z czołowych zakładów zaczął mieć problem z przegrzewaniem się łożysk wentylatorach. Sprawę próbowano rozwiązań za pomocą sprężonego powietrza — co oczywiście generowało spore koszty. Z tego względu w końcu postanowiono zwrócić się o pomoc do jednego z czołowych producentów łożysk — a mianowicie do marki NSK. Jakie rozwiązanie zaproponowali inżynierowie, aby rozwiązań problem przegrzewających się łożysk? Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym wpisie.

 

Problem: przegrzewanie się łożysk wentylatora w zakładzie przeróbki rudy

łożyska do wentylatorówJakie łożyska do wentylatora warto wybrać? Zależy to nie tylko od wymagań urządzenia, ale także warunków pracy. Jeśli pracujesz w zakładzie przeróbki rudy, zapewne wiesz, że wentylatory w takim miejscu pomagają przede wszystkim usuwać z powietrza cząstki stałe będące skutkiem takich procesów jak kruszenie, suszenie, sortowanie, przesiewanie, mielenie czy filtrowanie. W jednym zakładzie przeróbki rudy pracujące w wentylatorach łożyska toczne osiągały niedopuszczalnie wysokie temperatury. Z tego względu pracownicy zdecydowali się chłodzić komponenty sprężonym powietrzem, aby nie tylko rozwiązać ten problem, ale także wydłużyć żywotność samych łożysk. Chłodzenie sprężonym powietrzem działało jedynie przez chwilę i dodatkowo generowało duże koszty.

Z tego względu zakład ten skontaktował się z producentem łożysk NSK, prosząc o pomoc w rozwiązaniu problemu z przegrzewającymi się łożyskami w wentylatorach. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że tańszą i lepszą opcją jest montaż odpowiednich rozwiązań niż próba chłodzenia łożysk narzędziami, które tylko generują dodatkowe koszty. Jakie łożyska do wentylatora zaproponowała japońska marka NSK? Na to pytanie odpowiadamy w dalszej części niniejszego wpisu.

 

Jakie łożyska do wentylatora

Inżynierowie z NSK przeprowadzili szczegółowe badania, podczas których wykryli problemy z uszczelnieniami wykorzystywanych na tamtą chwilę łożysk. Skutkiem wysokich prędkości obrotowych było wypalanie się wargi uszczelniającej. A to w połączeniu z dużą ilością środka smarnego powodowało znaczny wzrost temperatury roboczej.

Aby wyeliminować ten problem, marka NSK zaproponowała zamontować w wentylatorach łożyska baryłkowe serii NSKHPS razem z oprawami dzielonymi SNN. Jako uszczelnienie natomiast polecono wykorzystać uszczelki labiryntowe. Do tego dochodzi także konieczność poprawnego montażu całego komponentu, stosowanie optymalnej ilości smaru i zachowanie odpowiednich okresów pomiędzy smarowaniem łożysk. Po wprowadzeniu zmian pracownicy zakładu przeróbki rudy mogli usunąć specjalną instalację sprężonego powietrza, która służyła do chłodzenia łożysk. Już to samo działanie sprawiło, że firma odnotowała roczne oszczędności w wysokości 88.955 euro. Dodatkowo montaż odpowiednich rozwiązań zagwarantował inne korzyści — w tym zwiększoną produktywność czy niższe koszty konserwacji.

 

Łożyska baryłkowe NSKHPS

Wysokowydajne łożyska baryłkowe NSKHPS to komponenty przeznaczone do pracy przy wysokich prędkościach i bardzo dużych obciążeniach. Przystosowane są do działania tam, gdzie występują niewspółosiowości i spore temperatury. W asortymencie NSK produkty znajdziesz zarówno z koszykiem stalowym, jak i mosiężnym.

Do zalet łożysk baryłkowych NSKHPS zalicza się dwukrotnie dłuższą użytkową trwałość, niższe koszty utrzymania, większą wydajność, niską temperaturę pracy, wysoką obciążalność dynamiczną oraz równie wyższą prędkość graniczną (o nawet 20% w porównaniu ze standardowym łożyskiem baryłkowym). Stabilność temperatura niniejszych rozwiązań wynosi 200 stopni Celsjusza.

 

Oprawy dzielone SNN NSK

Oprawy dzielone serii SNN to oprawy stojące wyposażone w otwór spustowy i dwa otwory smarowe. Tego typu elementy na obudowie znacząco ułatwiają konserwację. Ogólnie oprawy dzielone SNN doskonale sprawdzają się w mocno zanieczyszczonym środowisku oraz tam, gdzie występują ciężkie obciążenia i niewspółosiowość. Jako uszczelnienie do komponentów tego rodzaju można użyć nie tylko wspomniane już uszczelki labiryntowe, ale także filcowe, takonitowe, uszczelki typu V czy dwuwargowe rozwiązania.

Dzielone oprawy łożyskowe NSK mają wiele zalet. Do plusów zalicza się świetne odprowadzanie ciepła, łatwą samonastawność, odpowiednio wysoką sztywność (co minimalizuje ewentualne odkształcenia gniazda) oraz stosunkowo małe koszy konserwacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *