Jakie błędy popełniamy, wybierając łożyska?

Jakie błędy popełniamy, wybierając łożyska?

Jakie błędy popełniamy, wybierając łożyska toczne? W niniejszym artykule omawiamy kilka aspektów, przy których bez problemu możemy się pomylić. Podamy również przykłady rozwiązań, mających na celu ułatwienie wybór optymalnego łożyska tocznego. Zapraszamy do lektury!

 

 

Wybierając łożyska toczne, nierzadko popełnia się jakieś błędy. Część z nich omawialiśmy już niejednokrotnie. Dziś w skrócie zajmiemy się błędami, które wiążą się między innymi z długimi oznaczeniami.

 

Jakie błędy popełniamy, dobierając uszczelnienie techniczne

bledy-w-doborze-lozysk-tocznychOkazuje się, że częste błędy wybierając łożyska, popełniamy przy odczytywaniu oznaczeń dla uszczelnień technicznych. Każdy dostępny na rynku typ uszczelnienia technicznego ma swój własny symbol. Dzięki oznaczeniom z reguły jesteśmy w stanie prawidłowo zidentyfikować produkt. Problem pojawia się w momencie, gdy mamy do czynienia z uszczelnieniem jednostronnym lub dwustronnym w łożysku. Zwykle w oznaczeniu łożyska, które wyposaża się w dwustronne uszczelnienie techniczne, do symbolu typu uszczelnienia dodaje się cyfrę 2.

Często na samym uszczelnieniu może zabraknąć wspomnianej cyfry 2. Dlatego warto sprawdzać oznaczenie, które podaje się na pierścieniu wewnętrznym lub zewnętrznym danego produktu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, czy zamówione przez Ciebie łożysko toczne jest uszczelnione jednostronnie czy dwustronnie.

 

Mylące oznaczenia rodzajów łożysk w oprawach łożyskowych

Częste błędy popełnia się także przez oznaczenia wariantów łożysk, które stosuje się w oprawach łożyskowych. Składając zamówienie zainteresowani zwykle podają sam numer oprawy i tym samym nie otrzymują całego zespołu, a jedynie obudowę. Dlatego tak często przypomina się, by sprawdzać wygrawerowane oznaczenie na łożysku, a nie na jego oprawie.

Na przykład, jeśli na Twojej oprawie jest numer UCP204, oznacza to, że zespół ten składa się z łożyska o numerze UC204 oraz oprawy P204. Zarówno łożysko, jak i obudowa mają swoje indywidualne oznaczenie. Cała nazwa UCP204 odnosi się natomiast do połączenia łożyska i oprawy, ale nie znajdziesz jej na samym produkcie.

 

Łożyska stożkowe – problemy z podobnymi oznaczeniami

Standardowe łożyska stożkowe to rozłączne rozwiązania, zbudowane z pierścienia zewnętrznego, pierścienia wewnętrznego, elementów tocznych i koszyka. Na rynku znajdziesz komponenty te jako całość, ale możesz także kupić same pierścienie. Podobne oznaczenia łożysk stożkowych oraz oddzielnie dostępnych pierścieni mogą wprowadzić zainteresowanego w błąd. Często poleca się, by w wyszukiwarce danego sklepu technicznego wpisać dwa oznaczenia – zarówno numer pierścienia wewnętrznego, jak i zewnętrznego – by tym sposobem znaleźć pełne łożysko stożkowe, którego potrzebujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *