Jak zdemontować łożysko toczne?

Jak zdemontować łożysko toczne

Jak zdemontować łożysko toczne? Jakie są metody demontażu łożysk? Jakich narzędzi używa się do prawidłowego ściągnięcia łożyska w taki sposób, aby go nie uszkodzić? Na pytania odpowiadamy w poniższym wpisie. Już teraz zapoznaj się z jego treścią.

 

  1. Pierwszy etap — wybór metody demontażu
  2. Jakie są mechaniczne metody demontażu łożysk?
  3. Demontaż łożysk — jakie wyróżnia się metody cieplne?

 

Chociaż w większości przypadków łożyska toczne demontuje się po to, aby zastąpić je nowymi modelami, warto postawić na odpowiednią metodę ich demontażu. Jak prawidłowo zdemontować łożysko toczne? Wszystko zależy od tego, jaką metodą posłużyliśmy się, montując komponent i z jakim ogólnie rozwiązaniem mamy do czynienia. Nieco inną metodę wybierzesz do demontażu małego łożyska, a inną do dużego. Jakie są metody demontażu łożysk i kiedy się sprawdzą? Szczegóły na ten temat omawiamy w dzisiejszym artykule.

 

Pierwszy etap — wybór metody demontażu

jak zdemontować łożyskoMetodę oraz sprzęt do demontażu dopiera się przede wszystkim na podstawie łożyskowania. Poniżej przedstawiamy podstawową tabelę, która pokazuje, jaki sposób demontażu i narzędzia sprawdzą się przy danym łożyskowaniu.

 

 

 

Łożyskowanie Sposób demontażu Narzędzie do demontażu
Czop walcowy 
Małe łożysko mechaniczny ściągacz
Średnie łożysko mechaniczny
cieplny
hydrauliczny
ściągacz
sprzęt indukcyjny
pierścień grzewczy
sprzęt hydrauliczny
Duże łożysko cieplny
hydrauliczny
sprzęt indukcyjny
pierścień grzewczy
sprzęt hydrauliczny
 Czop stożkowy
 Małe łożysko mechaniczny
hydrauliczny
ściągacz
sprzęt hydrauliczny
Średnie łożysko hydrauliczny sprzęt hydrauliczny
Duże łożysko hydrauliczny sprzęt hydrauliczny
 Tuleja wciągana
Małe łożysko mechaniczny
hydrauliczny
młotek, drążek
sprzęt hydrauliczny
Średnie łożysko mechaniczny
hydrauliczny
młotek, łom, mechaniczna prasa
sprzęt hydrauliczny
Duże łożysko hydrauliczny sprzęt hydrauliczny
Tuleja wciskana
Małe łożysko mechaniczny
hydrauliczny
tuleja wciskana
sprzęt hydrauliczny
Średnie łożysko mechaniczny
hydrauliczny
tuleja wciskana
sprzęt hydrauliczny
Duże łożysko  hydrauliczny sprzęt hydrauliczny

 

Za małe łożysko uważa się w tym przypadku komponent, którego średnica otworu wynosi < 75 mm. Średnica otworu średniego łożyska mieści się w zakresie od 75 do 200 mmDuże łożysko natomiast ma średnicę większą niż 200 mm.

 

 

Jakie są mechaniczne metody demontażu łożysk?

Mechaniczne sposoby demontażu łożysk można wykorzystać zarówno do komponentów z otworem walcowym, jak i stożkowym. Jeśli zależy Ci na tym, aby móc użyć ponownie dane łożyska i zespoły opraw, koniecznie użyj odpowiednich narzędzi do ich demontażu. Przeprowadź również cały proces w miejscu, w którym jest sucho i nie ma zanieczyszczeń. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że demontowane łożyska i inne składowe nie ulegną uszkodzeniu i będzie można je znów wykorzystać.

 

Łożyska z walcowym otworem

W przypadku demontażu łożysk o walcowym otworze wybrany osprzęt trzeba osadzić tylko na demontowanym pierścieniu. Nie przenoś siły, która jest wymagana przy demontażu na kulki lub wałeczki. Dlaczego? Ponieważ w takim przypadku powierzchnie pracy łatwo się uszkodzą. Przy łożyskach, które są rozwiązaniem nierozłącznym, w pierwszej kolejności należy zdemontować pierścień dopasowany suwliwie. W łożyskach rozłącznych natomiast pierścienie można ściągać osobno.

Jak wspominaliśmy w powyższej tabeli, przy sposobie mechanicznym używa się przede wszystkim ściągaczy mechanicznych. Do demontażu małych łożysk poleca się najczęściej ściągacze mechaniczne lub hydrauliczne prasy – bezpośrednio albo z elementem pomocniczym w postaci na przykład labiryntowego pierścienia. Łożyska kulkowe jednorzędowe, walcowe oraz stożkowe można ściągnąć także za pomocą zaciskowego ściągacza. Ta metoda jest odpowiednia dla tych komponentów, których pierścień wewnętrzny jest w pełni osadzony na danym wale. Ściągacz zaciskowy sprawdzi się także do demontażu czopu łożyska – o ile nie jest ono wbudowane do oprawy.

 

Łożyska ze stożkowym otworem

Jeśli mamy do czynienia z łożyskiem osadzonym na czopie stożkowym lub wciąganej tulei, najpierw trzeba delikatnie poluzować nakrętkę. Następnie lekko uderzając młotkiem, należy zwolnić tuleję wciąganą lub za pomocą drążka wykonanego z miękkiego metalu wewnętrzny pierścień z powierzchni stożkowych, które podtrzymują czop. W sytuacjach, gdy do demontażu łożyska wykorzystuje się prasę, narzędzie trzeba oprzeć bezpośrednio na wciąganej tulei lub na nakrętce. Do demontażu komponentów zamontowanych na czopie za pomocą tulei wciąganej używa się nakrętki tulei.

Przy demontażu większych łożysk czy bardziej skomplikowanych stosuje się nakrętki z gwintowanymi uchwytami.

 

Demontaż łożysk — jakie wyróżnia się metody cieplne?

Cieplne metody demontażu łożysk wykorzystują przeróżne narzędzia. Do najpopularniejszych zalicza się pierścień grzewczy, sprzęt indukcyjny i okrągły palnik.

 

Pierścienie grzewcze

Pierścień grzewczy to idealna opcja do ściągania wewnętrznego pierścienia łożyska walcowego. Taki pierścień grzewczy podgrzewa się z reguły do 200 czy 300 stopni Celsjusza na specjalnej płycie grzejnej, a następnie nakłada na pierścień wewnętrzny, który trzeba wcześniej pokryć gęstym olejem. Warto pamiętać, aby był to olej odporny na utlenianie. Po nałożeniu nagrzanego pierścienia grzewczego na zdejmowany pierścień wewnętrzny trzeba zacisnąć narzędzie, wykorzystując do tego zaczepy. Ciepło z pierścienia grzewczego w takiej sytuacji będzie bardzo szybko przenikać do pierścienia wewnętrznego. Gdy element obudowy wału będzie w końcu zwolniony, pierścień wewnętrzny ściąga się razem z pierścieniem grzewczym. Pierścienie grzewcze poleca się stosować przy łożyskach o średniej wielkości.

 

Okrągłe palniki

Jeśli w danym rozwiązaniu nie mamy kanałów przeznaczonych do montażu hydraulicznego lub brakuje żeber, pierścienie wewnętrzne można bez problemu podgrzewać na ogniu. Metodę tę poleca się głównie przy większych łożyskach rozłącznych.

 

Sprzęt indukcyjny

Sprzęt indukcyjny poleca się do demontażu łożysk walcowych oraz igiełkowych. Dokładniej chodzi o modele, których średnica otworu wynosi minimum 100 mm i które są nasuwane na dany wał. Pierścienie wewnętrzne, które chce się zdemontować za pomocą sprzętu indukcyjnego, podgrzewają się do temperatury od 80 do 100 stopni Celsjusza.

 

Sposób hydrauliczny – demontaż łożysk

Wśród cieplnych metod demontażu łożysk wyróżnia się także sposób hydrauliczny. Polega on na wtryskiwaniu odpowiedniego oleju między styczne powierzchnie. Zadaniem oleju jest przerwanie kontaktu pomiędzy danymi elementami, dzięki czemu można je wtedy ruszyć bez konieczności używania dużej siły oraz bez ryzyka, że powierzchnie zostaną uszkodzone.

Sposób hydrauliczny to doskonała opcja do demontażu połączeń walcowych i stożkowych. Przy czym należy pamiętać, że czop – w obu tych przypadkach – musi mieć kanały olejowe oraz podłączenie wtryskiwacza oleju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *