Jak zadbać o bezpieczeństwo przy pracach serwisowych?

Jak zadbać o bezpieczeństwo w pracach serwisowych?

Zastanawiasz się, jak zadbać o bezpieczeństwo przy pracach serwisowych? Jakie rozwiązania będą najbardziej skuteczne? Jeśli jesteś zainteresowany tematem blokad zabezpieczających, zapraszamy do lektury.

 

  1. System Lockout Tagout
  2. Audyt LOTO
  3. Blokady zabezpieczające Brady

 

Do większości wypadków w zakładach pracy dochodzi podczas naprawiania, czyszczenia czy serwisowania maszyn przemysłowych. Niekiedy bywa tak, że urządzenie zostanie nieopatrznie uruchomione przez niepowołaną osobę. To z kolei często wiąże się z poważnym uszczerbkiem na zdrowiu i nierzadko z uszkodzeniem mienia. Dlatego warto zapobiegać takim sytuacjom, podnosząc poziom bezpieczeństwa za pomocą rozwiązań amerykańskiej marki Brady.

 

Systemy Lockout Tagout

O samym systemie Lockout Tagout pisaliśmy już na naszym blogu. By nie powtarzać ewentualnych informacji, zachęcamy do nadrobienia wiadomości opublikowanych w artykule Czym jest system LOTO, ponieważ w tej kwestii właściwie nic się nie zmieniło.
W skrócie jednak możemy przypomnieć, że system LOTO to procedura, podczas której wyszczególniamy punkty krytyczne, zabezpieczamy je odpowiednimi blokadami i oznaczamy zawieszkami. Tym sposobem odcinamy od maszyny źródło zasilania i zmniejszamy ryzyko ewentualnego wypadku. Podnosimy bezpieczeństwo zarówno pracowników, jak i mienia.

 

Audyt LOTO

Przy wdrażaniu niniejszego systemu, specjaliści zawsze przeprowadzają audyt loto w danym miejscu pracy. W tym przypadku zawsze warto skorzystać z pomocy eksperta. Cały audyt wbrew pozorom nie jest trudny, a jedynie mocno rozbudowany. W pierwszym kroku identyfikuje się wszystkie zagrożenia, czyli punkty krytyczne, które należy zablokować w celu odcięcia energii. Następnie dobiera się optymalne blokady i oznaczenia. Brzmi łatwo i przyjemnie? Nic bardziej mylnego.
Każdy krok składa się z kilku podpunktów, których nie można pomijać. Na przykład przy wybieraniu produktów do zablokowania wspomnianych punktów krytycznych, należy stworzyć koncepcję całej procedury LOTO, dostarczyć blokady i kłódki, oznaczyć maszyny oraz instalacje za pomocą gotowych już zawieszek lub samodzielnie wydrukowanych.
W trakcie każdego audytu przeprowadza się także szkolenia, szczególnie dla pracowników, którzy będą odpowiadali za zakładanie czy ściąganie blokad. Niekiedy eksperci przekazują niezbędną wiedzę wybranym osobom, które będą mogły szkolić ludzi nowo zatrudnionych.

Ze względu na to, że temat samego audytu jest dosyć rozbudowany, o szczegółach opowiemy w osobnym artykule.

 

Blokady zabezpieczające Brady

Oferta marki Brady jest bardzo rozbudowana. Zainteresowany klient jest w stanie znaleźć wszystko, czego aktualnie potrzebuje, by skutecznie zablokować krytyczne punkty. Asortyment obejmuje między innymi następujące produkty:

  • kłódki – w różnych wersjach – modele klasyczne, aluminiowe, kompaktowe, wyposażone w linkę czy z niestandardowymi systemami kluczy. Dostępne są także zawieszki i etykiety, zaprojektowane typowo do wykorzystywania przy kłódkach,
  • blokady – zarówno mechaniczne, jak i elektryczne. Kategoria ta obejmuje między innymi blokady linkowe, warianty do zaworów motylkowych, kulowych, zasuwowych, przewodów pneumatycznych oraz gazowych, a także rozwiązania dla bezpieczników, przycisków przełączników,

Ponadto w asortymencie znajdziesz także blokady rodzaju klamrowego, w tym produkty ekonomiczne, nylonowe, podwójne i nieprzewodzące, a także zestawy do urządzeń elektrycznych. W przypadku akcesoriów oferta Brady obejmuje także torby, zawieszki, etykiety i drukarki do etykiet. Równie popularnym rozwiązaniem są skrzynki grupowego blokowania, a także stacje na blokady oraz kłódki. Ponadto warto zainwestować również w specjalnie przygotowane szafki do przechowywania wspomnianych produktów.

One Reply to “Jak zadbać o bezpieczeństwo przy pracach serwisowych?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *