Jak walczyć z korozją?

Jak walczyć z korozją?

Korozja to częsty proces niszczenia materiału, z którym problemy ma wiele zakładów przemysłowych.

  1. Na czym polega korozja?
  2. Jak chronić materiał przed korozją?

Generuje to wyższe koszty eksploatacyjne, dlatego od samego początku warto zadbać o to, by do takiej sytuacji w ogóle nie dochodziło.

Na czym polega korozja?

Pas klinowyDefinicja korozji jest krótka i logiczna. Korozja to proces, w którym materiał stopniowo ulega zniszczeniu. Proces ten zachodzi pomiędzy powierzchnią danego materiału a otaczającym go środowiskiem. Tworzywo negatywnie reaguje na dane czynniki klimatyczne, ulega zniszczeniu i wymaga wymiany, by móc w dalszym ciągu bezawaryjnie pracować.

Korozje dzieli się na następujące rozdaje:
• Korozja chemiczna;
• Korozja fizyczna;
• Korozja elektrochemiczna;
• Korozja mikrobiologiczna;

W źródłach na temat korozji można znaleźć również bardziej zaawansowane podziały. I tym samym mamy:

Podział ze względu na mechanizm procesów:
* Korozja elektrochemiczna oraz chemiczna

Podział ze względu na środowisko korozyjne:
* Korozja gazowa
* Korozja wodna
* Korozja atmosferyczna
* Korozja ziemna
* Korozja powstała na skutek prądów błądzących
* Korozja mikrobiologiczna

Podział ze względu na charakter zniszczenia:
* Korozja ogólna
* Korozja wżerowa
* Korozja stykowa
* Korozja szczelinowa
* Korozja miejscowa
* Korozja zmęczeniowa
* Korozja międzykrystaliczna
* Korozja naprężeniowa

Jak chronić materiał przed korozją?

ochronaTak naprawdę nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka wystąpienia korozji. Ale można wykorzystać pewne patenty, by maksymalnie ograniczyć skutki.

• Po pierwsze trzeba wybierać odpowiednie materiały, które są dostosowane do warunków danego środowiska. Producenci starają się wykorzystywać tworzywa, które charakteryzują się wysoką odpornością na korozję i to właśnie na nie należy zwrócić szczególną uwagę.

• Po drugie można zastosować specjalne powłoki chroniące dany materiał przed negatywnymi czynnikami środowiska oraz pracy.

• Dosyć popularne są środki antykorozyjne, ale zanim naniesiemy je na daną powierzchnię, musimy ją najpierw odpowiednio przygotować. W innym przypadku środek taki może nie być wystarczająco skuteczny.

• Równie popularną metodą przy zapobieganiu korozji są inhibitory. To nic innego jak środki chemiczne, które mają za zadanie hamować proces niszczenia danych materiałów.

• Jeśli szukasz skutecznego rozwiązania, możesz także wykorzystać tak zwane platerowanie, czyli nałożyć na powierzchnię metalową powłokę innego metalu.

• Zarówno najtańszą, jak i dosyć skuteczną metodą okazuje się powlekanie danej powierzchni odpowiednią warstwą lakieru, farby czy innego, tego rodzaju środka.

• Dla korozji elektrochemicznej poleca się ochronę katodową. Według specjalistów wystarczy scalić zewnętrzną anodę z elementem, któremu chcemy zapewnić ochronę.

Możliwości jest wiele. Te wyżej wymienione są najczęściej proponowane przez specjalistów ze względu na swoja skuteczność. Jeśli znasz inne metody, równie ciekawe i niezawodne, koniecznie opowiedz nam o tym w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *