Jak poprawnie wybrać zespół łożyskowy?

Jak poprawnie wybrać zespół łożyskowy?

Jak poprawnie wybrać zespół łożyskowy? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytanie, szczegóły znajdziesz w niniejszym wpisie. Zapraszamy do zapoznania się z tematem, jeśli jeszcze nie zamówiłeś łożyska w oprawie dla swojej aplikacji.

 

  1. Jakie są rodzaje zespołów łożyskowych?
  2. Rodzaje opraw zespołów łożyskowych
  3. Wybór uszczelnienia dla zespołów łożyskowych

 

Każde łożysko toczne musi być prawidłowo dobrane do warunków pracy i wymagań aplikacji, aby zagwarantować odpowiednie i bezproblemowe działanie. Dotyczy to także zespołów łożyskowych. Jak zatem poprawnie wybrać zespół łożyskowy? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

 

Jakie są rodzaje zespołów łożyskowych?

zespol-lozyskowyStandardowe zespoły łożyskowe to rozwiązania gotowe do użycia, składające się z łożyska, oprawy, uszczelnienia technicznego, smaru i oczywiście systemu mocowania. Ta budowa sprawia, że komponenty tego rodzaju doskonale sprawdzają się w aplikacjach, w których mamy do czynienia ze stosunkowo dużym poziomem zanieczyszczenia.

Na rynku znajdziesz między innymi zespoły łożyskowe z łożyskiem stożkowym lub baryłkowymi. Te pierwsze przejmują obciążenia poprzeczne i wzdłużne. Doskonale sprawdzą się tam, gdzie wymagana jest wysoka sztywność i ograniczony poosiowy ruch. Baryłkowe natomiast wykorzystuje się zwykle do zastosowania ogólnego. Przenoszą obciążenia promieniowe oraz niewspółosiowość do 1,5 stopnia. Oprócz wspomnianych rozwiązań dostępne są także zespoły łożyskowe z łożyskami kulkowymi.

 

Zastosowanie łożysk w oprawie

Gdzie stosuje się zespoły łożyskowe? Najczęściej w urządzeniach transportu materiałów, w kopalniach, tartakach, przy produkcji stali, branży celulozowo-papierniczej, energetycznej, a także w dmuchawach, systemach przenośników czy wentylatorach. Doskonale sprawdzą się tam, gdzie występują duże obciążenia i jednocześnie niskie prędkości obrotowe oraz w otoczeniu, w którym poziom zanieczyszczenia jest stosunkowo wysoki.

 

Rodzaje opraw zespołów łożyskowych

Jak wybrać zespół łożyskowy, aby mieć pewność, że zamontujemy odpowiednie rozwiązanie? W pierwszym kroku należy dobrać odpowiednią oprawę. Na rynku znajdziesz oprawy dzielone oraz niedzielone. Te pierwsze dzięki swojej konstrukcji, pozwalają na bezproblemowy dostęp zarówno do łożyska, jak i innych elementów, co jest ważne, szczególnie przy awarii. Niedzielone natomiast to kompletna opcja, gotowa do zabudowy. W przypadku awarii nierzadko trzeba będzie wymienić cały produkt. Oprawy dzielone wykorzystuje się głównie na wałach, których średnica wynosi więcej niż 125 mm, a niedzielone na tych, których średnica wynosi mniej niż 125 mm.

Oprawy z reguły produkuje się z żeliwa. Są jednak pewne aplikacje, w których niekoniecznie sprawdzi się tego rodzaju materiał. Dlatego warto sprawdzić również oprawy wykonane – na przykład – z żeliwa sferoidalnego.

 

Wybór uszczelnienia dla zespołów łożyskowych

Najczęściej w zespołach łożyskowych montuje się uszczelnienie stykowe oraz bezstykowe. Stykowy wariant to uszczelnienie, w którym warga ma kontakt z powierzchnią wału. Bezstykowe natomiast sprawiają, że uszczelniające powierzchnie nie mają ze sobą żadnego kontaktu. Do najpopularniejszych rozwiązań zalicza się rozwiązania dwuwargowe, trójwargowe, takonitowe, labiryntowe oraz modele typu V. Dwuwargowe uszczelnienie charakteryzuje się nierzadko bardzo dobrą odpornością na zużycie, szczególnie przy niewielkich prędkościach obrotowych. Trójwargowe gwarantują odpowiednią ochronę zarówno przy małych, jak i średnich prędkościach obrotowych. Uszczelnienia takonitowe to stykowe rozwiązania, które poleca się wykorzystywać w mocno zanieczyszczonym środowisku. Labiryntowe jest bezstykową opcją wysokoobrotową oraz wysokotemperaturową.

Przy uszczelnieniu technicznym zwróć szczególną uwagę również na materiał, z jakiego dane rozwiązanie zostało wykonane. Standardowe materiały dla uszczelnień – na przykład guma nitrylowa – nie sprawdzą się w każdych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *