Jak dobrać pasowanie łożysk?

Jak dobrać pasowanie łożysk?

Jak dobrać pasowanie łożysk? Co trzeba wziąć pod uwagę, wybierając właściwe pasowanie? Na pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

 

  1. Dlaczego właściwe pasowanie łożysk jest ważne?
  2. Jak dobrać pasowanie?

 

Dlaczego tak ważne jest, aby dobrać właściwe pasowanie łożysk? Jak w ogóle wybrać optymalne pasowanie? Które czynniki należy wziąć pod uwagę, dobierając pasowanie? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury dzisiejszego wpisu.

 

Dlaczego właściwe pasowanie łożysk jest ważne?

pasowanie-lozyskDlaczego tak ważne jest, aby zastosować właściwe pasowanie? Otóż, aby uzyskać jak najlepsze działanie zamontowane łożyska, pierścienie wewnętrzne muszą być prawidłowo dopasowane do wału, a zewnętrzne do obudowy. Jeśli powierzchnie nie mają – na przykład – ujemnego luzu, może dojść do tego, że pierścień będzie się okrężnie przesuwać w obudowie lub na samym wale. Takie zjawisko nazywa się fachowo pełzaniem i gdy tylko do niego dojdzie, łożyska toczne zaczną się po prostu zbyt szybko zużywać. Dodatkowo sam wał i obudowa ulegną uszkodzeniu.

Aby zapobiec zjawisku pełzania, pierścienie, których zadaniem jest podtrzymywanie obrotowego obciążenia, powinny mieć prawidłowy luz ujemny. Natomiast te pierścienie, które podtrzymują jedynie stacjonarne obciążenie, nie wymagają ujemnego luzu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której może dojść do korozji stykowej, będącej skutkiem wibracji.

 

Jak dobrać pasowanie?

Jak prawidłowo dobrać pasowanie? W pierwszej kolejności należy rozważyć takie czynniki jak:

  • cechy obciążenia,
  • kierunek i wielkość obciążenia,
  • temperatura pracy,
  • warunki zarówno montażu, jak i demontażu.

Na przykład w aplikacji, w której mamy do czynienia z rotacją pierścienia wewnętrznego oraz stacjonarnym obciążeniem pierścienia zewnętrznego, przy pierwszym elemencie poleca się pasowanie z ujemnym luzem, a zewnętrznym z luźnym. Podobnie sprawa wygląda w łożyskowaniu, w którym występuje rotacja pierścienia zewnętrznego, a typ obciążenia jest obrotowy.

W aplikacji, w której występuje rotacja pierścienia zewnętrznego i typ obciążenia nieobrotowy lub rotacja pierścienia wewnętrznego i typ obciążenia obrotowy mamy do czynienia z obciążeniem obrotowego pierścienia zewnętrznego oraz stacjonarnym wewnętrznego. W takiej sytuacji dla pierścienia wewnętrznego najlepszym rozwiązaniem jest pasowanie luźne, a dla zewnętrznego pasowanie z luzem ujemnym.

Przy zmiennym kierunku obciążenia, kiedy typ obciążenia się obrotowy lub stacjonarny, a sam kierunek nie jest właściwie określony, zarówno pierścień wewnętrzny, jak i zewnętrzny powinny mieć pasowanie z ujemnym luzem.

Przy montażu komponentów w obudowach cienkościennych lub na wałach drążonych należy zastosować większy – niż normalny – ujemny luz. Pasowanie z ujemnym luzem zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych pierścieni powinno być stosowane tam, gdzie łożyska poddaje się wibracjom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *