Gdzie stosuje się sprzęgła elastyczne? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy zapoznać się z charakterystyką komponentów tego rodzaju. Szczegóły na ten temat znajdziesz w niniejszym wpisie. Zapraszamy do szybkiej lektury!
- Budowa i charakterystyka sprzęgieł elastycznych
- Jak dobrać sprzęgło elastyczne?
- Sprzęgła elastyczne – zastosowanie
Sprzęgła elastyczne uważa się za stosunkowo popularne rozwiązania, przeznaczone między innymi do przenoszenia napędu w maszynach i urządzeniach przemysłowych. Jeśli jesteś zainteresowany produktami tego rodzaju, ale nie wiesz, której marki rozwiązania spełnią Twoje oczekiwania, pobierz katalog KTR już teraz! Gwarantujemy, że produkty wspomnianej marki sprawdzą się w każdej aplikacji, do której potrzebujesz sprzęgieł elastycznych. Tymczasem zapraszamy do lektury niniejszego artykułu, w którym przypominamy budowę modeli elastycznych i ich zastosowanie.
Budowa i charakterystyka sprzęgieł elastycznych
Jak już wspominaliśmy, sprzęgła elastyczne przeznaczone są do przejmowania momentów obrotowych z jednego walu na drugi. Dokładniej z wału napędzającego – czyli czynnego, na wał napędzany – bierny. Większość sprzęgieł elastycznych skutecznie tłumi drgania i wibracje, które powstają między innymi przez nierównomierną pracę danego silnika. Te parametry sprawiają, że ich okres eksploatacyjny jest znacznie wydłużony w porównaniu z innymi wariantami.
Sprzęgło elastyczne składa się z dwóch piast i elastycznego łącznika, najczęściej wykonanego z tworzywa sztucznego. Warto pamiętać, że łączników tych jest wiele na rynku i między sobą różnią się głównie twardością. Piasty natomiast wyposaża się z kły – stąd też ich druga nazwa, a mianowicie sprzęgła kłowe elastyczne.
Jak dobrać sprzęgło elastyczne?
Wybierając odpowiednie sprzęgło elastyczne, musisz w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na parametry związane z aplikacją. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie moment obrotowy będzie przez komponent przenoszony. Następnie określ średnice łączonych wałów i wymaganą prędkość obrotową. Ważne są także niewspółosiowości – czy mamy do czynienia z osiową, kątową, a może promieniową? Dobierając sprzęgło elastyczne, zwróć uwagę także na temperaturę pracy i otoczenia, oczekiwaną skrętną sztywność i na fakt, czy produkt będzie pracować sporadycznie, czy przez cały czas.
Sprzęgła elastyczne – zastosowanie
Prostota, trwałość i skuteczne połączenie sprawiają, że sprzęgła elastyczne wykorzystuje się niemalże w każdej branży przemysłowej. Komponenty tego rodzaju wykorzystuje się szczególnie tam, gdzie wymagana jest ogromna precyzja – tak duża, której nie są w stanie zapewnić inne opcje pneumatyczne. Sprzęgła elastyczne można zastosować – na przykład – w branży spożywczej czy rolniczej. Często montuje się je w maszynach rolniczych do oprysków, odpowiedzialnych za transportowanie ziaren czy do serwowania napojów. Ponadto doskonale sprawdzą się w instalacji browarniczej, sprzęcie przeznaczonym do ważenia, gastronomicznych blenderach czy systemach wentylacji w szklarniach. Nierzadko również znajdą zastosowanie w specjalnych maszynach do etykietowania.