Gdzie stosuje się łożyska miniaturowe?

Gdzie stosuje się łożyska miniaturowe?

Zastanawiasz się, gdzie stosuje się łożyska miniaturowe? Czym właściwie wyróżniają się na tle standardowych modeli tocznych? U których producentów można znaleźć wysokiej jakości łożyska miniaturowe? Jeśli jesteś zainteresowany komponentami tego rodzaju, zapraszamy na garść podstawowych informacji, które powinieneś znać, nim przystąpisz do poszukiwań konkretnych rozwiązań.

 

  1. Łożyska miniaturowe – co to?
  2. W jakich aplikacjach stosuje się łożyska miniaturowe?
  3. Popularni producenci łożysk miniaturowych

 

Dziś na rynku można znaleźć łożyska toczne w przeróżnych wersjach. I nie mowa tutaj tylko i wyłącznie o odmiennych kształtach elementów tocznych, ale także o rozwiązaniach, które wyróżniają się swoją specjalną konstrukcją. Do tych specjalnych – i jednocześnie mniej popularnych – zalicza się między innymi łożyska miniaturowe. Czym są i gdzie znajdą zastosowanie? Odpowiedzi znajdziesz w dzisiejszym wpisie.

 

Łożyska miniaturowe – co to?

lozyska-miniaturoweŁożyska miniaturowe to klasyczne łożyska toczne, które od standardowych rozwiązań różnią się rozmiarem. Do kategorii modeli miniaturowych zalicza się te produkty, których średnica otworu wynosi od 3 do 30 mm, zewnętr4zna natomiast od 1 mm do 9 mm. Dostępne są w różnych wykonaniach. Do najpopularniejszych zalicza się oczywiście te standardowe, poprzeczne oraz skośne. U niektórych producentów możesz znaleźć także łożyska mające zewnętrzne pierścienie o cienkim albo szerokim przekroju, kołnierzowe rozwiązania lub z wydłużonym wewnętrznym pierścieniem.

Dla aplikacji, w których występują wyższe prędkości czy osiowe obciążenia, poleca się łożyska skośne. Na tle innych miniaturowych modeli komponenty te wyróżniają się przede wszystkim wyższą sztywnością.

 

W jakich aplikacjach stosuje się łożyska miniaturowe?

Z reguły łożyska miniaturowe stosuje się wszędzie tam, gdzie aplikacja wymaga użycia komponentu o niewielkich rozmiarach. Najczęściej montuje się je w niewielkich ręcznych urządzeniach (zarówno przemysłowych, jak i medycznych), komorach kriogenicznych czy serwomotorach. Ponadto znajdą zastosowanie w żyroskopach, elektrycznych silnikach czy przepływomierzach.

 

Popularni producenci łożysk miniaturowych

Dziś wielu producentów zajmuje się produkcją łożysk miniaturowych. Zatem możliwości wyboru mamy wiele. Na uwagę zasługują szczególnie łożyska SKF, GWR, EZO, ZVL czy KINEX. Równie często klienci sięgają po rozwiązania marki ZKL czy FBJ. Między sobą produkty mogą różnić się nieco konstrukcją i tym samym możliwościami. Dlatego w pierwszej kolejności sprawdź, czy dany producent ma w swojej ofercie interesujące Cię modele łożysk miniaturowych. Do aplikacji, które wymagają niesamowitej precyzji, polecamy również rozwiązania firmy Timken. Okazuje się, że łożyska wspomnianej marki świetnie sprawdzają się w nieco trudniejszych i wymagających warunkach. Oferta Timken obejmuje między innymi komponenty oporowe, skośne, kulkowe i wysokoobrotowe.

 

Warto ściągnąć katalog łożysk, który znajdziesz na stronie każdego producenta. W broszurze tego rodzaju znajdziesz wszystkie informacje na temat dostępnych rozwiązań wraz ze szczegółowym opisem parametrów. Jeśli nie jesteś pewny, czy prawidłowo dobrałeś łożysko toczne, skontaktuj się ze specjalistami danego sklepu technicznego, w którym zamierzasz złożyć zamówienie. Gwarantujemy, że ekspert pomoże Ci znaleźć najbardziej dopasowany produkt dla Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *