Czy masz problem ze szybko zużywającymi się łożyskami ślizgowymi przez niepożądane jego obroty wewnątrz oprawy? Jeśli tak, zapraszamy do lektury niniejszego artykułu. Dziś odpowiemy, dlaczego funkcja antyrotacyjna jest ważna w systemie łożysk ślizgowych.
- Łożyska ślizgowe i niepożądane obroty wewnątrz obudowy
- Jak zabezpieczyć łożyska ślizgowe przed obrotem?
Dlaczego funkcja antyrotacyjna – inaczej antyobrotowa – jest taka ważna, jeśli chodzi o system łożysk ślizgowych? W jaki sposób skutecznie zabezpieczyć łożyska przed niepożądanym obrotem. Odpowiedzi na ten temat znajdziesz w dzisiejszym wpisie. Już teraz zapraszamy do zapoznania się z tematem.
Łożyska ślizgowe i niepożądane obroty wewnątrz obudowy
Według specjalistów to, że łożysko ślizgowe obraca się w obudowie, jest złym rozwiązaniem. Lepsza bywa sytuacja, gdy komponent pozostaje nieruchomy względem niej, a jedynie wał obraca się wewnątrz elementu. Aby zapobiec niepożądanym obrotom łożyska ślizgowego w oprawie, poleca się przede wszystkim wykorzystać klasowe pasowanie oraz wciskanie komponentu w gniazdo, w którym jest obracający się sworzeń. Są jednak pewne sytuacje, kiedy nie można wykorzystać metody na sam wcisk, aby tym samym zagwarantować brak obrotu. Jak zatem rozwiązać problem? Przede wszystkim sprawdzić, jakie są alternatywne sposoby.
Jak zabezpieczyć łożyska ślizgowe przed obrotem?
Jak zabezpieczyć łozyska slizgowe przed obrotem w oprawie, kiedy klasyczny sposób nie jest wystarczający? Do popularnej metody zalicza się wykorzystywanie łożysk przykręcanych za kołnierz. Okazuje się, że otwory w kołnierzu mogą pełnić również funkcję zabezpieczenia przed obrotem. Należy przykręcić kołnierz do oprawy za pośrednictwem jednej lub dwóch odpowiednich śrub.
Kolejną opcją jest mechaniczna obróbka otworu w oprawie. Warto zastanowić się, czy nie lepszym rozwiązaniem będzie zrobienie otworu w tolerancji H7, a następnie wciśnięcie do niego klasycznego łożyska. Można też bez problemu zwiększyć trzymanie się komponentu w obudowie. Wystarczy wykonać otwór, który będzie charakteryzował się nieco większą chropowatością. Lub zacieśnić nominalną wartość otworu.